NaStyku.pl

Albert Gryszczuk: ZKlaster mocno wspiera ideę sprawiedliwej transformacji

Jak połączyć rozwój odnawialnych źródeł energii z tradycją regionu górniczego – rozmowa z Albertem Gryszczukiem, prezesem Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej.
Albert Gryszczuk / fot. BTW Photographers Maziarz Rajter
Albert Gryszczuk / fot. BTW Photographers Maziarz Rajter

ZKlaster rozwija się w tempie niespotykanym i nieosiągalnym dla innych klastrów energetycznych w Polsce. Jaka jest Wasza recepta na sukces?

Przede wszystkim, nie oglądamy się na innych i realizujemy własne, jasno wytyczone, plany. Z pewnością jednak kluczem do efektywnego działania jest bliska współpraca z władzami samorządowymi i zrozumienie potrzeb lokalnej społeczności. Większość inicjatyw klastra jest odpowiedzią na problemy, z którymi borykają się mieszkańcy gmin i powiatów, które są naszymi członkami. Najważniejszym wyzwaniem wydaje się być zabezpieczenie zaopatrzenia w energię. Nasz region od lat związany jest z energetyką konwencjonalną, ale gdy jedne źródła się kończą, pojawiają się nowe. Tym bardziej, że energetyka odnawialna nie koliduje przecież z tą opartą na węglu. Stanowi jej naturalne uzupełnienie. W nieodległej przyszłości ta sytuacja może się odwrócić. Dość powiedzieć, że plany wydobywcze kopalni węgla brunatnego kończą się na 2044 roku. Wiele wskazuje na to, że elektrownia Turów będzie musiała korzystać z paliwa alternatywnego.

W jaki sposób ZKlaster może zapewnić stabilność energetyczną dla regionu Bogatyni i Zgorzelca?

W najbliższym czasie na terenie działalności naszego klastra, będziemy w stanie zbudować projekty OZE o łącznej mocy 500 MW. To w zupełności wystarczy, aby zabezpieczyć zapotrzebowanie na energię wszystkich mieszkańców. Kilka lat temu, gdy powstawał klaster, postawiliśmy sobie cele, które konsekwentnie realizujemy. Chcieliśmy mieć około 100 MW OZE i mamy już 100 MW w projektach. Teraz otworzyły się kolejne możliwości przyłączeniowe, dzięki dosyć dużemu zagęszczeniu infrastruktury energetycznej, m.in. ze względu na pobliską kopalnię i elektrownię. Chcemy wykorzystać ten potencjał i jesteśmy gotowi do podjęcia wyzwania, jakim jest wspomniane 500 MW. Podjęliśmy decyzję, aby wyprowadzeniem większej mocy zajął się jeden z członków ZKlastra, spółka Gepol Dystrybucja, która zabezpieczy element inteligentnej infrastruktury pomiędzy farmami fotowoltaicznymi i krajowym systemem elektroenergetycznym. Innowacja polega na zapewnieniu wszystkim farmom podwójnego podejścia. Nawet mimo uszkodzenie kabla w jednym miejscu generacja będzie nadal wyprowadzana do systemu energetycznego.

Czy plany ZKlastra stoją w opozycji do funkcjonowania takich konglomeratów, jak np. PGE?

Wręcz przeciwnie, PGE i kopalnię Turów traktujemy jako partnerów. W szczególności, jeżeli chodzi o proces transformacji terenów górniczych. Już dziś chcemy się wspólnie do tego przygotowywać. Transformacja takich miejsc jak region Worka Turoszowskiego jest nieunikniona. Należy jednak wziąć pod uwagę wiele aspektów, w tym społecznych. Dlatego też nasi przedstawiciele współpracują ściśle w Brukseli z Platformą Regionów Górniczych w Transformacji. Jest to program Komisji Europejskiej, który docelowo ma zebrać blisko 5 mld. Euro. Mamy nadzieję, że znaczącą część tej kwoty będzie można rozdysponować u nas. Platforma jest kluczową częścią inicjatywy dotyczącej transformacji regionów intensywnie wykorzystujących węgiel, zawartej jako element pakietu "Czysta energia dla wszystkich Europejczyków". Ma ona na celu zapewnienie regionom, w okresie przejściowym, pomocy technicznej i doradztwa dostosowanego do potrzeb. ZKlaster mocno wspiera ideę sprawiedliwej transformacji. Wdrażanie innowacyjnych technologii, związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, jest jedynym sposobem na spełnienie wymogów ograniczeń emisji. Nie przez przypadek Zklaster, za zgodą samorządów, jest koordynatorem Komitetu Transformacji Regionu, mającego za zadanie stworzenie i realizację strategii, zgodnie z założeniami wspominanej Platformy przy Komisji Europejskiej oraz polskiej polityki energetycznej. Jak mówił Mateusz Morawiecki podczas trwającego właśnie szczytu COP25 w Madrycie - potrzebna jest sprawiedliwa transformacja klimatyczna. Łącząca nasze zdolności zarządzania górnictwem z nowoczesnymi trendami przyszłości.

Aktualnie współpraca z Komisją Europejską z jednej strony, a administracją rządową i lokalnymi samorządami z drugiej, jest jednym z najważniejszych wyzwań dla ZKlastra. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przyjął już 5 naszych projektów transformacyjnych. Dotyczą one samo-bilansowania energetycznego regionu, edukacji, a w szczególności tworzenia nowych kadr i przekwalifikowywania pracowników, rozwoju turystyki oraz oczywiście rozwoju nowych źródeł energii.

Jakie jeszcze korzyści płyną dla samorządów, będących członkami ZKlastra?

Wszystkie miasta, gminy i wsie należące do naszego klastra mogą liczyć na wspólne inwestycje, związane z efektywnym wykorzystaniem energii. Wiemy, że niektóre z nich stały się naszymi członkami mając przed sobą konkretne plany. Na przykład w Bogatyni, przy wykorzystaniu instalacji solarnych, możemy zmodernizować oświetlenie uliczne. Kto choć raz był w Bogatyni po zmroku, wie, że w tym zakresie jest dużo do nadrobienia. Dodatkowo widzimy możliwość wykorzystania zasilania ze źródeł odnawialnych takich placówek jak szkoły, żłobki, przedszkola, czy TBSy. Z energii odnawialnej, wytworzonej na terenie gminy, mogłyby też korzystać bardziej energochłonne podmioty, np. Bogatyńskie Wodociągi, czy też Gminne Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Uważamy, że korzystając z doświadczenia i zaawansowania technologicznego Zklastra, samorządy będą miały dostęp do najefektywniejszych rozwiań.

Nasi eksperci niejednokrotnie wspierają lokalne władze w planowaniu. Pomagamy w przygotowaniu strategii oraz pozyskiwaniu funduszy. Ponieważ bardzo mocno identyfikujemy się z regionem, zależy nam na budowaniu efektywnej współpracy, dzięki której możemy stać się przykładem udanej transformacji i tworzenia dobrego klimatu dla biznesu w skali nie tylko kraju, ale całej Europy.

Dziękuję za rozmowę.                                                                                   

Dziękuję.

Aktualna ocena: 2,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również