NaStyku.pl

Zgorzelecki sanepid straci laboratorium. Samorządowcy sprzeciwiają się tej decyzji

Laboratorium działające przy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zgorzelcu zostanie zlikwidowane. Tej decyzji sprzeciwiają się samorządowcy i apelują o podpisanie specjalnie wystosowanej petycji!
„Nie!” dla likwidacji zgorzeleckiego laboratorium sanepidu!
„Nie!” dla likwidacji zgorzeleckiego laboratorium sanepidu!

Laboratorium do likwidacji

27 maja 2020 r. Dolnośląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny podjął decyzję o likwidacji laboratorium działającym przy zgorzeleckim „sanepidzie”. Jego zadania miałoby przejąć oddalone o blisko 90 km laboratorium w Złotoryi.

(…) Tak z pewnością będzie taniej dla państwa, ale czy lepiej dla mieszkańców? A co z pracownikami laboratorium, którzy od lat dbają o bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne w dwóch, nie jednym, powiatach – zgorzeleckim i lubańskim? Łącznie to obszar zamieszkały przez około 150 tysięcy mieszkańców, dla bezpieczeństwa których nasi laboranci wykonywali blisko 15 tysięcy badań rocznie! – zaznaczył Burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz.

Petycja w obronie laboratorium

Samorządowcy powiatu zgorzeleckiego sprzeciwiają się tej decyzji i apelują do wszystkich mieszkańców o podpisanie specjalnej petycji w obronie pracowni.

(…) My, samorządowcy powiatu zgorzeleckiego jesteśmy przeciwni tej decyzji. To kolejny krok na drodze marginalizacji naszego regionu, w dodatku bez gwarancji, że za rok nie okaże się, że i złotoryjskie laboratorium trzeba zamknąć, a usługi przez nie świadczone przenieść do Legnicy, Wałbrzycha, czy Jeleniej Góry, gdzie z racji wielkości obszaru jeszcze dłużej trzeba będzie czekać na wyniki bań. Mamy nadzieję, że wojewódzki inspektor sanitarny ponownie przeanalizuje sprawę i laboratorium pozostanie w naszym mieście. Pomóżcie Państwo nam i zgorzeleckim laborantom obronić laboratorium, podpisując petycję do Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego – napisał w mediach społecznościowych burmistrz.

Oddział Laboratoryjny w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zgorzelcu to Laboratorium Monitoringu Środowiska oraz Laboratorium Bakteriologii, gdzie pracuje 9 osób. Wykonuje badania dla dwóch powiatów: zgorzeleckiego i lubańskiego.

W Zgorzeleckiej pracowni wykonuje się badania w kierunku Salmonella, Shigella (badania prowadzone z kału). W 2019 r. wykonano ponad 4 tys. takich badań. Dodatkowo wydano 248 badań kontrolnych skuteczności procesu sterylizacji. Do jego zadań należą także badania wody, które są wykonywane w ramach zadań ustawowych Inspekcji Sanitarnej oraz na zlecenie np. przedsiębiorców, szkół, przedszkoli itd. W ubiegłym roku wykonano ponad 1,5 tys. takich badań.

Petycja do 31 lipca jest wyłożona w punkcie obsługi interesanta w Urzędzie Miasta. Lista jest też dostępna jako załącznik w notatce magistratu: https://zgorzelec.eu/aktualnosci/nie-dla-likwidacji-zgorzeleckiego-laboratorium-sanepidu/. Można ją wydrukować, zebrać podpisy i w terminie do 31 lipca dostarczyć do urzędu.

Kosztowny sprzęt

Problem jest sprzęt, który wymaga znacznych nakładów finansowych. Urządzenie do sterylizacji sprzętu laboratoryjnego (autoklaw) to koszt około 100 tys. zł. Takich środków zgorzelecki sanepid nie jest w stanie wygospodarować, dlatego samorządowcy rozważają zakup sprzętu i wypożyczenie go jednostce.

Apel samorządowców powiatu zgorzeleckiego w sprawie dalszego funkcjonowania laboratorium przy PSSE w Zgorzelcu

Apel samorządowców powiatu zgorzeleckiego w sprawie dalszego funkcjonowania laboratorium przy PSSE w Zgorzelcu

Apel samorządowców powiatu zgorzeleckiego w sprawie dalszego funkcjonowania laboratorium przy PSSE w Zgorzelcu

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Odzyskany przez policjantów motocykl marki Honda / fot. KPP Zgorzelec

Odzyskano skradziony na terenie Niemiec motocykl i skuter

Życie
piątek, 03 lipca 2020, 11:58
Policjanci ze zgorzeleckiej grupy NYSA, na jednej z posesji w gminie Sulików, odnaleźli motocykl oraz skuter pochodzące z kradzieży na terenie Niemiec. Wartość odzyskanych pojazdów to prawie 8 tys. zł. Zatrzymano 32-latka, który odpowie za paserstwo.
Otwarta naczepa tira przewożącego kartony z workami na śmieci / fot. KPP Zgorzelec

Nieudany skok na tira... z workami na śmieci

Życie
piątek, 03 lipca 2020, 13:39
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu zatrzymali parę, która włamała się do naczepy samochodu ciężarowego i ukradła karton worków na śmieci. Teraz będą tłumaczyć się przed sądem.

Zobacz również