Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „Nysa” inwestuje w fotowoltaikę. Na terenie Zakładu Uzdatniania Wody przy ul. Orzeszkowej pojawiła się naziemna mikroinstalacja fotowoltaiczna złożona ze 158 monokrystalicznych modułów o mocy 315 Wp każdy. Łączna moc instalacji wynosi 49,77 kW. Z produkowanej od grudnia ubiegłego roku energii elektrycznej zasilane są pompy głębinowe ujęcia wody, urządzenia stacji uzdatniania wody oraz pompy sieciowe.
Inwestycja jest jednym z elementów projektu związanego z optymalizacją gospodarki wodno-ściekowej w mieście i gminie Zgorzelec. W przyszłości podobna instalacja zostanie wybudowana w Zakładzie Oczyszczania Ścieków i Zagospodarowania Osadów w Jędrzychowicach.
Celem budowy instalacji PV jest dążenie przedsiębiorstwa do samowystarczalności energetycznej, a co za tym idzie zmniejszenie kosztów energii elektrycznej, która pochłania 20% kosztów przedsiębiorstwa. PWiK „Nysa”, wykorzystując odnawialne źródła energii, dba również o poprawę jakości powietrza poprzez zmniejszenie emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla, a tym samym aktywnie włącza się do działań związanych z walką ze zjawiskiem smogu. Przy pomocy dedykowanego do instalacji programu wyliczono, że roczne ograniczenie dwutlenku węgla do atmosfery wynosi 30.894 kg.
Minimalizacja kosztów używanej energii jest niezwykle ważna dla polskich przedsiębiorców w świetle wzrastających cen. Dobrym przykładem do naśladowania są duńskie doświadczenia, które doprowadziły do zmniejszenia kosztów używanej energii do poziomu 5% w takich miastach jak Kopenhaga, Aarhus czy Odense.
Instalacja fotowoltaiczna na terenie Zakładu Uzdatniania Wody w Zgorzelcu