NaStyku.pl

Zgorzelecka policja rozpoczyna akcję BEZPIECZNE WAKACJE 2019

Rozpoczął się sezon urlopowy i jak co roku przez najbliższe dwa miesiące policjanci będą prowadzić akcję "Bezpieczne Wakacje 2019". Na głównych trasach, szczególnie prowadzących do nadmorskich i górskich kurortów pojawi się większa liczba patroli.
Berzdorfer See w Görlitz
Berzdorfer See w Görlitz

Przede wszystkim bezpieczeństwo na drodze

Rozpoczynają się wakacje. Wielu z nas niecierpliwie czekało na ten moment, by wyruszyć w drogę do miejsc, w których zaplanowaliśmy wypoczynek. By bezpiecznie dojechać do celu podróży musimy pamiętać o podstawowych zasadach obowiązujących na drodze oraz o bezwzględnym przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.

Niestety w dalszym ciągu wielu kierowców zapomina o tych regułach. Zamiast kierować się rozsądkiem i zachowywać ostrożność na drodze wykazują się brawurą. A to właśnie ona połączona z nadmierną prędkością, alkoholem, czy też nieprawidłowo wykonywanymi manewrami, jest niezmiennie najczęstszą przyczyną wypadków drogowych, również tych tragicznych w skutkach – zaznacza asp. szt. Wojciech Jabłoński z KWP Wrocław.

Na głównych trasach prowadzących do nadmorskich i górskich kurortów pojawi się większa liczba patroli. Policjanci wyjadą na drogi zarówno w radiowozach oznakowanych jak i nieoznakowanych. Będą kontrolować prędkość, stan trzeźwości kierowców, wykonywane manewry, stan techniczny pojazdów, stosowanie pasów bezpieczeństwa oraz urządzeń do bezpiecznego przewożenia najmłodszych.

Kontrole autobusów w Zgorzelcu

Jak co roku, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu przypominają o uruchomieniu stałego punktu kontroli autokarów, który będzie się mieścił na placu przy komendzie (ul. Boh. II AWP 12G). W czasie takiej kontroli mundurowi sprawdzą trzeźwość kierowcy, stan techniczny autobusu oraz ważność dokumentów.

Przypominamy, że istnieje możliwość zgłoszenia kontroli autokaru wiozącego dzieci na wypoczynek osobiście w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu lub telefonicznie pod numerem tel.: (75) 649 42 00 od poniedziałku do piątku w godz.: 07:30-15:30. Najlepszym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniemy potencjalnego oczekiwania związanego z wykonywaniem przez policjantów innych czynności służbowych – informuje KPP Zgorzelec.

Sprawdź autokar w Internecie

Każdy rodzic wysyłający dziecko na wycieczkę lub kolonie, czy też organizator takiego wyjazdu, dzięki e-usłudze „Bezpieczny autobus” może również sprawdzić, czy autokar, który będzie przewoził ich pociechy jest sprawny i dopuszczony do ruchu oraz czy posiada aktualne ubezpieczenie OC. Do skorzystania z usługi wystarczy numer rejestracyjny pojazdu i znajomość adresu.

Podróż autokarem – co musisz wiedzieć?

Przed wyjazdem dziecka autokarem na wakacje należy sprawdzić, kto i gdzie organizuje wyjazd i miejsce pobytu. Należy również ustalić, czy wychowawcy i opiekunowie mają odpowiednie kwalifikacje, jaki jest program pobytu oraz czy jest on zgodny z naszymi i dziecka oczekiwaniami. Nad właściwym przebiegiem podróży powinni czuwać opiekunowie wycieczki. Miejsce przy drzwiach autobusu muszą zająć osoby dorosłe, natomiast kierownik wycieczki zajmuje miejsce obok kierowcy. Przejścia w autokarze powinny być wolne, co wpływa na bezpieczeństwo i umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji.

Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa podróżnych ma przestrzeganie przepisów o czasie pracy kierowcy. W trakcie jazdy należy organizować kilkunastominutowe przerwy na odpoczynek. Postoje te powinny być wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych tj. na oznakowanych parkingach (MOP - miejsca obsługi podróżnych). W przypadku wycieczek wielogodzinnych przerwy należy organizować częściej, przynajmniej raz zarządzić dłuższą przerwę - około jednej godziny na posiłek. Podczas wyboru miejsca odpoczynku w czasie podróży powinniśmy pamiętać, aby unikać postojów na odosobnionych, pustych parkingach lub w przypadkowych miejscach.

Kontrola kąpielisk i sklepów

Funkcjonariusze będą uczestniczyć również w spotkaniach z najmłodszymi, podczas których opowiedzą o zasadach bezpieczeństwa, występujących zagrożeniach i możliwych sposobach ich uniknięcia. Ponadto będą kontrolować miejsca pozostawione bez nadzoru (różnego rodzaju zbiorniki wodne). Sprawdzą także, czy w sklepach sprzedawany jest osobom małoletnim alkohol lub wyroby tytoniowe. Pod lupę wezmą również miejsca, gdzie może dochodzić do handlu lub zażywania środków odurzających.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Symboliczny pogrzeb węgla brunatnego pod oknami Marszałka Województwa Dolnośląskiego - zdjęcie nr 24

Dolnośląski Alarm Smogowy: Brunatne dopalacze z Bogatyni nadal w sprzedaży

Życie
poniedziałek, 21 października 2019, 16:35
Pełnomocnik Rządu ds. Programu „Czyste Powietrze” oraz Dolnośląski Alarm Smogowy wzywają Kopalnię Turów do zaprzestania sprzedaży detalicznej węgla brunatnego. Pod oknami Marszałka Województwa Dolnośląskiego zorganizowali specjalny happening.

Zobacz również