NaStyku.pl

Zrzutka na remont drogi Bogatynia - Opolno Zdrój

Na portalu zrzutka.pl uruchomiono zbiórkę na remont drogi powiatowej Bogatynia – Opolno Zdrój (2361D). Według pomysłodawcy inwestycja ma kosztować 30 mln zł.
Zbiórka na portalu www.zrzutka.pl
Zbiórka na portalu www.zrzutka.pl

Wstyd nam

Stan drogi powiatowej na trasie Bogatynia – Opolno Zdrój pozostawia wiele do życzenia. Mieszkańcy, którzy muszą się po niej poruszać mają już dość obietnic bez pokrycia, dlatego chcą zmobilizować władze gminy i powiatu do podjęcia konkretnych działań. Na portalu zrzutka.pl zorganizowali zbiórkę na remont tej dziurawej jak szwajcarski ser drogi.

Dokładamy się do remontu drogi, wstyd nam, że Czesi i Niemcy jeżdżą tą drogą – napisał Tomasz Borowiak, założyciel zbiórki.

Wg organizatora na przeprowadzenie tej inwestycji potrzebne jest 30 mln zł. Na razie stan "konta" wynosi 16 zł (23.05.19 r. g. 22.00). Kwesta zakończy się za 588 dni.

Remont miał być w ubiegłym roku

Remont 4-kilometrowego odcinka drogi powiatowej na trasie Bogatynia – Opolno Zdrój wyceniono na kwotę około 6 mln zł. W kosztach miała partycypować Gmina Bogatynia, która na ten cel miała przeznaczyć 1,5 mln zł. Tyle samo miało wyłożyć Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu. Pozostałe 3 mln zł miał dofinansować Dolnośląski Urząd Wojewódzki. Planowany na 2018 r. remont jednak nie doszedł do skutku… Powiat znalazł się na liście rezerwowej, a co za tym idzie nie otrzymał pieniędzy na to zadanie. W marcu 2018 r. Rada Miejska Bogatyni zdjęła z budżetu zaplanowaną na ten cel kwotę. Starostwo również wycofało się z projektu.

Nie ma pieniędzy

W kwietniu 2019 r. do Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia wpłynęła interpelacja, w której radny Filip Barbachowski zapytał czy "istnieje wola" burmistrza MiG Bogatynia do jakiejkolwiek współpracy z władzami powiatu zgorzeleckiego w sprawie drogi Bogatynia - Opolno Zdrój i ewentualnego poniesienia części kosztów związanych z realizacją tej inwestycji.

Odpowiedź była następująca.

(...) w zakresie współpracy Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia ze Starostą Zgorzeleckim w sprawie możliwości wspólnej realizacji przebudowy drogi powiatowej nr 2361D relacji Bogatynia - Opolno-Zdrój trwają rozmowy przy udziale obu stron dotyczące przedmiotowego tematu. Celem, zarówno Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia, jak i Starosty Zgorzeleckiego, jest możliwie najszybsze poprawienie stanu technicznego wyżej przywołanej drogi powiatowej. Jednak ze względu na ograniczone środki finansowe w roku 2019 zarówno po stronie Starosty Zgorzeleckiego, jak i Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia, realizacja przedmiotowej inwestycji musiała zostać odłożona na kolejne lata. Zaznaczam jednocześnie, iż realizacja w/w zadania inwestycyjnego uzależniona jest również od możliwości pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania jakimi są chociażby środki finansowe kierowane do samorządów z Funduszu Dróg Samorządowych jak i pozyskania inwestorów strategicznych w postaci np. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. oddział KWB Turów. Starania o ich uzyskanie będą podejmowane we wspólnym (Starostwo Powiatowe wraz z Gminą Bogatynia) lub samodzielnym (Starostwo Powiatowe) wniosku o dofinansowanie – odpowiedział burmistrz MiG Bogatynia Wojciech Błasiak. 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Połączyło nas sprzątanie świata

Eko eskapada Naszej Ziemi. Pierwszy przystanek - Zgorzelec

Życie
czwartek, 12 września 2019, 14:57
W piątek, 13 września, do Zgorzelca dotrze jubileuszowa eko eskapada Fundacji Nasza Ziemia. Nasze miasto będzie pierwszym przystankiem jubileuszowej podróży fundacji i jej założycielki Miry Stanisławskiej – Meysztowicz.

Zobacz również