NaStyku.pl

W weekend przestawiamy zegarki!

Jak co roku, w ostatni weekend października następuje zmiana czasu z letniego na zimowy. Wskazówki zegara przestawimy o godzinę do tyłu. Oznacza to, że w niedzielny poranek zyskamy dodatkową godzinę.
W ten weekend przestawiamy zegarki.
W ten weekend przestawiamy zegarki.

Jesienią wracamy do czasu astronomicznego - potocznie zwanego zimowym. Wprowadzenie zmian podyktowane było troską o gospodarkę. Dzięki cofnięciu wskazówek zegarów o godzinę zyskujemy nieco więcej światła dziennego, co wpływa na jego efektywniejsze wykorzystanie oraz zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

Czas zmieniamy już w ten weekend. Z soboty (28 października) na niedzielę (29 października) wskazówki zegarów powinniśmy przesunąć o godzinę do tyłu, z godziny 3.00 na 2.00. Ma to znaczenie głównie w komunikacji oraz dla osób pracujących na nocną zmianę.

W nocy z 28 na 29 października pociągi zatrzymają się na godzinę na najbliższej stacji kolejowej, tak by jechać zgodnie z rozkładem jazdy, natomiast osoby zatrudnione w systemie zmianowym będą wykonywały pracę przez 9 godzin. W związku z tym, że przepracują jedną godzinę nadliczbową przysługuje im za to dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia lub odbiór czasu wolnego.

Pierwszym pomysłodawcą zmiany czasu był Benjamin Franklin, który opisał ten pomysł w jednym ze swoich naukowych dokumentów, ale humorystyczna treść artykułu sprawiła, że zignorowano jego przesłanki. Do tematu poważnie podszedł także Brytyjczyk William Willet. Swoje przemyślenia opisał w broszurce „The Waste of Daylight” wydanej w 1907 r. Jednak pomimo znaczącego poparcia w rządzie nie udało mu się przekonać większości do wprowadzenia zmian. Pierwszym państwem, które wdrożyło zmiany były Niemcy. Podczas I Wojny Światowej, 30 kwietnia 1916 r. przesunęli wskazówki zegarów o godzinę w przód, natomiast 1 października 1916 r. o godzinę do tyłu. Podyktowane to było chęcią zaoszczędzenia węgla używanego do produkcji energii elektrycznej, a jednocześnie bardzo cennego w czasie wojny. Wkrótce zmiany czasu zostały wprowadzone także w Wielkiej Brytanii, a następnie w większości krajów europejskich. W Rosji przejście na czas letni wprowadzono w 1917 r., a w Stanach Zjednoczonych w 1918 r. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona podczas okupacji hitlerowskiej (1916-1919). Później była stosowana okresowo w latach 1946-1949, 1957-1964 i od 1977 r. do chwili obecnej.

Do czasu letniego powrócimy w nocy z soboty 24 marca na niedzielę 25 marca 2018 r. i będzie to prawdopodobnie ostatnia zmiana czasu. W Sejmie trwają prace nad przepisami wprowadzającymi jeden czas przez cały rok. W uzasadnieniu można przeczytać, że dwukrotna zmiana czasu w ciągu roku nie przynosi żadnych pozytywnych efektów. Źle wpływa na zdrowie i samopoczucie obywateli, ponieważ prowadzi do rozregulowania zegara biologicznego, a także jest przyczyną „chaosu” w funkcjonowaniu gospodarki.

Opracowano na podstawie "Historii wprowadzenia zmiany czasu"

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również