NaStyku.pl

Warsztaty Worcation nagrodzone

Wakacyjny projekt "Worcation" stowarzyszenia MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN, który w ubiegłym roku odbywał się na Stalagu VIII A otrzymał w Akwizgranie Europejską Nagrodę dla Młodzieży im. Karola Wielkiego.
(Fot.: UM Zgorzelec)
(Fot.: UM Zgorzelec)

Międzynarodowy Projekt Wymiany Młodzieżowej WORCATION dla młodych ludzi z całej Europy (i nie tylko) był jednym z 320 projektów z całej Europy, zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez Parlament Europejski i Fundację Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego w Akwizgranie. Nagrodzone Europejską Nagrodą dla Młodzieży im. Karola Wielkiego 2018, dwutygodniowe warsztaty archeologiczno-artystyczne to kontynuacja historycznych przedsięwzięć dla młodzieży. Polsko-niemieckie stowarzyszenie MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN organizuje je już od dekady. Z racji miejsca, w którym odbywały się warsztaty projekt zakwalifikowano jako polski. Europa-Miasto Zgorzelec-Görlitz wymyka się bowiem standardowym klasyfikacjom, a realizowane tu wspólne projekty właściwie powinny być oceniane jako odrębna kategoria.

Worcation, czyli wakacje z historią

W liczącej 22 osoby grupie uczestników ubiegłorocznej edycji warsztatów, oprócz Polaków, Niemców, Włochów, Ukraińców i Rumunów znaleźli się także mieszkańcy Nigerii i Somalii. Podczas dwutygodniowego pobytu w Zgorzelcu i Görlitz młodzi ludzie poznawali atrakcje naszego regionu, ale przede wszystkim, pracując w dwóch międzynarodowych zespołach: archeologicznym i artystycznym, odkrywali historię Stalagu VIII A i jego jeńców. Przez dwa tygodnie, pod okiem archeologa Pawła Zawadzkiego, artysty metaloplastyka Matthiasa Beiera i opiekunów ze stowarzyszenia MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN zdobywali nowe doświadczenia i umiejętności i nawiązywali przyjaźnie. Wydobyte przez nich z ziemi pamiątki wojennej przeszłości i wykonane techniką metaloplastyki rzeźby – maski jeńców wzbogacą zbiory Europejskiego Centrum Edukacyjno-Kulturalnego w Zgorzelcu/Koźlicach. Wzorem poprzednich lat, grupa porządkowała też teren byłego niemieckiego obozu jenieckiego Stalag VIII A.

Więcej o projekcie tutaj

Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego

Została ustanowiona w Akwizgranie po II wojnie światowej. Od 1950 roku, rokrocznie honoruje się nią wybitne osobistości i instytucje, doceniając ich zasługi w promowaniu pokoju i jedności w Europie.

W 2008 roku Parlament Europejski oraz Fundacja Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego w Akwizgranie ufundowali Europejską Nagrodę Młodzieżową im. Karola Wielkiego. Jej laureatów wyłania się na drodze konkursu projektów służących budowaniu europejskiej tożsamości oraz integrujących młodych Europejczyków, a realizowanych przez młodych ludzi w wieku od 16 do 30 lat. Zgłoszenia konkursowe podlegają dwuetapowej ocenie, której w pierwszej kolejności dokonuje jury narodowe, złożone z posłów PE danego kraju, wskazując najlepsze projekty krajowe. Następnie jury składające się z przewodniczącego PE i przedstawicieli Fundacji im. Karola Wielkiego w Akwizgranie, spośród projektów wyłonionych w pierwszym etapie, wybiera trzech finalistów. Prestiżowe nagrody są także dotowane: pierwsza kwotą 7,5 tys. euro, druga kwotą 5 tys. euro i trzecia kwotą 2 tys. euro.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również