NaStyku.pl

Powstał Komitet Transformacji Regionu Turoszowskiego. Czym będzie się zajmował?

W ramach Zgorzeleckiego Klastra Energii powstał Komitet Transformacji Regionu Turoszowskiego. Jego głównym zadaniem jest współpraca z Komisją Europejską.
Powołanie Komitetu Transformacji Regionu Turoszowskiego / fot. ZKlaster
Powołanie Komitetu Transformacji Regionu Turoszowskiego / fot. ZKlaster

W ubiegły piątek, 4 października, przedstawiciele władz samorządowych z obszaru działalności Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej (ZKlaster), podpisali porozumienie, na bazie którego powstał Komitet Transformacji Regionu Turoszowskiego. Inicjatorem porozumienia jest Zarząd Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu. Rolą Komitetu będzie działanie na rzecz transformacji regionu węglowego, zgodnie z wymogami prawa krajowego i międzynarodowego, przy współpracy z Komisją Europejską w ramach „Platform for Coal Regions in Transition”.

Dokument powołania Komitetu podpisali:

  • Artur Bieliński - starosta powiatu zgorzeleckiego
  • Wojciech Błasiak – burmistrz Bogatyni
  • Mirosław Fiedorowicz – wicestarosta powiat zgorzeleckiego
  • Rafał Gronicz - burmistrz Zgorzelca
  • Robert Łężny – burmistrz Zawidowa
  • Piotr Machaj – wójt gminy Zgorzelec
  • Robert Starzyński – wójt gminy Sulików
  • Mariusz Wieczorek - burmistrz Węglińca
  • Albert Gryszczuk – prezes Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju
  • W najbliższym czasie do sygnatariuszy dołączy jeszcze burmistrz Pieńska – Jan Magda

Zgodnie z założeniami, Komitet służyć ma interesowi publicznemu, przede wszystkim, poprzez wzmacnianie działań służących tworzeniu dogodnych warunków dla zmian w regionach górniczych. Dzięki współpracy w ramach ZKlastra, będąc jego członkami, samorządy deklarują otwarcie się na nowe możliwości rozwojowe, transformację systemu energetycznego oraz transfer ekologicznych innowacji. Jednym z najważniejszych zadań, do których powołany został Komitet, jest koordynowanie pozyskiwania i wykorzystywanie funduszy przeznaczonych na cele związane z transformacją obszaru węglowego. Komisja Europejska ma docelowo przeznaczyć blisko 5 mld euro na transformację m.in. takich terenów jak obszar Worka Turoszowskiego.

Sprawiedliwa transformacja, w kierunku źródeł odnawialnych to nowa perspektywa Unii Europejskiej. Wśród 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej w 12 z nich wydobywa się węgiel, jako paliwo kopalne służące do produkcji prawie jednej czwartej energii elektrycznej w całej Unii. W 41 regionach „węglowych” miejsca pracy znajduje około 240 000 osób, w tym 180 000 w kopalniach węgla i węgla brunatnego oraz 60 000 w elektrowniach opalanych węglem i węglem brunatnym. 

Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej, od dwóch lat, działa na terenie całego powiatu zgorzeleckiego, ale przystąpić do niego mogą instytucje z całej Polski. Obecnie klaster zrzesza ponad 40 podmiotów, w tym m.in. samorządy - Miasto i Gminę Zgorzelec, Bogatynię - oraz uczelnie wyższe - Politechnikę Śląską i Politechnikę Wrocławską. Ważnymi członkami Klastra są KGHM Polska Miedź S.A. oraz kilkudziesięciu lokalnych przedsiębiorców. Celem przedsięwzięcia jest m.in. efektywne wykorzystanie lokalnych zasobów energetycznych w odnawialnych źródłach energii; poprawa efektywności energetycznej oraz realizacja projektów badawczo-rozwojowych służących rozwojowi inteligentnych sieci elektrycznych (tzw. smart grids).

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również