NaStyku.pl

Pogranicznicy eskortowali do szpitala mężczyznę, który dostał zawału serca

Funkcjonariusze straży granicznej ze Zgorzelca uratowali życie mężczyźnie, który uskarżał się na pierwsze objawy zawału mięśnia sercowego. Bez wahania przetransportowali poszkodowanego do szpitala.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

15 lutego w Jędrzychowicach do pograniczników, którzy pełnili służbę w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej, podjechał samochód osobowy. Kierowca pojazdu, który podróżował ze swoją żoną, w trakcie drogi bardzo źle się poczuł. Gdy zauważył patrol straży granicznej postanowił udać się w ich kierunku z prośbą o pomoc.

60-letni mieszkaniec powiatu kozienickiego w województwie mazowieckim powiadomił funkcjonariuszy o dusznościach, bólach w klatce piersiowej oraz drętwieniu lewej ręki. Mundurowi poinformowali pogotowie ratunkowe, jednak z uwagi na zbyt długi czas oczekiwania na przyjazd karetki pogotowia oraz pogarszające się samopoczucie potrzebującego pomocy, postanowili sami odwieźć mężczyznę do najbliższego szpitala –informuje mjr SG Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych mężczyzna został przetransportowany pojazdem służbowym do szpitala w Zgorzelcu. Tam mundurowi oddali go w doświadczone ręce personelu medycznego.

Jak rozpoznać zawał serca? Jakie są objawy zawału?

Zawał serca (zawał mięśnia sercowego) to upośledzenie zaopatrywania w krew mięśnia sercowego w skutek niewydolności wieńcowej, której następstwem jest mniej lub bardziej rozlegle zniszczenie tkanek ściany serca. Najczęstszym i pierwszym objawem zawału serca jest ból w klatce piersiowej, który opisywany jest jako silny i piekący. Pojawia się także uczucie rozpierania za mostkiem. Ból w okolicy serca i za mostkiem może promieniować do: lewego ramienia, barku lub żuchwy, a nawet do palców lewej dłoni. Należy pamiętać, że u osób z cukrzycą ból może nie być aż tak nasilony z powodu występującego u nich obniżonego czucia.

Zawałowi serca mogą towarzyszyć: duszność, bladość, poty, kołatanie serca, nieregularny puls, omdlenie, ból brzucha, nudności, stan podgorączkowy.

Co robić w przypadku zawału?

  1. W przypadku podejrzenia zawału należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe (numer telefonu: 112). O życiu mogą decydować sekundy i szybka fachowa pomoc medyczna. W oczekiwaniu na zespół pogotowia ratunkowego, chorego należy ułożyć w pozycji odciążającej serce, tzn. z lekko podwyższonym tułowiem.
  2. Ważne jest także ułatwienie choremu oddychania. Dlatego należy mu rozluźnić krępujące części garderoby (krawat, koszulę, pasek u spodni).
  3. Ważną role odgrywa także uspokajanie chorego, gdyż zawałowi serca towarzyszy silny niepokój i strach przed śmiercią, które dodatkowo pogarszają jego stan.
  4. Jeśli pacjent ma tabletki z nitrogliceryną wkładamy je pod język, nie każemy ich połykać. Połknięte tabletki nitrogliceryny częściowo tracą swoje właściwości w sokach trawiennych oraz znacznie później zaczynają działać.
  5. Jeśli dojdzie do zatrzymania krążenia i oddechu, trzeba bezzwłocznie rozpocząć resuscytację: 30 uciśnięć klatki piersiowej, 2 oddechy.
Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również