NaStyku.pl

Teraz wylegitymujesz się też mDowodem

14 lipca (piątek) wszedł w życie ustawa o aplikacji mObywatel, na mocy której dowód tożsamości dostępny w mObywatelu zostaje zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym.
gov.pl
gov.pl

Nie trzeba będzie nosić ze sobą dowodu osobistego w tradycyjnej formie – wystarczy, że wylegitymujemy się mDowodem. Przypominamy, że nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. Każdy obywatel będzie mógł wylegitymować się mDowodem, a urzędnicy będą musieli respektować ten dokument i umieć potwierdzić tożsamość osoby, która się nim posługuje.

mDowodem nie będziemy mogli posłużyć się jedynie w trzech sytuacjach:

  • składając wniosek o nowy dowód osobisty,
  • przekraczając granicę kraju,
  • załatwiając sprawy w banku (to będzie możliwe od 1 września br.).

Tu wciąż będzie trzeba wylegitymować się tradycyjnym dowodem osobistym.

mDowód będzie natomiast respektowany w każdej innej sytuacji, wymagającej potwierdzenia naszej tożsamości: w przychodni, sądzie, zawierając umowy, wypożyczając samochód lub sprzęt np. sportowy, u notariusza czy na poczcie.

Co znajdziemy w interfejsie?

Guide (czyli przewodnik po usłudze), w bardzo przystępny sposób ułatwi nam poruszanie się po najważniejszych funkcjonalnościach usługi.

Karta dokumentu, z niebieskim giloszem (czyli trudnym do podrobienia rysunkiem) w tle, podobnie do klasycznego dowodu wyświetli nasze zdjęcie, numer PESEL, a także informację o ważności mDowodu.

Na ekranie Dane dokumentu zauważymy szczegóły zarówno mDowodu, jak i dowodu osobistego –  jednak dane dowodu osobistego umieszczone są w aplikacji tylko poglądowo, możemy do nich zajrzeć, gdy np. wypełniamy jakiś formularz.

Ponadto w opcji Twoje dodatkowe dane będziemy mieli możliwość sprawdzenia na przykład swojego obecnego adresu zameldowania.

Rozwiązanie Potwierdź swoje dane pozwoli na weryfikację informacji o nas, gdy ktoś sprawdza nasz dokument. Aby potwierdzić swoją tożsamość, wystarczy pokazać ekran z widokiem dokumentu. Czasami jednak ktoś może poprosić nas (na przykład w urzędzie albo przy spisywaniu umowy) o zeskanowanie jego kodu QR, aby mieć pewność, że nie dochodzi do oszustwa. Wtedy zobaczy nasze dane na swoim ekranie i będzie mieć pewność, że pod nikogo się nie podszywamy.

Skaner QR służy także do potwierdzania swoich danych w internecie. Tym sposobem możemy na przykład zalogować się do strony urzędu bez loginu i hasła. Wystarczy, że na stronie wybierzemy opcję logowania aplikacją.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również