Inwestycja, która się opłaca
Początkowo do oświetlania ulic wykorzystywano lampy gazowe, żarowe, rtęciowe, sodowe, a także metahalogenowe, które dawały światło w odcieniu pomarańczowym i nie były wydajne. Mieszkańcy gminy Zgorzelec nie mają doświadczeń w zakresie ich wydajności i efektywności, tylko dlatego, że jeszcze kilka lat wstecz oświetlenia ulicznego w większości miejscowości nie było. Obecnie stosowane w większości miejscowości w Polsce oświetlenie uliczne charakteryzuje się wydajnością na poziomie zaledwie 40%, to bardzo mało. Dlatego niezbędne są inwestycje związane z oświetleniem drogowym i zmierzające do wymiany dotychczasowych lamp na energooszczędne oświetlenie LED. Innowacyjne źródło światła w postaci diod LED to nawet 80% oszczędność kosztów eksploatacyjnych, związanych z oświetleniem przestrzeni. Tego rodzaju inwestycja oznacza dla samorządów dużo mniejsze wydatki na oświetlenie ulic, parków i innych przestrzeni oraz diametralne zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.
fot.: Gmina Zgorzelec: Białogórze
Lampy uliczne LED – doskonałe źródło oszczędności
Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej, innowacyjna technologia LED ma wkrótce wyprzeć tradycyjne żarówki, głównie ze względu na przewagę w kwestiach bezpieczeństwa i energooszczędności. Żywotność innowacyjnych diod LED wynosi nawet do 100 000 godzin, co zdecydowanie wyróżnia je na tle powszechnie stosowanych żarówek. Dotychczas, od tradycyjnych źródeł oświetlenia odeszły już takie kraje jak Niemcy, Francja, Szwecja czy Wielka Brytania. Dzisiaj możemy z duma stwierdzić, że odeszła także Gmina Zgorzelec.
Ultranowoczesna technologia oświetlenia LED wiąże się z wieloma istotnymi zaletami:
Efektywność - diody LED są najbardziej energooszczędnym źródłem światła, oferowanym na globalnym rynku oświetlenia. Sprawność tradycyjnych żarówek to 5-10%, natomiast ilość energii dostarczanej przez nowoczesne diody LED wynosi nawet 95%.
Trwałość - ultranowoczesne moduły oświetleniowe LED cechują się ponadprzeciętnym czasem pracy, który wynosi nawet 100 000 godzin, co jest kilkudziesięciokrotnie dłuższym czasem w porównaniu do pracy żarówki halogenowej i około 50 razy dłuższym od zwykłej żarówki. Szacuje się, że czas eksploatacji nowatorskich diod LED wynosi 6-7 lat.
Odporność na uszkodzenia mechaniczne - diody LED nie zawierają żadnych ruchomych czy szklanych elementów, dzięki czemu są bardzo odporne na wstrząsy i uderzenia, które z łatwością mogłyby zniszczyć tradycyjną żarówkę.
Kolor światła - co ciekawe, w przypadku technologii LED możliwe jest osiągnięcie niemal każdego odcienia światła. Podstawowe diody świecą na biało, zielono, czerwono lub żółto, jednak w wielu sklepach dostępne są moduły, które umożliwiają uzyskanie nieograniczonej palety kolorów światła. Diody montowane w modułach składają się z trzech elementów, przy czym każdy z nich świeci jednym z podstawowych kolorów. Możliwość mieszania trzech odcieni pozwala uzyskać wiele rozmaitych odcieni światła.
Czas reakcji - diody LED zapalają się i gasną niemal natychmiast po uruchomieniu włącznika światła. Co ważne, w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, diody LED osiągają pełną intensywność i jaskrawość zaledwie w kilka mikrosekund.
Niewielka emisja ciepła - w przypadku technologii LED emitowane są bardzo niewielkie ilości ciepła, co wiąże się z ich wysoką sprawnością, ponieważ większość pobieranej przez nie energii zamienia się w światło, a nie w energię cieplną.
Stopniowe wygasanie - w przeciwieństwie do żarówek starej generacji, innowacyjne diody LED cechują się stopniowym zużyciem. Wraz z upływem czasu, diody tracą pierwotną jasność, jednak nie gasną nagle i nie zaczynają migać, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych świetlówek.
Ekologia - w odróżnieniu do wszystkich innych źródeł światła, produkcja diod LED nie wymaga użycia szkodliwej dla środowiska naturalnego rtęci czy innych niebezpiecznych metali
Nowe oświetlenie uliczne w gminie Zgorzelec
Zakończono inwestycję, dzięki której w gminie zainstalowano 1401 nowych opraw z diodami LED, 303 nowych słupów oświetleniowych, wymieniono ok. 5 121 mb zniszczonych i nie nadających się do dalszej eksploatacji kabli energetycznych, zainstalowano 6 nowych szafek elektrycznych, wszystkie elementy oświetlenia zostały opisane i zinwentaryzowane oraz wprowadzone do elektronicznego systemu lokalizacyjnego.
Inwestycja kosztowała 4 149 349,82 złotych. To duży wysiłek dla gminy, ale zaciągnięte zobowiązania będą pokrywane głównie z oszczędności dotyczących poboru energii i bieżącego utrzymania oświetlenia. Jak twierdzi Wójt Gminy Piotr Machaj: - Zdaję sobie sprawę, że udało się zrealizować duże zadanie dzięki wielkiemu wysiłkowi wielu ludzi, wiem też, że i tak zawsze będzie potrzeba realizacji kolejny oczekiwań, powstają nowe osiedla, do gminy wprowadzają się nowi mieszkańcy i o nich również musimy pamiętać ponieważ będą mieli swoje oczekiwania i potrzeby... Obecnie w gminie trwają dalsze prace nad sprawdzaniem całego przedsięwzięcia, gmina oczekuje na zainstalowanie nowych liczników prądu, bez których nie da się włączyć niektórych obwodów. To z pewnością kwestia kilku dni i wszystko będzie nowe, nowoczesne i oszczędne.
fot.: Gmina Zgorzelec: Trójca