NaStyku.pl

Śmiertelny wypadek między Węglińcem a Czerwoną Wodą

We wtorek (23.10) około godziny 16.30 na drodze wojewódzkiej nr 296 na odcinku pomiędzy Węglińcem a Czerwoną Wodą zginęła 22-letnia mieszkanka powiatu zgorzeleckiego. Kobieta straciła panowanie nad pojazdem.

Kobieta poruszała się samochodem osobowym marki Opel Corsa. Jak poinformowała podkom. Agnieszka Goguł ze zgorzeleckiej policji, 22-latka z nieustalonych przyczyn straciła kontrolę nad pojazdem, zjechała z drogi i uderzyła w przydrożne drzewo. Pomimo podjętej przez ratowników medycznych reanimacji mieszkanka powiatu zgorzeleckiego zmarła. Droga przez kilka godzin była nieprzejezdna. Na miejscu pracowali strażacy, funkcjonariusze policji, technik kryminalistyki oraz biegły z zakresu drogownictwa.

Panująca obecnie w naszym kraju aura sprawia, że warunki a drodze robią się zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych oraz rowerzystów. Dlatego funkcjonariusze policji apelują do wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi. Okres jesienno-zimowy to szybko zapadający zmrok, zmienne warunki atmosferyczne i ograniczona widoczność. Wielu kierowcom wydaje się, że jezdnia jest czarna i sucha. Tymczasem jezdnie mogą być już przymrożone, a w związku z tym śliskie, a w takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność. W wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, leżącymi na drogach liśćmi, wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Policjanci apelują o to, by nie szarżować, myśleć i przewidywać zagrożenia.

Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych - jezdnia może tam być szczególnie śliska. Nadzwyczajną ostrożność należy zachować w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować.

Szczególny apel mundurowi apelują do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również