Ustawa z dnia 20 lipca 2017 roku Prawo Wodne, która weszła w życie 1 stycznia 2018 roku, wprowadziła szereg zmian w dotychczasowym systemie gospodarowania wodami w Polsce. Jedną z nowości jest obowiązek dokonywania opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej, czyli za ograniczenie naturalnej zdolności gruntu do zatrzymywania wód opadowych. Podatek zostanie naliczony właścicielom nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 , którzy zabudowali swoją działkę w co najmniej 70%, a w okolicy nie ma kanalizacji deszczowej.
Warto wiedzieć, że nowy podatek zapłacą mieszkańcy i przedsiębiorcy tam, gdzie lokalne samorządy nie wprowadziły nigdy wcześniej takich opłat. Ci, co już płacili za deszczówkę - np. mieszkańcy Wrocławia zapłacą jeszcze więcej.
Obowiązek ustalenia wysokości opłaty i jej poboru ustawodawca nałożył na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Pieniądze z opłaty tylko w 10% zasilą budżety samorządów, 90% trafi do budżetu państwa za pośrednictwem Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie.
Opłata obciąży osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:
- właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych,
- posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych,
- użytkownikami wieczystymi gruntów,
- posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, które na skutek wykonywania robót i obiektów mających wpływ na zmniejszenie naturalnej retencji terenowej doprowadziły do zmniejszenia tej retencji.
W skrócie: podatek obejmie m.in. sklepy wielkopowierzchniowe, biurowce i firmy, ale też spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Z opłat zwolnione są kościoły, związki wyznaniowe oraz zarządcy dróg publicznych.
W związku z nowo powstałym rozwiązaniem Urząd Miasta w Zgorzelcu zwraca się z prośbą do wszystkich, których nieruchomości są zagospodarowane w sposób zmniejszający naturalną retencję terenową w stopniu przewidzianym ustawą, o wypełnienie i złożenie w siedzibie urzędu oświadczenia dostępnego na stronie internetowej lub w wersji papierowej w Punkcie Obsługi Interesanta (codziennie od 7.30 do 17.00). Oświadczenia posłużą do przygotowania informacji określającej wysokość i sposób naliczania opłaty retencyjnej, którą Burmistrz Miasta Zgorzelec przekaże podmiotom zobowiązanym do jej uiszczenia. Opłaty będzie należało dokonać w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji, na wskazany w piśmie rachunek bankowy.