NaStyku.pl

Pierwsze powojenne lata na ziemiach zachodnich. Wykład dr hab. Radosława Domke

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu zaprasza na wykład dr hab. Radosława Domke, który omówi jak wyglądały pierwsze lata po zakończeniu II Wojny Światowej na ziemiach zachodnich.
Dom Jakuba Boehme przy ul. Daszyńskiego 12 w Zgorzelcu, czwartek 7 czerwca, godzina 18.00. Wstęp wolny.
Dom Jakuba Boehme przy ul. Daszyńskiego 12 w Zgorzelcu, czwartek 7 czerwca, godzina 18.00. Wstęp wolny.

Wykład będzie dotyczył okresu 1945-1948, kiedy to zachodziły najbardziej dynamiczne procesy ludnościowe na terytoriach poniemieckich, przejętych przez Polskę po II Wojnie Światowej. Aby usprawnić politykę państwa powołano Ministerstwo Ziem Odzyskanych, które wraz z Ministerstwem Administracji Publicznej oraz Ministerstwem Informacji i Propagandy, zajmowało się całością spraw dotyczących aktywizacji życia publicznego na uzyskanych terytoriach. Miliony hektarów pół i setki opuszczonych miast należało zapełnić nowymi obywatelami, po czym zintegrować z pozostałą częścią kraju. Należało też spróbować oswoić te terytoria w świadomości narodowej, stąd pomysł by powszechnie zwać je Odzyskanymi.

Wykład poprowadzi dr hab. Radosław Domke - absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego, autor artykułów i recenzji z zakresu historii najnowszej Polski oraz geopolityki. Do jego ważniejszych publikacji należą Między historią a geopolityką /red./ (Częstochowa 2009); Ziemie Zachodnie i Północne Polski w propagandzie lat 1945-1948, (Zielona Góra 2010), Galopująca epoka (Częstochowa 2011) i Druga i trzecia niepodległość /współred./ (Zielona Góra 2011). Jest sekretarzem redakcji "Studiów Zachodnich" oraz członkiem zarządu zielonogórskiego oddziału PTH.

Dom Jakuba Böhme przy ul. Daszyńskiego 12 w Zgorzelcu, czwartek 7 czerwca, godzina 18.00. Wstęp wolny.

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Ul. Pułaskiego w Zgorzelcu do remontu.

Urząd Miasta Zgorzelec przeprasza za paraliż komunikacyjny

Życie
piątek, 22 marca 2019, 12:39
Zgorzelec ogarnął paraliż komunikacyjny. Remont ul. Bohaterów Getta i Poniatowskiego oraz rewitalizacja śródmiejskich podwórek sprawiła, że po mieście ciężko się poruszać.Kierowcy stoją w korkach. Za utrudnienia przeprasza rzecznik Urzędu Miasta Zgorzelec.
Droga wewnętrzna ul. Konarskiego 1-4

Zgłoś uwagi do projektu przebudowy ul. Konarskiego!

Życie
piątek, 22 marca 2019, 11:01
Wydział przygotowania i realizacji inwestycji Urzędu Miasta Zgorzelec zaprasza do wnoszenia, w terminie do 8 kwietnia, pisemnych uwag i propozycji do dokumentacji projektowej dotyczącej planowanej przebudowy ul. Konarskiego.

Zobacz również