Akt Inauguracyjny "Rozbudowy Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Lubaniu o infrastrukturę podstawową do przyjmowania i sortowania odpadów komunalnych oraz niezbędną infrastrukturę towarzyszącą na potrzeby obsługi wybudowanych instalacji zagospodarowania odpadów – etap I" podpisali: włodarze 14 gmin – sygnatariusze porozumień międzygminnych, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Starosta Lubański, przedstawiciele wykonawców – Foleko Sp. z o.o. i Falubaz Polska S.A.S.K.A oraz prezes zarządu ZGiUK Sp. z o.o. w Lubaniu. Spotkanie zakończyło się symbolicznym wbiciem łopaty, rozpoczynającym realizację rozbudowy RIPOK-u.
Inwestycja będzie kosztować 32 873 260,44 zł, z czego 16 790282,47 zł pochodzi z Unii Europejskiej. Projekt zakłada budowę punktu przyjęcia odpadów zmieszanych, nowoczesnej w pełni zautomatyzowanej sortowni surowców wtórnych, rozbudowę kompostowni odpadów zielonych oraz zakup maszyn technologicznych (ładowarko-chwytaka i zamiatarki).
Inwestycja pozwoli usprawnić procesy przetwarzania, zwiększy możliwości recyklingu odpadów w instalacjach CUOGŁ oraz przyczyni się do stworzenia na terenie województwa dolnośląskiego efektywnego systemu gospodarowania odpadami, zgodnego z zasadą zrównoważonego rozwoju i opartego na hierarchii sposobów postępowania z odpadami.
Projekt wniesie wkład w realizację przez województwo dolnośląskie wymagań dyrektywy ramowej o odpadach w odniesieniu do poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów z gospodarstw domowych (frakcji: papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło) oraz dyrektywy składowiskowej w odniesieniu do redukcji udziału odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania..
Zakończenie zadania zaplanowano na koniec bieżącego roku. ZGiUK w Lubaniu oraz działająca w jego ramach Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych, są oceniane w branży jako najlepsze i najefektywniejsze tego typu podmioty nie tylko w Polsce ale również w Unii Europejskiej. M.in. w 2016 r. przedsiębiorstwo otrzymało statuetkę przyznaną przez firmę Abrys w kategorii "Lider Recyklingu – Lider Zbiórki Tworzyw", a w 2017 r. Dolnośląski Certyfikat Gospodarczy.