NaStyku.pl

Sąd w Zgorzelcu uznał, że można protestować w czasie pandemii

Stanisława Kuzio-Podrucka została oskarżona o dwukrotną organizację nielegalnych zgromadzeń. Sąd w Zgorzelcu uznał jednak, że protestowanie w czasie pandemii jest dozwolone.
Spontaniczne protesty przeciwko wyrokowi TK w sprawie zaostrzenia przepisów aborcyjnych
Spontaniczne protesty przeciwko wyrokowi TK w sprawie zaostrzenia przepisów aborcyjnych

Wróćmy do końcówki października 2020 r. Do czasu zaostrzenia przez Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej prawa aborcyjnego w Polsce. Po tym wyroku mieszkańcy wielu miast i miasteczek uczestniczyli w spontanicznych spacerach organizowanych przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. Podobnie było w Zgorzelcu.

Komuś się to nie spodobało, bo do Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu wpłynęły dwa zawiadomienia dotyczące m.in. organizacji nielegalnych zgromadzeń w czasie pandemii. W lutym 2021 r. policjanci wezwali Kuzio-Podrucką na przesłuchanie. Stawiła się na nim z adwokatem. Nie przyznała się do winy i odmówiła składania wyjaśnień. Pod koniec maja otrzymała wezwanie do sądu, gdzie wpłynął wniosek policji o ukaranie.

Oskarżono ją, że „23 i 24 października 2020 r. około godziny 17:00 pod Krzyżem Milenijnym w Zgorzelcu dwukrotnie zorganizowała zgromadzenia bez wymaganego zawiadomienia i tym zgromadzeniom przewodniczyła” (wykroczenie z art. 52 § 2 pkt. 2 k.w.), a co za tym idzie „w tym samym miejscu i czasie wykroczyła przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie stosując się do zakazu organizowania zgromadzeń w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach” (wykroczenie z art. 54 k.w. w zw. z § 28 ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Sąd Rejonowy w Zgorzelcu bardzo szybko uniewinnił oskarżoną. I tym samym uznał, że pomimo obowiązującego rozporządzenia, Kuzio-Podrucka ma zagwarantowane w Konstytucji prawo do wyrażania swoich przekonań.

Przed sądem nie przyznałam się do zarzucanych mi czynów. W moim przypadku to nie jest przegrana policji, a tej dwójki, która złożyła zawiadomienia. Oni przegrali, bo jak powiedział sędzia w uzasadnieniu: mam prawo do poruszania się i przebywania na terytorium RP (art. 52 Konstytucji) i też mam prawo do uczestniczenia w zgromadzeniach (art. 57 Konstytucji). Ograniczyć zgromadzenia zgodnie z Konstytucją może tylko USTAWA, a nie ROZPORZĄDZENIE. Za tę sprawę płacimy wszyscy, bo koszty poniesie Skarb Państwa. A od siebie na koniec dodam, że tej sprawy w ogóle nie powinno być. Ja znam treść tych zawiadomień i spuszczam nad nimi zasłonę milczenia, ponieważ, dla mnie, ich treść to dramat – komentuje Stanisława Kuzio-Podrucka.

Aktualna ocena: 1,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również