NaStyku.pl

W Lubaniu otwarto nowoczesną sortownię odpadów. Będą z niej korzystać także gminy z powiatu zgorzeleckiego

13 marca 2019 r. w Lubaniu oddano do użytku nowoczesną instalację do przyjmowania i sortowania odpadów komunalnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Instalacja będzie obsługiwać 14 okolicznych gmin.
W Lubaniu otwarto nowoczesną sortownię odpadów / fot. Gmina Zgorzelec
W Lubaniu otwarto nowoczesną sortownię odpadów / fot. Gmina Zgorzelec

Pełna nazwa przedsięwzięcia to "Rozbudowa Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Lubaniu o infrastrukturę podstawową do przyjmowania i sortowania odpadów komunalnych oraz o niezbędną infrastrukturę towarzyszącą na potrzeby obsługi wybudowanych instalacji zagospodarowania odpadów – etap I".

W ramach rozbudowy wybudowano m.in. punkt przyjęcia zmieszanych odpadów komunalnych wraz z niezbędnymi instalacjami teletechnicznymi i wentylacyjnymi ograniczającymi przedostanie się pyłów i odorów do atmosfery z automatycznymi bramami wraz z kurtynami powietrznymi. Stworzono sortownię z instalacją do mechaniczno-ręcznego sortowania surowców wtórnych selektywnie zebranych, głównie tworzyw sztucznych, metali, papieru wraz z niezbędnymi instalacjami teletechnicznymi, montażem nowoczesnej linii do sortowania, składających się z nowoczesnych separatorów, przenośników, kabin wraz z zapleczem socjalnym dla pracowników. Projekt zakładał także budowę instalacji (kompostowni) do przetwarzania selektywnie zebranych odpadów zielonych z instalacją napowietrzania z zintegrowanym odbiorem odcieków. W wyniku procesu kompostowania wyprodukowany zostanie polepszacz do gleby.

Instalacja spełnia najnowocześniejsze standardy i wymagania – normy BAT i jest jednym z najnowocześniejszych tego rodzaju obiektów w Polsce. Koszt projektu wyniósł blisko 33 mln zł, z czego prawie 17 mln zł to wkład funduszy europejskich.

Właścicielem obiektu jest Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu. Stuprocentowym udziałowcem zakładu jest Gmina Miejska Lubań. Jeden właściciel to z pewnością ułatwienie w sprawnym zarządzaniu. W 2013 r. ZGiUK zawarł porozumienie z 14 okolicznymi gminami na odbiór odpadów komunalnych od łącznie około 120 tys. mieszkańców. Sygnatariusze porozumienia: Miasto Lubań, Miasto i Gmina Gryfów Śląski, Miasto i Gmina Leśna, Gmina Lubań, Miasto i Gmina Nowogrodziec, Gmina Olszyna, Miasto i Gmina Pieńsk, Gmina Platerówka, Gmina Siekierczyn, Gmina Sulików, Miasto i Gmina Węgliniec, Miasto Zawidów, Gmina Wiejska Zgorzelec oraz Miasto Zgorzelec.

fot. Gmina Zgorzelec

Sam moment uroczystego otwarcia odbył się w oryginalny sposób – w ramach tradycyjnego przecięcia wstęgi po raz pierwszy wrzucono worki z odpadami do podajnika.

O rozbudowie RIPOK-u informowaliśmy wcześniej tutaj.

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Prokuratura Okręgowa w Jelenij Górze

Przemycał narkotyki z Holandii

Życie
czwartek, 23 maja 2019, 19:26
Narkotyki o czarnorynkowej wartości około pół miliona złotych nie trafią na polski rynek. W areszcie osadzono Michała J., który przywiózł z Holandii blisko 10 kg ziela konopi innych niż włókniste, prawie 100 g żywicy konopi i ponad 50 g kokainy.
Zdjęcie poglądowe placu zabaw z urządzeniami sprawnościowymi

Otwarta Strefa Aktywności w Sulikowie

Życie
czwartek, 23 maja 2019, 13:09
Jeszcze w tym roku przy istniejącym placu zabaw w Sulikowie zostanie wybudowana "Otwarta Strefa Aktywności". Gmina Sulików pozyskała środki zewnętrzne w wysokości 50 tys. zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Zobacz również

Policja
Życie
środa, 22 maja 2019, 09:47

Pościg za kierowcą VW

Uciekał przed policją, brawurową jazdą stwarzał zagrożenie dla innych uczestników...