NaStyku.pl

Nowa uchwała antysmogowa

Walka ze smogiem trwa. Miasto Zgorzelec nie pozostaje bezczynne. Zapraszamy do zapoznania się z treścią nowej uchwały antysmogowej

Burmistrz Miasta Zgorzelec informuje, że z dniem 1 lipca 2018 r. na obszarze województwa dolnośląskiego weszły w życie przepisy uchwały nr XLI/1407/17 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa dolnośląskiego, z wyłączeniem Gminy Wrocław i uzdrowisk, ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (Dz. U. Województwa Dolnośląskiego  z 2017 r., poz. 5155). Powyższa uchwała (tzw. uchwała antysmogowa) wprowadza na obszarze województwa dolnośląskiego (w tym Gminy Sulików) ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Uchwała jest aktem prawa miejscowego i dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i prawnych eksploatujących instalacje o mocy poniżej 1MW.

Uchwała i wszelkie zakazy z niej wynikające, związane są z szeroko rozprzestrzenioną kampanią ograniczania niskiej emisji i walki ze smogiem i jego skutkami. W związku  z powyższym należy szczególną uwagę zwracać na zakupywany w danym sezonie grzewczym opał, a także należy pamiętać o ograniczeniu czasowym użytkowania obecnie posiadanych kotłów grzewczych.
Zgodnie z zapisami uchwały, wszystkie instalacje grzewcze na paliwa stałe (piece, kotły, kominki, etc.) uruchomione po 1 lipca 2018 r. będą musiały spełniać wymogi ekoprojektu pod kątem emisji cząstek stałych (PM).


W przypadku dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (tj. pieców i kominków) emisja pyłu  nie może przekraczać granicznych wielkości:

  • 20 mg/m3 emisji pyłu (PM) dla pieców/kominków z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących pelet;
  • 40 mg/m3 emisji pyłu (PM) dla pieców/kominków z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet i dla kuchenek;
  • 50 mg/m3 emisji pyłu (PM) dla pieców/kominków z otwartą komorą spalania.

W przypadku kotłów emisja pyłu nie może przekraczać granicznych wielkości:

  • 40 mg/m3 emisji pyłu (PM) dla kotłów z automatycznym podawaniem paliwa;
  • 60 mg/m3 emisji pyłu (PM) dla kotłów z ręcznym podawaniem paliwa.

Zgodnie z zapisami w/w uchwały w instalacjach wskazanych w § 4 treści uchwały (tj. w szczególności w kotłach, piecach oraz kominkach) zakazuje się stosowania od dnia 1 lipca 2018 r.:

  • Mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem;
  • Węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla;
  • Węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3mm;
  • Biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%.

 

Ponadto rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów  z dnia 1 sierpnia 2017 r., w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe, zakazuje wprowadzania do sprzedaży i użytkowania kotłów z rusztem awaryjnym.

Treść uchwały antysmogowej znajduje się tutaj.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również