NaStyku.pl

Twój e-PIT: Ma być prościej i wygodniej

Składanie zeznań podatkowych ma być coraz łatwiejsze. Ministerstwo Finansów uruchamia nową usługę "Twój e-PIT". Według komunikatów system ma umożliwić rozliczenie za pomocą dwóch kliknięć w Internecie.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu Władysław Sikora / fot. archiwum własne
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu Władysław Sikora / fot. archiwum własne

Wizja wydaje się pozytywna, jednak pojawia się sporo pytań. Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Naczelnikiem Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu Władysławem Sikorą, który wyjaśnia na czym polega usługa.

 

"Twój e-PIT" to zeznanie podatkowe PIT-37 i PIT-38, które 15 lutego 2019 r. zostanie udostępnione w serwisie podatki.gov.pl. Co to oznacza w praktyce? Czy jest się czego obawiać?

Oczywiście nie ma się czego obawiać. Usługa Twój e-PIT jest usługą przyjazną dla podatników mającą pomóc w jeszcze łatwiejszym rozliczeniu się z dochodów jakie podatnicy uzyskali w 2018 r. Dzięki nowej usłudze podatnik nie będzie już musiał wypełniać wniosków, ani składać deklaracji (zeznań) by rozliczyć swój podatek. Zamiast tego na Portalu Podatkowym www.podatki.gov.pl będzie na niego czekał wypełniony "Twój e-PIT" – czyli zeznanie podatkowe PIT-37 lub PIT-38 za 2018 r. Do decyzji podatnika pozostanie czy chce sprawdzić swój e-PIT, zmienić, uzupełnić o ulgi, darowizny, czy wskazać lub zmienić organizację pożytku publicznego, na rzecz której przekaże 1% podatku. Nowa usługa "Twój e-PIT" zakłada brak obowiązku sporządzania samodzielnie zeznania rocznego PIT (dotyczy zeznań o symbolu PIT-37, PIT-38) przez podatników oraz łatwiejszy sposób rozliczania ulg. Podatnicy nie będą też musieli dostarczać do urzędu skarbowego dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z odliczenia lub ulg, a przede wszystkim podatnicy w ogóle nie będą musieli przychodzić do urzędu skarbowego, aby złożyć zeznanie roczne. 

Ilu podatników z powiatu zgorzeleckiego obejmie ta usługa?

Wstępnie można szacować, że z usługi tej będzie mogło skorzystać około 40.000 podatników.

Czy będzie można rozliczyć się samodzielnie?

W usłudze "Twój e-PIT " będzie można rozliczyć się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, jak i z dzieckiem pozostającym na utrzymaniu w przypadku osób samodzielnie wychowujących dzieci.

Co w sytuacji gdy deklaracja pojawi się automatycznie w systemie, a podatnik mimo to rozliczy się sam?

Nic się nie stanie. Rozliczenie złożone przez podatnika zawsze będzie miało pierwszeństwo przed rozliczeniem systemowym.

Co w przypadku, jeśli nic nie zrobimy z zeznaniem PIT (ani go nie zaakceptujemy, ani nie odrzucimy, w ogóle się nie zalogujemy do serwisu), które zostało przygotowane przez urząd skarbowy i nie rozliczymy się samodzielnie?

Zgłaszają się do nas podatnicy z pytaniami, gdzie w urzędzie wypełniane są zeznania roczne? Pragnę podkreślić, że nikt w urzędzie nie wypełnia zeznań. Zeznania zostaną przygotowane w centrum obliczeniowym przez system komputerowy i udostępnione na wspomnianym już Portalu Podatkowym. Jeśli z tak przygotowanym zeznaniem nic nie zrobimy, to z upływem dnia 30 kwietnia 2019 r. zeznanie takie zostanie automatycznie zatwierdzone i przesłane elektronicznie do właściwego urzędu skarbowego. Będzie to równoznaczne ze złożeniem zeznania przez podatnika.

Jeśli w takiej sytuacji, e-PIT zostanie zaakceptowany, to czy ma to być sposób na spóźnialskich?

Ma to być przede wszystkim ułatwienie dla podatników w wypełnianiu zeznań rocznych, ma też zredukować liczbę popełnianych błędów i odciążyć podatników od związanych z tym obowiązków. Nigdy nie było problemu spóźnialskich. Liczba zeznań złożonych po terminie nie była na tyle istotna, aby wprowadzać specjalne rozwiązania w tym zakresie. Zdecydowana większość podatników podchodziła odpowiedzialnie do obowiązku złożenia zeznania rocznego.

Jak przekazać 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego w usłudze "Twój e-PIT"?

Jak już wspomniałem system informatyczny zasugeruje odliczenie 1% podatku podobnie jak w rozliczeniu za 2017 r. Jednak podatnik będzie mógł dokonać modyfikacji w tym zakresie i wskazać inną OPP. Jeśli w poprzednich latach podatnik nie przekazywał tzw. darowizn na rzecz OPP, to będzie mógł to uczynić za pośrednictwem omawianej usługi w rozliczeniu za 2018 r.

Co z 1% na OPP osób, które nie sprawdziły lub nie skorygowały deklaracji, a organizacja, na którą przekazały 1% rok wcześniej, przestała istnieć lub straciła status OPP?

System będzie weryfikował takie sytuacje, tym samym kwota nie zostanie przekazana.

Co w przypadku, jeśli nasze zeznanie podatkowe w usłudze "e-PIT" zostanie błędnie sporządzone?

W każdej chwili podatnik będzie mógł złożyć korektę zeznania, również za pośrednictwem wspomnianej usługi wchodząc przez stronę www.podatki.gov.pl.

Czy chciałby Pan coś jeszcze dodać?

Zachęcam do skorzystania z zeznania przygotowanego w usłudze "Twój e-PIT". Podatnicy będą mieli do niego wgląd od 15 lutego 2019 r. Z tej też przyczyny nie należy się spieszyć ze składaniem zeznań o symbolu PIT-37 i PIT-38, gdyż będą one obsługiwane dopiero od 15 lutego 2019 r. Również termin do ewentualnego zwrotu nadpłaty z zeznania rocznego będzie liczony najwcześniej od 15 lutego 2019 r. Zwroty z zeznań złożonych elektronicznie będą zwracane w terminie do 45 dni, zaś z zeznań tradycyjnych (papierowych) w terminie do 3 miesięcy. Pragnę zwrócić uwagę, że w zeznaniu za rok 2018 możemy wskazać numer rachunku bankowego do zwrotu nadpłaty – nie trzeba już wypełniać odrębnego wniosku (zawiadomienia). Skorzystanie z tej możliwości przyśpieszy zwrot nadpłaty.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

 

Twój e-PIT – jak go złożyć? Krok po kroku / podatki.gov.pl

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Żegnamy zimę wielką akcją sprzątania miasta / materiały prasowe UM Zawidów

Akcja społeczna w Zawidowie. Wielkie sprzątanie miasta po zimie

Życie
czwartek, 21 marca 2019, 12:34
W piątek, 29 marca zapowiada się wielkie ruszenie w Zawidowie! A to za sprawą wiosennej akcji sprzątania miasta, do której zapraszają mieszkańców radni z komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Rady Miejskiej w Zawidowie.
Policjanci zatrzymali poszukiwanego, u którego znaleźli narkotyki i sprzęt do kradzieży samochodów / fot. KPP Zgorzelec

Poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości wpadł z narkotykami

Życie
czwartek, 21 marca 2019, 09:32
Kryminalni wpadli na trop 41-letniego mieszkańca powiatu zgorzeleckiego, który ukrywał się przed organami ścigania. Został zatrzymany, a w jego mieszkaniu funkcjonariusze znaleźli narkotyki, środki psychotropowe oraz sprzęt służący do kradzieży samochodów.

Zobacz również

To ich poszukuje policja! / fot. KPP Zgorzelec
Życie
środa, 20 marca 2019, 10:55

Poszukiwani listami gończymi!

Zobacz zdjęcia dwóch mężczyzn poszukiwanych przez zgorzelecką policję listami gończymi!...