NaStyku.pl

Smog alert!

WIOŚ we Wrocławiu informuje o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego lub poziomu docelowego zanieczyszczeń. Alert obowiązuje do końca tego roku kalendarzowego lub do wprowadzenia alarmu poziomu II. Co to właściwie oznacza?
Wprowadzenie alertu poziomu I nie oznacza, że przez cały rok będziemy narażeni na wysokie stężenia zanieczyszczeń.
Wprowadzenie alertu poziomu I nie oznacza, że przez cały rok będziemy narażeni na wysokie stężenia zanieczyszczeń.

Województwo dolnośląskie spowija zanieczyszczone powietrze. Ze smogiem boryka się m.in. Wrocław, Oława, Wałbrzych, Dzierżoniów, Nowa Ruda, Świdnica, Szczawno-Zdrój i Głogów. Zły stan powietrza zaobserwowano także w Polkowicach, Jeleniej Górze oraz Zgorzelcu. W tych miejscowościach w poniedziałek (19 lutego) przekroczono dopuszczalną normę zawartości szkodliwego pyłu PM10, arsenu, dwutlenku azotu, benzo(a)pirenu lub ozonu. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu wydał alert poziomu I o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego lub poziomu docelowego zanieczyszczeń. Ostrzeżenie obowiązuje do 31 grudnia br. lub do wprowadzenia alertu poziomu II.

Nie oznacza to jednak, że przez cały rok będziemy narażeni na wysokie stężenia zanieczyszczeń. Alert poziomu I zaleca, aby osoby z grupy wrażliwej oraz osoby uprawiające sport były świadome, że w ciągu całego roku mogą występować dni, w których należy unikać wychodzenia na zewnątrz. Wyniki pomiarów ze stacji automatycznych można śledzić na bieżąco na stronie wrocław.pios.gov.pl lub w aplikacji mobilnej na smartfony "Jakość powietrza w Polsce". Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza powinny unikać długotrwałego przebywania oraz wysiłku fizycznego na otwartej przestrzeni. Mowa o osobach cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego, układu krążenia, a także alergiczne choroby skóry i oczu oraz osoby starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci. U tych osób może wystąpić pogorszenie samopoczucia oraz przejściowe nasilenie dolegliwości układu oddechowego: kaszel i spłycenie oddechu.

Najwyższe stężenie pyłu zawieszonego PM10 i benzo(a)pirenu występuje w sezonie zimowym (grzewczym), przy niekorzystnych warunkach meteorologicznych tj. znacznym spadku temperatury powietrza, warunkach bezwietrznych i bezopadowych. Ryzyko wystąpienia średniego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu odnotowano już na stacji pomiaru w Zgorzelcu przy ul. Bohaterów Getta. Wysoki poziom dwutlenku azotu odnotowuje się przez cały rok w pobliżu dróg o dużym natężeniu ruchu. Ryzyko wystąpienia średniorocznego poziomu dopuszczalnego dla dwutlenku azotu prognozuje się dla stacji komunikacyjnej Wrocław-Wiśniowa. Wysoki poziom zanieczyszczenia arsenem wynika z oddziaływania emisji z zakładów przemysłowych. Ryzyko wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla arsenu odnotowano w stacji Głogów – Wita Stwosza. Najwyższe stężenie ozonu występuje w sezonie letnim w czasie wysokiego nasłonecznienia. Ryzyko wystąpienia przekroczenia 8-godzinnego poziomu docelowego dla ozonu jest możliwe w stacjach: Jelenia Góra – Ogińskiego i Czerniawa.

W przypadku wystąpienia alertu poziomu I zaleca się podjąć specjalne doraźne działania na rzecz zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza na danym obszarze. Wśród działań krótkoterminowych w strefie dolnośląskiej wymieniono m.in. wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej, korzystanie z alternatywnych sposobów przemieszczania się na krótkich odcinkach (rower, pieszo), ograniczenie używania spalinowego sprzętu ogrodniczego, całkowity zakaz palenia odpadów zielonych (liści, gałęzi, trawy), czy obowiązek przestrzegania zakazu spalania odpadów w paleniskach domowych.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również