NaStyku.pl

Zbiórka krwi w Zgorzelcu: Uratuj komuś życie, zostań bohaterem!

W dniach 27-29.03.2019 oraz 1-4.2019 Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa organizuje ekipę wyjazdową do Zgorzelca. Będą stacjonować przy Centrum Sportowo – Rekreacyjnym przy ul. Maratońskiej 2 w godz. 9:00 – 13:00.
Tak niewiele trzeba, bo tylko 450 ml by uratować aż 3 osoby!
Tak niewiele trzeba, bo tylko 450 ml by uratować aż 3 osoby!

Zależy nam bardzo na dotarciu do jak największej ilości potencjalnych dawców, ponieważ widoczny jest spadek donacji (w 2018 r. ok. 3%), natomiast stale rośnie zapotrzebowanie na ten cenny dar. Krwi nie da się wyprodukować, jej oddawanie jest wspólnym celem społecznym. Dodajmy, że bez tego leku nie jest możliwe - wykonanie ciężkiej operacji, leczenia niektórych nowotworów czy poparzeń.

Należy pamiętać, że dawca zyskuje: badania profilaktyczne (specjalistyczne), satysfakcję z pomagania oraz ekwiwalent kaloryczny. Dawca może także, korzystać z programów Narodowego Centrum Krwi. Angażując się w oddawanie krwi, zapewnia również bezpośrednio ciągłość w dostarczaniu leku (płytek, osocza oraz krwinek czerwonych) do szpitala. Należy podkreślić, że liczba pacjentów wymagająca pomocy hematologów systematycznie rośnie, a na naszym terenie jest ona wyższa niż w innych rejonach Polski. Zgodnie z przewidywaniami WHO w roku 2030 liczba zgonów z powodu nowotworów może przekroczyć nawet 17 mln.

W lutym bieżącego roku powstał w Wałbrzychu odział hematologii. Jest to ważne wydarzenie, ponieważ na terenie Dolnego Śląska poza czołowym ośrodkiem hematologii we Wrocławiu i szpitalem w Legnicy, nie posiadaliśmy takich oddziałów. Lista chorych, którzy wymagają leczenia hematologicznego jest duża i stale rośnie. Należy przypomnieć, że do zadań oddziału hematologii należą: leczenie niedoborów odporności, niedokrwistości, zaburzenia krzepnięcia oraz nowotworów hematologicznych – poprzez np. przeszczepy szpiku oraz przygotowywaniem leków cytostatycznych wykorzystywanych w chemioterapii.

Aktualnie odział posiada 14 łóżek oraz przychodnię hematologiczną, gdzie pacjenci mogą się leczyć ambulatoryjnie. Jak widać, by sprostać zapotrzebowaniu szpitali (na naszym terenie jest 21 jednostek, które także pobierają od nas preparaty krwiopochodne), musimy wszyscy angażować się w tego typu akcje.

Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Magdaleną Tyrko, specjalistą ds. Promocji Krwiodawstwa w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu – kliknij tutaj.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również