Przede wszystkim bezpieczeństwo na drodze
Rozpoczynają się wakacje. Wielu z nas niecierpliwie czekało na ten moment, by wyruszyć w drogę do miejsc, w których zaplanowaliśmy wypoczynek. By bezpiecznie dojechać do celu podróży musimy pamiętać o podstawowych zasadach obowiązujących na drodze oraz o bezwzględnym przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.
Niestety w dalszym ciągu wielu kierowców zapomina o tych regułach. Zamiast kierować się rozsądkiem i zachowywać ostrożność na drodze wykazują się brawurą. A to właśnie ona połączona z nadmierną prędkością, alkoholem, czy też nieprawidłowo wykonywanymi manewrami, jest niezmiennie najczęstszą przyczyną wypadków drogowych, również tych tragicznych w skutkach – zaznacza asp. szt. Wojciech Jabłoński z KWP Wrocław.
Na głównych trasach prowadzących do nadmorskich i górskich kurortów pojawi się większa liczba patroli. Policjanci wyjadą na drogi zarówno w radiowozach oznakowanych jak i nieoznakowanych. Będą kontrolować prędkość, stan trzeźwości kierowców, wykonywane manewry, stan techniczny pojazdów, stosowanie pasów bezpieczeństwa oraz urządzeń do bezpiecznego przewożenia najmłodszych.
Kontrole autobusów w Zgorzelcu
Jak co roku, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu przypominają o uruchomieniu stałego punktu kontroli autokarów, który będzie się mieścił na placu przy komendzie (ul. Boh. II AWP 12G). W czasie takiej kontroli mundurowi sprawdzą trzeźwość kierowcy, stan techniczny autobusu oraz ważność dokumentów.
Przypominamy, że istnieje możliwość zgłoszenia kontroli autokaru wiozącego dzieci na wypoczynek osobiście w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu lub telefonicznie pod numerem tel.: (75) 649 42 00 od poniedziałku do piątku w godz.: 07:30-15:30. Najlepszym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniemy potencjalnego oczekiwania związanego z wykonywaniem przez policjantów innych czynności służbowych – informuje KPP Zgorzelec.
Sprawdź autokar w Internecie
Każdy rodzic wysyłający dziecko na wycieczkę lub kolonie, czy też organizator takiego wyjazdu, dzięki e-usłudze „Bezpieczny autobus” może również sprawdzić, czy autokar, który będzie przewoził ich pociechy jest sprawny i dopuszczony do ruchu oraz czy posiada aktualne ubezpieczenie OC. Do skorzystania z usługi wystarczy numer rejestracyjny pojazdu i znajomość adresu.
Podróż autokarem – co musisz wiedzieć?
Przed wyjazdem dziecka autokarem na wakacje należy sprawdzić, kto i gdzie organizuje wyjazd i miejsce pobytu. Należy również ustalić, czy wychowawcy i opiekunowie mają odpowiednie kwalifikacje, jaki jest program pobytu oraz czy jest on zgodny z naszymi i dziecka oczekiwaniami. Nad właściwym przebiegiem podróży powinni czuwać opiekunowie wycieczki. Miejsce przy drzwiach autobusu muszą zająć osoby dorosłe, natomiast kierownik wycieczki zajmuje miejsce obok kierowcy. Przejścia w autokarze powinny być wolne, co wpływa na bezpieczeństwo i umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji.
Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa podróżnych ma przestrzeganie przepisów o czasie pracy kierowcy. W trakcie jazdy należy organizować kilkunastominutowe przerwy na odpoczynek. Postoje te powinny być wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych tj. na oznakowanych parkingach (MOP - miejsca obsługi podróżnych). W przypadku wycieczek wielogodzinnych przerwy należy organizować częściej, przynajmniej raz zarządzić dłuższą przerwę - około jednej godziny na posiłek. Podczas wyboru miejsca odpoczynku w czasie podróży powinniśmy pamiętać, aby unikać postojów na odosobnionych, pustych parkingach lub w przypadkowych miejscach.
Kontrola kąpielisk i sklepów
Funkcjonariusze będą uczestniczyć również w spotkaniach z najmłodszymi, podczas których opowiedzą o zasadach bezpieczeństwa, występujących zagrożeniach i możliwych sposobach ich uniknięcia. Ponadto będą kontrolować miejsca pozostawione bez nadzoru (różnego rodzaju zbiorniki wodne). Sprawdzą także, czy w sklepach sprzedawany jest osobom małoletnim alkohol lub wyroby tytoniowe. Pod lupę wezmą również miejsca, gdzie może dochodzić do handlu lub zażywania środków odurzających.