NaStyku.pl

Gminy muszą naliczać opłatę za deszcz i roztopy

Na początku tego roku weszły w życie przepisy Prawa wodnego, które wprowadziły obowiązek opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej, czyli za odprowadzanie wód opadowych lub roztopowych z obszarów nieskanalizowanych.
Nowe prawo wodne sprawiło, że zapłacimy za deszczówkę
Nowe prawo wodne sprawiło, że zapłacimy za deszczówkę

Ustawa z dnia 20 lipca 2017 roku Prawo Wodne, która weszła w życie 1 stycznia 2018 roku, wprowadziła szereg zmian w dotychczasowym systemie gospodarowania wodami w Polsce. Jedną z nowości jest obowiązek dokonywania opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej, czyli za ograniczenie naturalnej zdolności gruntu do zatrzymywania wód opadowych. Podatek zostanie naliczony właścicielom nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 , którzy zabudowali swoją działkę w co najmniej 70%, a w okolicy nie ma kanalizacji deszczowej.

Warto wiedzieć, że nowy podatek zapłacą mieszkańcy i przedsiębiorcy tam, gdzie lokalne samorządy nie wprowadziły nigdy wcześniej takich opłat. Ci, co już płacili za deszczówkę - np. mieszkańcy Wrocławia zapłacą jeszcze więcej.

Obowiązek ustalenia wysokości opłaty i jej poboru ustawodawca nałożył na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Pieniądze z opłaty tylko w 10% zasilą budżety samorządów, 90% trafi do budżetu państwa za pośrednictwem Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie.

Opłata obciąży osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:

  • właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych,
  • posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych,
  • użytkownikami wieczystymi gruntów,
  • posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, które na skutek wykonywania robót i obiektów mających wpływ na zmniejszenie naturalnej retencji terenowej doprowadziły do zmniejszenia tej retencji.

W skrócie: podatek obejmie m.in. sklepy wielkopowierzchniowe, biurowce i firmy, ale też spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Z opłat zwolnione są kościoły, związki wyznaniowe oraz zarządcy dróg publicznych.

W związku z nowo powstałym rozwiązaniem Urząd Miasta w Zgorzelcu zwraca się z prośbą do wszystkich, których nieruchomości są zagospodarowane w sposób zmniejszający naturalną retencję terenową w stopniu przewidzianym ustawą, o wypełnienie i złożenie w siedzibie urzędu oświadczenia dostępnego na stronie internetowej lub w wersji papierowej w Punkcie Obsługi Interesanta (codziennie od 7.30 do 17.00). Oświadczenia posłużą do przygotowania informacji określającej wysokość i sposób naliczania opłaty retencyjnej, którą Burmistrz Miasta Zgorzelec przekaże podmiotom zobowiązanym do jej uiszczenia. Opłaty będzie należało dokonać w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji, na wskazany w piśmie rachunek bankowy.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również