Konsultacje chorych w nowej poradni radioterapii rozpoczęły się już wcześniej, na początku listopada br. Na ich podstawie oraz po ustaleniach konsylium lekarskiego możliwe było zaplanowanie zabiegów napromieniania, a pierwsza pacjentka rozpoczęła terapię w środę 14 listopada. Jest nią 65-letnia kobieta, u której zdiagnozowano nowotwór złośliwy piersi. We wrześniu br. w zgorzeleckim szpitalu usunięto operacyjnie guza razem z węzłami chłonnymi, po czym skierowano ją na zabiegi radioterapii. Przez cały czas - od pierwszej wizyty (mammografii) przez operację aż do rozpoczęcia napromieniania – pacjentka przebywa pod opieką lekarzy jednej placówki, a całe leczenie odbywa się w tym samym miejscu. Jej córka, która towarzyszyła matce przy pierwszej wizycie w Centrum Radioterapii Amethyst, podkreśla, że takie rozwiązanie daje chorym ogromne poczucie zaufania i bezpieczeństwa, bardzo ważne w trudnym momencie życia.
Nowoczesne Centrum Radioterapii Amethyst, z dwoma najnowszej generacji akceleratorami firmy Elekta oraz tomografem komputerowym, działa bezpośrednio przy Wielospecjalistycznym Szpitalu – SP ZOZ w Zgorzelcu. Stanowi ważny element rozwijanego przez szpital programu kompleksowego leczenia onkologicznego, będąc uzupełnieniem prowadzonych przez placówkę oddziałów chirurgii onkologicznej i onkologii klinicznej. Do ośrodka radioterapii prowadzi bezpośredni łącznik ze szpitalnego oddziału onkologicznego – takie rozwiązanie pozwala zapewnić chorym większy komfort oraz poczucie intymności.
Zgorzeleckie centrum radioterapii nareszcie realizuje swoją misję, z czego bardzo się cieszymy. Rocznie ośrodek może przyjąć 1200 pacjentów cierpiących na różne nowotwory, a to dobra wiadomość dla wszystkich chorych z tego regionu, którzy dotychczas zmuszeni byli jeździć na leczenie do innych miast Dolnego Śląska – mówi Barbara Werchowiecka-Rusinek, prezes spółki RTCP zarządzającej Centrum Radioterapii Amethyst. –Zgorzelecki ośrodek radioterapii zapewni mieszkańcom wysokie standardy leczenia przy jednoczesnym poszanowaniu ich czasu i stanu zdrowia.
Dobrem pacjentów, którzy dotychczas nie mogli leczyć się na miejscu, tylko jeździli do Wałbrzycha, Jeleniej Góry czy Wrocławia, kierowali się też radni powiatu zgorzeleckiego. Szpital w Zgorzelcu wystąpił do zarządu powiatu o wsparcie i zawarcie umowy na udzielanie świadczeń w zakresie radioterapii (leczenie szpitalne oraz ambulatoryjna opieka specjalistyczna). Zarząd zgodził się i zabezpieczył na ten cel w przyszłorocznym budżecie odpowiednią kwotę. Mają to być środki wystarczające na prowadzenie w Zgorzelcu zabiegów radioterapii i leczenie chorych do momentu uzyskania przez Szpital Wielospecjalistyczny kontraktu z NFZ.