Trzy zorganizowane grupy przestępcze
W toku postępowań prowadzonych przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu zlikwidowano dwa laboratoria metamfetaminy oraz dziuplę samochodową. Ponadto zabezpieczono narkotyki i części samochodowe pochodzące z kradzieży aut na terenie Niemiec.
Wszystkie trzy sprawy dotyczą zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się wytwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu hurtowych ilości środków odurzających, a także kradzieżami i paserstwem samochodów na terenie Polski i za granicą – informuje prokurator Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.
Laboratorium kryształu w powiecie zgorzeleckim
Trop zaprowadził śledczych do powiatu zgorzeleckiego, gdzie przeprowadzono pierwszą realizację. Policjanci z Zarządu we Wrocławiu CBŚP, Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu oraz funkcjonariusze dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu i Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu przeszukali mieszkania i pomieszczenia przez czterech podejrzanych, których później zatrzymano.
Na terenie jednego z obiektów znajdowało się "laboratorium metamfetaminy". Tam też przejęto urządzenia i substancje niezbędne do przeprowadzenia syntezy tego narkotyku. Główna skrytka była ukryta w piwnicy. W pomieszczeniu, do którego prowadziło zamaskowane wejście, odkryto 24 tys. tabletek zawierających pseudoefedrynę oraz 1,5 kg substancji służącej do zwiększenia masy środka odurzajacego – wyjaśnia kom. Iwona Jurkiewicz, rzecznik prasowy Komendanta CBŚP.
Produkcja metamfetaminy / fot. CBŚP
O jedną dziuplę samochodową w regionie mniej
Na tym jednak nie koniec. W innych obiektach funkcjonariusze zabezpieczyli również metamfetaminę, marihuanę i elektronarzędzia służące m.in. do pokonywania zabezpieczeń w samochodach, różne części i podzespoły samochodowe mogące pochodzić z przestępstwa. Na policyjny parking trafił Mercedes Sprinter i Audi A5, w których śledczy zauważyli ingerencję w pole numerowe VIN. Policjanci znaleźli także włączoną stację nasłuchową ustawioną na policyjną częstotliwość oraz 50 sztuk amunicji.
Mundurowi ustalili, że niektóre z zabezpieczonych części samochodowych pochodzą ze skradzionych w Niemczech aut. Prokurator z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej przedstawił zatrzymanym zarzuty m.in. posiadania i rozprowadzania narkotyków, paserstwa i kradzieży – tłumaczy mjr SG Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Silnik na podnośniku / fot. CBŚP
Kolejne laboratorium piko w powiecie zgorzeleckim
W toku kolejnego postępowania w maju tego roku również na terenie Powiatu zgorzeleckiego zlikwidowano laboratorium met amfetaminy i pseudoefedryny. Zabezpieczono urządzenia, odczynniki oraz substancje chemiczne służące do produkcji narkotyków oraz gotowe narkotyki. Podczas tej akcji w ręce policjantów wpadło dwóch podejrzanych, którym przedstawiono zarzuty wytwarzania i wprowadzania do obrotu metamfetaminy.
Działania na terenie Czech
Ostatnie uderzenie przeprowadzone zostało nie tylko na terenie województwa dolnośląskiego, ale także w Czechach. W trakcie prowadzonych czynności funkcjonariusze zwalczający przestępczość narkotykową z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wspólnie z kolegami z CBŚP wspierani przez dolnośląskich kontrterrorystów zatrzymali kolejne osoby. W ręce funkcjonariuszy na terenie powiatu zgorzeleckiego wpadło trzech mężczyzn, a czwarty został zatrzymany na terenie Czech przez tamtejszych funkcjonariuszy.
Policjanci podczas przeszukania posesji osób podejrzanych ujawnili i zabezpieczyli 0,5 kg substancji psychotropowych. Narkotyki były ukryte w specjalnie przygotowanej skrytce znajdującej się na terenie posesji - zakopane w ziemi. Jak ustalili policyjni specjaliści czarnorynkowa wartość zabezpieczonych środków odurzających to blisko 100 tysięcy złotych. Zabezpieczono również przedmiot przypominający broń oraz maczetę.
Skrytka ukryta w ziemi / fot. CBŚP
W Prokuraturze Krajowej zatrzymanym przedstawiono zarzuty, m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wytwarzaniem i rozprowadzaniem środków odurzających.
Zabezpieczone przez policjantów banknoty o różnych nominałach / fot. CBŚP
Policjanci zatrzymujący podejrzanego / fot. CBŚP