NaStyku.pl

Przy Szkole Podstawowej w Sulikowie powstanie sygnalizacja świetlna dla pieszych

Gmina Sulików otrzyma dofinansowanie w wysokości 25 tys. zł do budowy sygnalizacji świetlnej wzbudzanej z radarowym pomiarem prędkości przy przejściu dla pieszych zlokalizowanym przy Szkole Podstawowej w Sulikowie.
Droga przy Szkole Podstawowej w Sulikowie (materiały prasowe UG Sulików)
Droga przy Szkole Podstawowej w Sulikowie (materiały prasowe UG Sulików)

Sukces cieszy podwójnie, albowiem z całego województwa dolnośląskiego do rządowego programu "Razem bezpieczniej" zakwalifikować mogły się tylko 2 projekty. Przypomnijmy, że Wójt Gminy Sulików Robert Starzyński już w ubiegłym roku podjął działania w zakresie możliwości montażu radarowego wyświetlacza prędkości przy przejściu dla pieszych zlokalizowanym przy Szkole Podstawowej w Sulikowie. Inicjatywa była poprzedzona również opinią mieszkańców gminy w trakcie zebrań sołeckich. Główną funkcją prewencyjnego radaru jest jedynie pomiar prędkości pojazdu wraz z wyświetleniem jej na tablicy. Zaproponowane wówczas rozwiązanie nie miałoby tak mocnego oddziaływania na kierowcę, stąd podjęto decyzję o montażu sygnalizacji świetlnej wzbudzanej z radarowym pomiarem prędkości. Drogę do Szkoły Podstawowej w Sulikowie, jaką muszą pokonać uczniowie zalicza się do drogi o dużym natężeniu ruchu. Chodnik prowadzący do szkoły jest wąski, wymuszający niejednokrotnie zejście na jezdnię. Pomimo ustawienia znaku ograniczającego prędkość oraz częstych patroli policji dochodzi w tym miejscu do łamania przepisów ruchu drogowego.

Mając na uwadze bezpieczeństwo pieszych użytkowników drogi, przede wszystkim uczniów, zaproponowane zostało wykonanie bezpiecznego przejścia dla pieszych. Drogowa sygnalizacja świetlna instalowana na przejściu dla pieszych jest doskonałym narzędziem, które pomaga dyscyplinować kierowców. Sygnalizacja będzie wyposażona w urządzenia mierzące prędkość pojazdów zbliżających się do przejścia dla pieszych. Gdy pojazd będzie poruszał się z dozwoloną prędkością wówczas świecić będzie się światło zielone. W przypadku, gdy będzie jechał powyżej prędkości zaprogramowanej, sygnalizacja włączy czerwone światło. Kierujący pojazdem będzie zobligowany zatrzymać bądź znacznie zwolnić prędkość pojazdu, aby zapaliło się światło zielone. Takie rozwiązanie ma na celu uspokojenie ruchu drogowego w pobliżu miejsca o dużym natężeniu pieszych, głównie uczniów szkoły.

Ruch na przejściu dla pieszych dodatkowo będzie monitorowany, każdorazowe przypadki łamania przepisów drogowych przez kierowców będą na bieżąco zgłaszane wraz z dokumentacją wideo na policję. W ramach zadania przeprowadzone będą także działania edukacyjno - profilaktyczne mające na celu uświadamianie wszystkich uczestników ruchu drogowego o prawidłowym zachowaniu się na drodze, w szczególności na przejściu dla pieszych. Spotkania edukacyjne skierowane będą w głównej mierze do uczniów szkół na terenie Gminy Sulików - Szkoły Podstawowej w Sulikowie i Szkoły Podstawowej w Biernej, a także dla dzieci uczęszczających do Przedszkola Publicznego w Sulikowie. Kampania edukacyjna zostanie przeprowadzona przez funkcjonariuszy Posterunku Policji w Zawidowie przy współpracy z kadrą pedagogiczną placówek oświatowych.

Rozpoczęcie zadania zaplanowane jest na miesiąc październik br., albowiem montaż urządzenia musi być poprzedzony dodatkowymi uzgodnieniami z Tauronem w zakresie podłączenia sygnalizacji świetlnej do zasilania energią elektryczną.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz / fot.  Renata Dąbrowska / Facebook: Paweł Adamowicz

AKTUALIZACJA: Dwa dni żałoby narodowej. W regionie zawyją syreny alarmowe

Życie
piątek, 18 stycznia 2019, 13:44
Na terenie powiatu zgorzeleckiego zawyją syreny alarmowe.W ten sposób powiat odda hołd zmarłemu Prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Mieszkańcy Zgorzelca planują się także spotkać przy Krzyżu Milenijnym, by w ciszy zapalić ostatnie światełko pamięci.

Zobacz również

Nielegalne automaty do gier hazardowych zarekwirowane przez zgorzeleckich policjantów / fot. KPP Zgorzelec
Życie
czwartek, 17 stycznia 2019, 11:30

Cztery automaty bez licencji

Cztery automaty do gier hazardowych zabezpieczyli legniccy funkcjonariusze celno-skarbowi wspólnie...
Komenda Powiatowa Policji w Zgorzelcu.
Życie
środa, 16 stycznia 2019, 09:03

Uciekał przed policją

Policjanci z Posterunku Policji w Zawidowie zatrzymali 22-latka, który kierując...