NaStyku.pl

Nieuczciwy komornik skazany

Przed Sądem Rejonowym w Zgorzelcu zapadł wyrok skazujący wobec byłego komornika sądowego Ireneusza S. Wymierzono mu karę jednego roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Przez trzy lata nie może też wykonywać zawodu komornika sądowego.
Prokuratura Okręgowa w Jelenij Górze
Prokuratura Okręgowa w Jelenij Górze

Prowadzone przeciwko Ireneuszowi S. śledztwo wykazało, że w 2014 roku przekroczył on swoje uprawienia oraz nie dopełnił ciążących na nim obowiązków prowadząc egzekucję w zawidowskim Famazie. Jego działania wpłynęły na pogorszenie kondycji finansowej firmy.

Komornik w sposób nieuprawniony zajął w siedzibie firmy ponad 8 tys. różnych ruchomości o wartości blisko 600 tys. zł. Wśród nich znajdowały się m.in. przedmioty oraz sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej. Ruchomości te były z mocy prawa wyjęte spod egzekucji. Ireneusz S. zatrzymał także gotowe wyroby, które miały zostać dostarczone kontrahentom. Nie sporządził protokołu zajęcia zatrzymanych ruchomości, które wywiózł z terenu firmy w nieznane miejsce, gdzie przechowywał je w sposób powodujący ich częściowe zniszczenie – informuje prokurator Tomasz Czułowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

W toku postępowania ustalono także, że zgorzelecki komornik kontynuował postępowanie egzekucyjne w sytuacji, w której zgodnie z przepisami powinien je niezwłocznie przekazać innemu komornikowi, który wcześniej wszczął i prowadził egzekucję wobec tej spółki.

Oskarżony przyznał się, że w trakcie prowadzonego przez niego postępowania egzekucyjnego doszło do nieprawidłowości, zaś sposób przeprowadzenia czynności zajęcia ruchomości w siedzibie dłużnej spółki, nie przystawał do przepisów procedury. Jednocześnie zaprzeczył, aby jego działanie było nakierowane na wyrządzenie szkody, czy też spowodowanie innych niekorzystnych następstw – dodaje prokurator Czułowski.

Prokurator poinformował także, że jeszcze na etapie postępowania przygotowawczego wyegzekwowano od podejrzanego wypłatę kwoty 200 tys. zł tytułem naprawienia szkody.

5 lutego 2019 r. przed Sądem Rejonowym w Zgorzelcu zapadł wyrok skazujący wobec Ireneusza S. Sąd uznał go winnego popełnienia zarzuconego mu czynu, za co wymierzył mu karę jednego roku pozbawienia wolności, zawieszając jej wykonanie na okres dwóch lat próby, grzywnę oraz zakaz wykonywania zawodu komornika sądowego przez okres 3 lat. Wyrok nie jest prawomocny.

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze prowadziła przeciwko Ireneuszowi S. także inne postępowanie karne, w którym zarzucono mu popełnienie szeregu przestępstw, w tym przekroczenia uprawnień, ukrywania dokumentów, przywłaszczenia powierzonego mienia i inne. W grudniu 2018 roku skierowano w tej sprawie akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Zgorzelcu. O tym przeczytasz tutaj.

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zaakceptuj Twój e-PIT na podatki.gov.pl do 30 kwietnia

Termin na składanie rocznych deklaracji PIT za 2018 r. mija 30 kwietnia

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2019, 08:41
Zostały już tylko 2 tygodnie, aby w usłudze Twój e-PIT zaakceptować albo odrzucić PIT za 2018 r. Jeśli do 30 kwietnia nie zrobisz tego oraz nie rozliczysz się w inny sposób, to urząd skarbowy uzna przygotowany dla ciebie e-PIT za złożony.
9. Wielkanocny Bieg dla Jaj

Wielkanocny Bieg dla Jaj 2019… dla Igora

Życie
środa, 17 kwietnia 2019, 15:22
W sobotę, 27 kwietnia, w samo południe wystartuje 9. Bieg dla Jaj. Będzie bieg, spływ kajakowy, koncerty, malowanie buziek, zawody dla najmłodszych i wiele, wiele innych atrakcji. Dochód z imprezy zostanie przekazany na leczenie 7-letniego Igora.

Zobacz również

Zabezpieczone przez policję narkotyki i pieniądze / fot. KPP Zgorzelec
Życie
środa, 17 kwietnia 2019, 11:09

Trzymała w domu narkotyki

Kryminalni zatrzymali 36-latkę, która przechowywała w mieszkaniu środki psychotropowe. Była...