NaStyku.pl

Kopuła była i będzie zielona, a na jej szczyt powróci korona. KROMBUD Sp. z o.o. o remoncie Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu

Zajrzeliśmy do Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu. Dzieje się! Prace remontowe prowadzone są w ramach polsko-niemieckiego projektu pn. „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo – Twoja Przyszłość” dofinansowanego przez Unię Europejską.
Remont Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu
Remont Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu

Z dnia na dzień nabierają tempa. O tym co zostało zrobione, a co jest w planach opowiada Krzysztof Hałoński kierownik budowy.

Proszę powiedzieć, co do tej pory udało się zrobić?

Pierwsze prace polegały na ustawieniu rusztowania przy południowej i wschodniej ścianie budynku. Roboty przy elewacji rozpoczęły się od inwentaryzacji stanu istniejących tynków. Specjalistyczna firma wykonała badania zwilgocenia, koncentracji szkodliwych soli, chlorków, siarczanów i azotanów, które były podstawą do określenia technologii naprawy tynków. Okazało się, że w pasie przyziemia, czyli pierwszej części elewacji występuje duże zawilgocenie i zasolenie i tynk w tym miejscu wymaga skucia i odtworzenia.

Obecnie prowadzone są prace związane z ługowaniem farby z elewacji i tu niespodzianka, okazało się, że dotychczasowy biały kolor jest kolorem wtórnym. W oryginale elewacja miała kolor zbliżony do piaskowca. W niedługim okresie Konserwator Zabytków po wizji lokalnej zadecyduje, jaki kolor będzie miała odrestaurowana elewacja wschodnia i południowa.

Jakie prace będą wykonywane przy kopule?

Pierwszym etapem jest rozstawienie rusztowania, co jest nie lada wyzwaniem zarówno dla nas jak i dla specjalistycznej firmy, która to wykonuje. Na podkopule znajdują się jedynie cztery miejsca, z których możemy „wystartować” z rusztowaniami. Obecnie prowadzone są prace polegające na orusztowaniu całej kopuły.

Jeśli chodzi o zakres prac… Po pierwsze zostanie wykonana pełna inwentaryzacja kopuły, dzięki której będziemy wiedzieć, które elementy zachowały się w dobrym stanie, a które wymagają wymiany. Nie wiem jeszcze jak jest z samym szczytem, ale tutaj część miedzianych elementów będzie wymagało wymiany. Cztery smoki, znajdujące się na narożach, zostaną wyczyszczone, bo ptaki zrobiły tam zupełne spustoszenie - powyginały blachy, które będziemy odtwarzać.

Następnym etapem inwentaryzacji będą naświetla kopuły, czyli szyby, które doświetlają witraż główny. Łącznie z przedstawicielem Konserwatora Zabytków określimy konieczny zakres prac.

Remont Kopuły Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu

Czy będą prowadzone prace związane ze zwieńczeniem kopuły?

Tak. Korona cesarska, która znajdowała się na samym szczycie kopuły, zostanie odtworzona i wróci na swoje pierwotne miejsce. Prace przy koronie rozpoczniemy od uzgodnień z Konserwatorem Zabytków, który zatwierdzi jej kształt i wymiar.

Kopuła zostanie zielona?

Oczywiście! Obecny (zielony) kolor jest wynikiem naturalnego utleniania się miedzi. To tak zwana patyna, która powoduje, że miedź nie koroduje. Można powiedzieć, że miedź sama sobie wytwarza warstwę ochronną. Jeśli zmylibyśmy patynę, to po pierwsze osłabilibyśmy ten element (blachy byłyby po prostu cieńsze), a po drugie miedź i tak po pewnym czasie wróciłaby do koloru zielonego (na nowo wytworzyłby patynę).

A co ze znajdującymi się na dachu figurami oraz płaskorzeźbami?

Odrestaurowanych zostanie sześć narożnych figur wykonanych z piaskowca. Na samym początku musimy rozstawić wokół nich rusztowanie, tak aby osoba zajmująca się ich renowacją miała do nich swobodny i bezpieczny dostęp. 

Projekt pn. „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo – Twoja Przyszłość” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020. 

KROMBUD Sp. z o.o. działa na terenie całego województwa dolnośląskiego. W ciągu prawie trzech lat swojej działalności firma realizowała liczne zlecenia z różnych dziedzinach budownictwa. Jakość oferowanych usług, rozległa znajomość rynku, sprawność działania, wysoki potencjał techniczny, inżynieryjny i projektowy umożliwiły dynamiczny rozwój spółki.

Aktualna ocena: 5,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również