NaStyku.pl

Jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału?

W centrum Zgorzelca znaleziono niewybuchy. Były to dwa radzieckie granaty przeciwpancerne kumulacyjne typu RPG-6. Niewypały prawdopodobnie zostały przeniesione z innego miejsca.
Radzieckie granaty przeciwpancerne kumulacyjne typu RPG-6 znalezione w centrum Zgorzelca / fot. Patrol Saperski z Bolesławca
Radzieckie granaty przeciwpancerne kumulacyjne typu RPG-6 znalezione w centrum Zgorzelca / fot. Patrol Saperski z Bolesławca

Podpowiadamy, w jaki sposób należy się zachować, żeby nie zrobić krzywdy sobie i otoczeniu w przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału.

Zgłoszenie od zaniepokojonego mieszkańca

W niedzielę (23.06) po godzinie 10:00 do Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu wpłynęło zgłoszenie o znalezieniu na podwórzu w kwartale ulic Bohaterów Getta-Langiewicza-Sienkiewicza-Okrzei dwóch niewybuchów. Na miejsce wysłano funkcjonariuszy policji oraz straży pożarnej. Wezwano także żołnierzy patrolu rozminowania z 23. Pułku Artylerii z Bolesławca.

Granaty prawdopodobnie zostały przeniesione

Znaleziska leżały na trawniku w pobliżu kontenera na śmieci. Były to dwa radzieckie ręczne granaty przeciwpancerne kumulacyjne typu RPG-6. Saperzy sugerują, że prawdopodobnie zostały one przeniesione z innego miejsca – być może z terenu pobliskiej budowy. Granaty zostały podjęte do pojemników przeciwwybuchowych, a następnie zdetonowane w stałym miejscu niszczeń na poligonie wojskowym.

Ewakuacja mieszkańców

Ze względu na gęste zabudowanie i względy bezpieczeństwa podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców z kwartału ulic Bohaterów Getta – Langiewicza – Sienkiewicza – Okrzei. To około 250-300 osób. Zagrożony obszar został zabezpieczony i pozbawiony dopływu gazu i prądu. Saperzy sprawdzili także wykopy na pobliskiej budowie.

Mogło dojść do nieszczęścia

Osoba, która mogła przenieść niewybuchy wykazała się kompletnym brakiem wyobraźni i skrajną nieodpowiedzialnością. Zdaniem st. chor. Radosława Mazura, dowódcy patrolu rozminowania 23. Pułku Artylerii z Bolesławca, sytuacja była poważna.

Zawleczki niewybuchów "wisiały na włosku". Gdyby puściły, to granaty mogłyby eksplodować, a punktową siłę rażenia mają bardzo dużą. Te granaty mogły przebić pancerz czołgu – zaznaczył.

 

Znalazłeś niewybuch? Nie dotykaj go i powiadom policję

Ziemia oddaje skrywane od wojny niewybuchy i niewypały w postaci: zapalników, pocisków, bomb lotniczych, nabojów artyleryjskich, pancerzownic, granatów, min, materiałów wybuchowych i złomu metalowego zawierającego resztki materiałów wybuchowych. Mundurowi przypominają, że materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swoje właściwości.

Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewybuchu/niewypału, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu nieszczęść, a nawet do śmierci. Dlatego kategorycznie nie wolno ich dotykać, ruszać czy przenosić. W miarę możliwości należy zabezpieczyć i oznakować takie miejsce i powiadomić policję. 

Informując policję o takim znalezisku należy:

  • precyzyjnie określić miejsce odnalezienia;
  • określić co zostało znalezione, wygląd , ogólne gabaryty, ilość;
  • podać telefon /adres kontaktowy/ do osoby informującej o znalezisku.

Zadania (przedsięwzięcia, czynności) realizowane przez jednostkę policji:

  • przyjęcie informacji o zdarzeniu;
  • wysłanie na miejsce zdarzenia patrolu w celu zebrania dodatkowych, szczegółowych informacji związanych ze zdarzeniem oraz zabezpieczenia miejsca ujawnienia niewypału lub niewybuchu;
  • powiadomienie patrolu saperskiego oraz, w zależności od zaistniałej sytuacji, innych służb i inspekcji;
  • w razie potrzeby w trybie alarmowym skierowanie na miejsce zdarzenia dodatkowych funkcjonariuszy;
  • w razie potrzeby powołanie i organizacja pracy doraźnego sztabu kryzysowego;
  • przeprowadzenie czynności wyjaśniających (dochodzeniowo-śledczych).
Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również