NaStyku.pl

Remont Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu pod okiem konserwatora zabytków

Dawna Górnołużycka Hala Chwały, dziś Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu, to wizytówka naszego miasta oraz jeden z najchętniej odwiedzanych zabytków. Skrywa wiele ciekawych zakamarków i zaskakujących historii, którymi zainteresowani są nie tylko turyści…
Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu podczas remontu
Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu podczas remontu

Budynek w niedalekiej przyszłości odzyska swój dawny blask – wszystko za sprawą remontu, którego podjęła się zgorzelecka firma KROMBUD.

Martin Ephraime zafascynowany Górnołużycką Halą Chwały

Na początku lipca w Zgorzelcu pojawiła się ekipa filmowa z Weimaru, która pracuje nad trzema produkcjami dla Synagogi w Görlitz. Jeden z filmów przybliży sylwetkę Martina Ephraime (1860-1944), który był jednym z fundatorów wspomnianej synagogi, a także o czym niewiele osób wie, dawnej Górnołużyckiej Hali Chwały, czyli dzisiejszego Miejskiego Domu Kultury. Ephraime zafascynowany był architekturą budowli, która z założenia miała być pomnikiem poświęconym pamięci zmarłych w 1888 r. dwóch cesarzy: Wilhelma I oraz Fryderyka III. Görlitzki przedsiębiorca podarował również jedną z dwóch grup postaci Hugo Lederera oraz marmurowe posągi Bismarcka, Moltke i Roona autorstwa Harro Magnussena.

Krótko o historii

Koncepcja budowy Górnołużyckiej Hali Chwały, bo taką nazwę nosił obiekt, pojawiła się już w 1888 r. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, z założenia miał to być pomnik poświęcony pamięci zmarłych w tym roku dwóch cesarzy: Wilhelma I oraz Fryderyka III. Ale minęły lata, zanim znaleziono miejsce, odpowiedni projekt i zgromadzono fundusze. Budynek wzniesiono w latach 1898-1902. Zaprojektował go, mieszkający w Görlitz, architekt Hugo Behr. Budowę sfinansowano z dobrowolnych składek od ludności Górnych Łużyc oraz prywatnych fundatorów. Ostateczny koszt oszacowano na kwotę 0,5 mln złotych marek, co w przeliczeniu na współczesną walutę wyniosłoby około 6,5 mln euro.

Gmach prezentuje styl wilhelmski, który był oficjalnym nurtem architektonicznym Cesarstwa Niemieckiego. Neobarokowy, z licznymi odwołaniami do antyku, budynek zdobią prace wybitnych rzeźbiarzy: Johannesa Pfuhla, Hugo Lederera i Reinharda Schnaudera.

Uroczyste otwarcie nastąpiło 28 listopada 1902 r. w obecności cesarza Wilhelma II. Rok później rozpoczęto organizację muzeum, którego otwarcie miało miejsce 1 czerwca 1904 r., i przyjęto nazwę „Kaiser-Friedrich-Museum”. W muzeum zgromadzono miejskie zbiory sztuki, starodruki, militaria, zbiory numizmatyczne, eksponaty starożytne, a także przedmioty będące dziełem regionalnych artystów.

W trakcie wojny budynek zajęła armia. Zorganizowano w nim punkt oporu. Po wojnie początkowo gmachem administrowało Wojsko Polskie, a następnie przekazano je na cele kulturalne. Zbiory, które w trakcie wojny nie uległy zniszczeniu bądź rozproszeniu przejęło Muzeum Narodowe we Wrocławiu. W maju 1975 r. w związku z reformą podziału administracyjnego państwa, nazwę zmieniono na „Miejski Dom Kultury”. Obecnie odbywają się w nim przedstawienia teatralne, zajęcia muzyczne, taneczne, plastyczne, fotograficzne, koncerty oraz wystawy. Funkcjonuje tu również kino.

Kopuła Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu

Wyczekany remont

Korzystając z okazji sprawdziliśmy, co dzieje się na placu budowy. Przypomnijmy, że w maju zgorzelecka firma KROMBUD Sp. z o.o. , która działa na terenie województwa dolnośląskiego i podczas swojej działalności realizowała liczne zamówienia w różnych obszarach budownictwa, wygrała przetarg na renowację obiektu i przystąpiła do pierwszych prac. Wszystkie zaplanowane prace restauratorskie w budynku wykonywane są pod stałym nadzorem konserwatorskim.

Prace rozpoczęły się od renowacji elewacji zewnętrznej. W następnym etapie zaplanowano uzupełnienie brakujących bądź zniszczonych elementów pokrycia kopuły dachu wraz z elementami wystroju architektonicznego. Planowane są również prace rozbiórkowe, w tym demontaż świetlików i drewnianych ścianek podstaw świetlików.

O postępach w pracach będziemy informować na bieżąco!

Aktualna ocena: 5,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również