NaStyku.pl

Remont Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu to bardzo duże wyzwanie

Na terenie Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu trwają intensywne prace remontowe. Budynek, stanowiący cenny dokument historii, jest objęty szczególną ochroną konserwatorską. Z zewnątrz nie widać zbyt wiele, ale to nie oznacza, że nic się nie dzieje.
Remont Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu
Remont Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu

W tej chwili KROMBUD Sp. z o.o., wykonawca robót, wykonuje prace przy renowacji elewacji, kopuły i figur.

Pracochłonna elewacja

Istotną częścią budynku jest elewacja, która ma wpływ zarówno na walory estetyczne, jak i użytkowe. Trzeba się jednak liczyć z tym, że taka praca jest czasochłonna i wymaga precyzji. Zwłaszcza przy pracach renowacyjnych obiektu zabytkowego, jakim jest Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu. Tutaj zakres prac przy elewacjach został ustalony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

W tej chwili mamy odkute wszystkie elementy, które były odparzone i luźne. Wszystko zostało zagruntowane gruntem krzemianowym, który jest głęboko penetrujący i bardzo wzmacnia tynk i podłoże. Później całość elewacji będzie naprawiana zaprawami renowacyjnymi przeznaczonymi do tego typu obiektów. Przystąpiliśmy też do uzupełniania odkutych (luźnych) tynków. Elementy odkute na dole (w pasie przyziemia) zostały zaimpregnowane środkiem grzybobójczym wyjaśnia Tomasz Świdwa, kierownik budowy.

Remont Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu

Plan odbudowy kopuły

Odnowiona zostanie również potężna kopuła, która okrywa na zewnątrz główne pomieszczenie budynku (dawną Halę Chwały). Jej wysokość w świetle wynosi około 21 m, rzut poziomy stanowi kwadrat o boku około 19 m. Od wewnątrz kopułę wieńczy dziewięć witraży (w tym jeden duży okrągły). A do zrobienia pozostaje wiele, ponieważ nadgryzł ją ząb czas… Udało się wykonać już pełną inwentaryzację kopuły, dzięki której wiadomo, które elementy zachowały się w dobrym stanie, a które wymagają naprawy lub wymiany. Wykonawca, firma KROMBUD, jest w trakcie opracowywania planu jej odbudowy. Kopuła została już umyta i oczyszczona ze wszelkich zabrudzeń, także tych naniesionych przez ptaki (z błota, piasku, gałązek itp.).

W blasze oraz szybach widoczne są ślady po kulach z okresu II Wojny Światowej. Wszystkie przestrzelone lub zniszczone elementy zostaną odtworzone. Obecnie jesteśmy na etapie dobierania szyb (naświetleń kopuły), które doświetlają witraż główny. Zostaną one wykonane ze szkła zbrojonego, specjalnie wygiętego – mówi Tomasz Świdwa.

Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków omawiana jest m.in. technologia odnowienia patyny. Przypominamy, że obecny zielony kolor kopuły jest wynikiem naturalnego utleniania się miedzi. To wspomniana wcześniej patyna, która powoduje, że miedź nie koroduje. Firma czeka również na akceptację projektu korony cesarskiej, która po wielu latach wróci na swoje pierwotne miejsce, czyli szczyt kopuły.

W planach jest również remont świetlików. Prace zaplanowano w okresie zimowym, kiedy nie będzie można kontynuować (ze względu na warunki atmosferyczne) robót przy tynkach i elewacji.

Remont Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu

Figury będą jak nowe

W zakresie prac uwzględniono także odrestaurowanie sześciu narożnych figur wykonanych z piaskowca. Obecnie są one czyszczone.

To żmudny proces, ponieważ trzeba z nimi postępować bardzo delikatnie. Czas zrobił swoje – zaznacza kierownik budowy.

W pierwszej kolejności, figury zostały poddane wstępnemu czyszczeniu powierzchni, wzmocnieniu strukturalnemu oraz chemicznemu czyszczeniu. Następnie zastosowany zostanie preparat biobójczy. Figury zostaną także poddane procesowi odsolenia, podklejone zostaną szczeliny i uzupełnione zostaną ubytki. Ostatnim etapem prac będzie scalenie kolorystyczne oraz hydrofobizacja - czyli nałożenie na figurę specjalnego preparatu, dzięki któremu nie będzie chłonąć wody.

Remont Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu

Remont Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu

O wykonawcy

KROMBUD Sp. z o.o. działa na terenie całego województwa dolnośląskiego. W ciągu prawie trzech lat swojej działalności firma realizowała liczne zlecenia z różnych dziedzinach budownictwa. Jakość oferowanych usług, rozległa znajomość rynku, sprawność działania, wysoki potencjał techniczny, inżynieryjny i projektowy umożliwiły dynamiczny rozwój spółki.

Remont Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu

 

Remont Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu

Remont Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu

 Remont Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu

Remont Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu

Remont Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu

Aktualna ocena: 5,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Zgorzelec

Bogatynia: Policjanci uratowali niedoszłego samobójcę

Życie
wtorek, 16 kwietnia 2024, 09:10
Szybkie i zdecydowanie działanie policjantów z komisariatu w Bogatyni pozwoliło najpierw odnaleźć mężczyznę, który był w kryzysie emocjonalnym, a następnie uratować jego życie. 39-latek trafił do szpitala, gdzie otrzymał specjalistyczną pomoc.
fot. KPP Zgorzelec

Śmiertelny wypadek motocyklisty

Życie
wtorek, 16 kwietnia 2024, 09:06
W niedzielne popołudnie, na drodze wojewódzkiej 350 doszło do śmiertelnego wypadku motocyklisty. Zginął 22-letni mieszkaniec województwa lubuskiego.

Zobacz również