NaStyku.pl

Zgorzelecka ciepłownia stoi przed kolosalną zmianą

Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Grzegorzem Bickim – prezesem zarządu SEC Zgorzelec Sp. z o.o.
Zgorzelecka ciepłownia
Zgorzelecka ciepłownia

Czy SEC Zgorzelec Sp. z o.o. jest już w pełni przygotowany do sezonu grzewczego? Kiedy ciepło popłynie do zgorzeleckich domów?

SEC Zgorzelec Sp. z o.o. kończy przygotowania do nowego sezonu grzewczego 2021/2022. Sprawdzona została infrastruktura ciepłownicza, posiadamy znaczący zapas paliwa. Planowany termin rozpoczęcia dostaw ciepła to 1 październik 2021 r.

Jakie działania podejmuje SEC Zgorzelec Sp. z o.o. wobec wyzwań polityki klimatycznej, ograniczania emisji zanieczyszczeń i troski o jakość powietrza?

SEC Zgorzelec Sp. z o.o. w celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń oraz gazów cieplarnianych planuje w 2022 roku wyłączenie z eksploatacji jednego kotła węglowego oraz wybudowanie w jego miejsce kotłowni gazowo-olejowej. Redukcja emisji do powietrza  wyniesie ok 50%. Dalsza redukcja paliwa węglowego nastąpi w 2024 roku, po zakończeniu budowy gazowych układów wysokosprawnej kogeneracji, a po 2026 roku nastąpi wyłączenie pozostałych dwóch jednostek węglowych, co będzie równoznaczne z całkowitą dekarbonizacją źródła. Od tego momentu produkcja ciepła odbywać się będzie w oparciu o źródła odnawialne, kotły gazowe oraz jednostki kogeneracyjne. Po roku 2035 produkcja ciepła odbywać się będzie tylko ze źródeł neutralnych klimatycznie.

Szczecińska Energetyka Cieplna zainwestuje w zgorzelecką Ciepłownię co najmniej 18 mln zł. Od czego Państwo zaczęli? Jakie inwestycje są obecnie prowadzone? Jakie będą kolejne kroki?

Ogłoszony został przetarg na budowę kotłowni gazowo-olejowej o mocy 12 MW oraz przygotowywany jest przetarg na budowę do niej sieci gazowej i przyłącza. Przetargi rozstrzygnięte zostaną w październiku br. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za rok kotłownia zostanie oddana do użytkowania. Następnie, do końca 2024 roku zostaną wybudowane 4 jednostki kogeneracyjne o łączenie mocy 3 MW elektrycznej i 3 MW termicznej.

Czy prowadzone inwestycje wpłyną na rachunek za ciepło?

W założeniach ceny za ciepło mają ulec zmniejszeniu. To będzie m.in. efekt stopniowej dekarbonizacji źródła. Obecnie na ostateczny poziom cen znacząco wpływają koszty zakupu uprawnień do emisji CO2. Już w pierwszym etapie modernizacji źródła zmniejszony zostanie udział węgla w produkcji ciepła, a tym samym opłata za emisje CO2. I tak, aż do całkowitego wyeliminowania tego kosztu. 

Jaka jest przyszłość zgorzeleckiej Ciepłowni?

Jak pokazują wcześniejsze odpowiedzi Ciepłownia stoi przed kolosalną zmianą – przejdzie modernizację i ze źródła węglowego, emitującego szkodliwe substancje do środowiska stanie się źródłem neutralnym klimatycznie. Dla mieszkańców Zgorzelca to radykalna zmiana i poprawa komfortu życia. Działania marketingowe, które prowadzimy w celu pozyskania nowych klientów na odbiór ciepła, pozwalają także na poszerzenie oferty – dostępności ciepłej wody użytkowej nie tylko w okresie grzewczym ale przez cały rok. Kontynuujemy projekt transgranicznego połączenia siecią ciepłowniczą miast Görlitz i Zgorzelec, który jeżeli zostanie zrealizowany w niedalekiej przyszłości spowoduje, iż obydwa miasta będą produkować ciepło  w sposób zeroemisyjny, a SEC Zgorzelec Sp. z o.o. dodatkowo będzie sprzedawał ciepło do niemieckiej Spółki ciepłowniczej w Görlitz. A to na pewno nie jest koniec. Dzięki zaangażowaniu naszego nowego partnera i współpracy z Gminą Zgorzelec ze spokojem i pewnością możemy przyjąć, że SEC Zgorzelec będzie rozwijać się i oferować klientom coraz więcej. Potwierdzają to pozytywne przykłady innych spółek, które wcześniej dołączyły do grupy SEC.

Ostatnio dużo się mówi o zmianach czekających energetykę, w tym ciepłownictwo… które z wyzwań według Państwa są najważniejsze i najtrudniejsze?

Zmiany klimatyczne, które widzimy gołym okiem wymagają radykalnych i szybkich działań w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej. Takie działania są podejmowane na bieżąco. Jednak wymagają one stabilności przepisów prawa oraz wsparcia ze strony państwa. Brak stabilności oraz brak dostatecznego wsparcia  nie ułatwia realizacji tych wyzwań.

Jako znaczący podmiot z branży energetycznej jesteście również zobowiązani do podejmowania działań z zakresu edukacji ekologicznej. Jak wygląda ten obszar Państwa działalności? Czy Spółka uczestniczy w takich projektach?

Bardzo chętnie poprowadzimy w Zgorzelcu działania edukacyjne w zakresie ekologii, zwłaszcza za rok, gdy uruchomiony zostanie pierwszy z planowanych etapów, obniżający emisję CO2 o ok. 50%. Nasz udziałowiec większościowy, Szczecińska Energetyka Cieplna ma w tym zakresie bardzo duże doświadczenie i chętnie skorzystamy z tego doświadczenia. Są to ciekawe programy, takie jak: Przedszkolak - dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, mówiące o tym, jak powstaje ciepło i dlaczego trzeba je oszczędzać, kampanie edukacyjne w zakresie promocji Ciepła Systemowego, np. 20 stopni dla Klimatu – czyli co może zrobić każdy z nas, aby mieć pozytywny lub neutralny wpływ na środowisko naturalne. To wszystko będziemy mogli zaoferować także mieszkańcom Zgorzelca. 

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Aktualna ocena: 1,8/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Zgorzelec

Zawidów: Kompletnie pijany kierowca doprowadził do kolizji

Życie
środa, 27 marca 2024, 08:59
Policjanci z Posterunku Policji w Zawidowie zatrzymali 47-letniego mieszkańca powiatu zgorzeleckiego, który kierował pojazdem marki Mazda pomimo sądowego zakazu i mając w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu.

Zobacz również