NaStyku.pl

Zdrowie i życie chodzą pieszo

To, co dla dorosłego człowieka powinno być odruchowym zachowaniem, niestety często nim nie jest. Tak właśnie dzieje się z przechodzeniem przez jezdnię.
Ul. Orzeszkowej w Zgorzelcu
Ul. Orzeszkowej w Zgorzelcu

Podstawowych zasad ruchu drogowego uczymy się już w przedszkolu i szkole, ale później szybko okazuje się, że w ich prawidłowym stosowaniu brakuje nam konsekwencji. 

Zadanie to wbrew pozorom nie jest takie łatwe i oczywiste bowiem wymaga prawidłowej oceny sytuacji, podjęcia właściwej decyzji i wprowadzenia jej w życie w odpowiednim momencie. Nie jeden dorosły ma z tym kłopoty, a dla dzieci bywa to już nie lada wyzwaniem. Dlatego nigdy nie zapominajmy stosować zasad prawa ruchu drogowego, bo w ten sposób uczymy takich zachowań naszych milusińskich. To właśnie nasze dzieci jako najlepsi obserwatorzy świata podglądają zachowanie dorosłych, a w tym przypadku właściwe zachowanie może później mieć wpływ na niejedno ludzkie życie! W związku z powyższym przypominamy o stosowaniu obowiązujących zasad ruchu drogowego. I tak pamiętajmy przede wszystkim, że:

 • Pieszy przechodząc przez jezdnię jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych.
 • Kierowca nie ma nakazu zatrzymania się przed przejściem dla pieszych widząc stojącego na krawężniku pieszego i wynika to wyłącznie z jego dobrej woli.
 • Pieszy, znajdujący się już na przejściu, ma pierwszeństwo przed pojazdem.
 • Nie przechodź „z marszu”, zwolnij, a gdy dochodząc do przejścia dla pieszych widzisz samochód – zatrzymaj się.
 • Zanim postawisz krok na jezdni, zawsze, niezależnie od tego, gdzie przechodzisz (także na światłach) spójrz w lewo, potem w prawo, znów w lewo i przechodź wówczas, gdy nie zbliża się żaden pojazd.
 • Gdy na przejściu dla pieszych znajduje się sygnalizacja świetlna – przechodź tylko na zielonym.
 • Jeśli idziecie grupą, przerwijcie rozmowę zanim wejdziecie na jezdnię i oceńcie sytuację.
 • Nigdy nie patrz w ekran telefonu przechodząc przez jezdnię.
 • Pokonuj jezdnię energicznie, ale nie przebiegaj.
 • Nigdy nie przechodź w miejscu, gdzie kierowcy nie spodziewają się pieszych, np. tam, gdzie barierki oddzielają jezdnię od chodnika.
 • Nie wchodź nagle na jezdnię spoza przeszkody takiej jak m.in. żywopłot, zaparkowany pojazd, stojący autobus.
 • Nie przejeżdżaj rowerem, hulajnogą, ani żadnym innym pojazdem przez przejście dla pieszych – zejdź i przeprowadź swój pojazd.
 • Uważaj szczególnie w czasie złej widoczności: deszczu, śniegu, mgły oraz o zmroku – kierowca wtedy także ma ograniczoną widoczność i później niż w dzień zauważa pieszego.
 • W stosunku do kierowców stosuj zasadę ograniczonego zaufania.

Stosowanie tych zasad pomoże Ci ochronić zdrowie i życie swoje i swoich bliskich!

Zobacz kampanie społeczne dotyczące bezpiecznego przechodzenia przez przejście dla pieszych:

Jonas – magiczna sztuczka ze znikaniem

…nie odchodź, żyj!

Smartfonowi zombie

Dobrze Cię widzieć

Niech żyje zebra

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

zdjęcie ilustracyjne

Sierpniowy weekend na drogach. Policja zapowiada wzmożone kontrole

Życie
środa, 14 sierpnia 2019, 11:28
Przed nami kolejny długi weekend. Wielu z nas tych kilka sierpniowych wolnych dni spędzi poza domem, wypoczywając w różnych częściach Polski. W związku z tym, że duża grupa osób wybierze auto jako środek transportu, ruch na drogach będzie wzmożony.
Policja / zdjęcie ilustracyjne

Pieńsk. Nie żyje 10-latek przygnieciony przez zbiornik z wodą

Życie
środa, 14 sierpnia 2019, 09:37
Nieszczęśliwy wypadek w Pieńsku. Nie żyje 10-letni chłopiec przygnieciony przez zbiornik z wodą. Przyczepa, na której znajdowało się dziecko i beczka z wodą przewróciła się podczas wykonywania manewru zawracania.

Zobacz również