NaStyku.pl

Remont Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu

Zwieńczony charakterystyczną kopułą gmach dawnej Górnołużyckiej Hali Chwały, w którym dzisiaj swoją siedzibę ma Miejski Dom Kultury, to jeden z najchętniej odwiedzanych zabytków Zgorzelca i jego wizytówka.
Remont Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu / fot. UM Zgorzelec
Remont Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu / fot. UM Zgorzelec

O jego renowacji mówi się od dawna, jednak umowę na rozpoczęcie prac rewitalizacyjnych udało się podpisać dopiero 28 kwietnia 2020 r.

Wcześniej miasto przez wiele lat zabiegało o pieniądze na remont. Wyzwaniem okazało się także znalezienie wykonawców, którzy podjęliby się tego trudnego zadania. Z powodu braku ofert fiaskiem zakończyło się pierwsze, ogłoszone w 2019 r., postępowanie przetargowe, zaś efekty drugiego, ogłoszonego na początku 2020 r., okazały się sukcesem połowicznym, ponieważ wartość oferty złożonej przez potencjalnego oferenta przewyższała szacunkową kwotę, jaką miasto przeznaczyło na ten cel. Wykonawcę remontu udało się wyłonić dopiero, w lutym 2020 r., po zwiększeniu kwoty przewidzianej na rewitalizację obiektu. Została nim firma KROMBUD, która już 5 maja rozpoczęła prace remontowe. Obejmą one remont dachu oraz elewacji budynku Miejskiego Domu Kultury, a ich koszt całkowity wyniesie około 4 mln zł, z czego około 2 mln zł miasto pokryje dotacją przyznaną przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2014 – 2020.

To kolejny ważny punkt naszego planu rewitalizacji miasta, na który udało nam się zdobyć pieniądze. Cieszę się, że ten piękny zabytek architektury, o ciekawej historii, który od początku istnienia Zgorzelca pełni dla jego mieszkańców bardzo ważną funkcję, doczekał się remontu – mówi burmistrz Rafał Gronicz.

Pierwszy etap zaplanowanych prace restauratorskich obejmie kompleksowy remont dachu, w tym miedzianych elementów pokrycia kopuły dachu wraz z elementami wystroju architektonicznego. Wykonane zostaną: prace rozbiórkowe, w tym demontaż świetlików i drewnianych ścianek podstaw świetlików; naprawy pęknięć i zarysowań, w tym zmurszałych tynków elewacji zewnętrznej. Prace tego etapu zakończy montaż ścianek i świetlików. W kolejnym etapie wykonawca zajmie się pokryciem dachu, obróbkami blacharskimi, instalacją odgromową oraz remontem kopuły dachu. Ostatnim etapem remontu będzie renowacja elewacji zewnętrznych, które wymagają oczyszczenia i odświeżenia. Wszystkie zaplanowane prace restauratorskie w budynku wykonywane będą pod stałym nadzorem konserwatorskim.

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również