NaStyku.pl

Nowe zasady covidowe. Darmowe testy w aptekach i krótsza kwarantanna

Rząd zmienia strategię walki z COVID-19. Wśród przedstawionych rozwiązań znalazły się darmowe testy w aptekach, krótsza kwarantanna czy obowiązkowe badania pacjentów 60+, u których zdiagnozowano koronawirusa.
Darmowe testy antygenowe w aptekach / grafika: gov.pl
Darmowe testy antygenowe w aptekach / grafika: gov.pl

Darmowe testy antygenowe w aptekach

Darmowe testy bez skierowania od lekarza. Od 27 stycznia 2022 r. taki test będzie można wykonać w aptece, która spełni standardy bezpieczeństwa, czyli wydzieli pomieszczenie, w którym będą przeprowadzane testy.

Koszt testów w całości pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. Wynik zostanie wprowadzony do systemu ewidencji i udostępniony w Internetowym Koncie Pacjenta.

Krótsza kwarantanna

Rząd podjął decyzję o zmianie czasu odbywania kwarantanny. Osoby bezobjawowe będą zwalniane z kwarantanny po 7 dniach, pod warunkiem uzyskania negatywnego wyniku testu na COVID-19.

Obowiązkowe badania pacjentów 60+ chorych na COVID-19

Jeśli masz więcej niż 60 lat, lekarz POZ zbada Cię w ciągu 48 godzin od stwierdzenia zakażenia COVID-19. Wizyta może odbyć się w domu.

Zwiększenie bazy łóżkowej

Wraz ze wzrostem zachorowań zwiększana zostanie baza łóżkowa w szpitalach. W zależności od potrzeb, zmiany mają przebiegać w trzech etapach:

I ETAP – zwiększenie bazy łóżek covidowych do 40 tys.,

II ETAP – zwiększenie bazy łóżek covidowych do 60 tys.,

III ETAP – przekształcanie szpitali w miarę zapotrzebowania z możliwością hospitalizacji w każdym szpitalu w kraju.

Zwiększone nakłady środków ochrony indywidualnej

W odpowiedzi na nowy wariant Omicron i wzrost liczby zachorowań na COVID-19 rząd postanowił zwiększyć zaplecze ratownictwa i transportu medycznego. W gotowości pozostaje 95 dodatkowych Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz 130 zespołów transportu sanitarnego COVID. Do tej pory funkcjonowało 68 zespołów.

 

Szczegółowe informacje na temat zmian zostaną wskazane w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również