NaStyku.pl

Zbadaj się na obecność wirusowego zapalenia wątroby typu C

Burmistrz Miasta Zgorzelec wraz z Biurem Koordynatora Programu Badań Przesiewowych w kierunku HCV zaprasza mieszkańców miasta do wykonania bezpłatnego testu na obecność przeciwciał HCV (wirusowego zapalenia wątroby typu C).
Jedyną możliwością uniknięcia wyniszczających następstw obecności wirusa HCV w organizmie jest jego wczesna diagnostyka
Jedyną możliwością uniknięcia wyniszczających następstw obecności wirusa HCV w organizmie jest jego wczesna diagnostyka

Na badanie może zgłosić się każdy, kto ukończył 18 lat. Badanie wykonywane będzie 2 października 2018 r. w budynku Centrum Sportowo - Rekreacyjnego przy ul. Maratońskiej 2, w godz. od 10.00 do 17.00.

HCV (Hepatits C Virus)

Czyli wirus zapalenia wątroby typu C po wniknięciu do organizmu człowieka przedostaje się drogą krwi do komórek wątroby niszcząc je i wywołując wokół nich stan zapalny, inaczej Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C. Pierwszym etapem WZW typu C jest zapalenie ostre, które w przeważającej większości przypadków przechodzi w postać przewlekłą. Przewlekłe WZW typu C może przez długi czas przebiegać bezobjawowo. Rzadko występujące objawy takie jak zmęczenie, osłabienie, zaburzenia koncentracji czy utrata masy ciała, nie budzą niepokoju chorego.

W wyniku toczącego się procesu zapalnego, dochodzi do postępującego uszkodzenia wątroby, przyjmującego postać włóknienia i upośledzenia jej funkcji. Ostatnim etapem jest marskość wątroby, rozwijająca się u ok. 10–15% chorych w przeciągu 20 lat od momentu zakażenia. To z kolei może prowadzić do szeregu poważnych powikłań takich jak na przykład rak wątrobowokomórkowy. Konsekwencją WZW typu C mogą być także zaburzenia pozawątrobowe.

Jak można się zarazić wirusem?

HCV jest wirusem przenoszonym przez krew, do infekcji dojść więc może wyłącznie poprzez ekspozycję organizmu na zakażoną krew. Najczęściej zdarza się to podczas zabiegów medycznych oraz wśród osób przyjmujących środki odurzające drogą dożylną, rzadziej dochodzi do zakażeń wertykalnych (z matki na dziecko).

Możliwe są zakażenia podczas zabiegów tatuowania, piercingu, akupunktury, w salonach fryzjerskich i kosmetycznych. Rzadkie są także zakażenia wynikające z codziennego życia z osoba zakażoną. W takich warunkach do transmisji wirusa może dojść w wyniku stosowania rzeczy osobistych skażonych krwią z HCV, takich jak maszynki do golenia, szczoteczki do zębów, przybory do pielęgnacji paznokci. Prawdopodobne, są infekcje na drodze stosunków seksualnych, musi im jednak towarzyszyć przerwanie ciągłości błon śluzowych.

Jak wygląda diagnostyka?

U większości osób zakażonych w okresie przewlekłego zapalenia wątroby nie obserwuje się żadnych objawów klinicznych. Rzadko występują takie objawy jak osłabienie, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia koncentracji czy utrata masy ciała. Należy dodać, że rozwój choroby wątroby może zatrzymać się na tym etapie i nie spowodować trwałego uszkodzenia wątroby w postaci marskości. Niekorzystny postęp choroby w kierunku marskości wątroby na skutek wieloletniego zakażenia manifestuje się objawami klinicznymi w postaci wodobrzusza, obrzęków, żółtaczki czy też krwotoku z żylaków przełyku. Wystąpienie każdego z tych objawów wymaga pilnej hospitalizacji i leczenia.

Podstawowym badaniem w diagnostyce zakażenia HCV jest badanie obecności przeciwciał anty- HCV w surowicy krwi chorego. Badanie można przeprowadzić w większości laboratoriów a pacjent poddany badaniu nie musi być na czczo. Badanie anty-HCV jest konieczne w każdym przypadku, gdy stwierdza się u chorego nieprawidłowe aktywności aminotransferazy alaninowej (ALT). Istnieje jednak możliwość, że pacjent z aktywnym zakażeniem HCV, będzie miał prawidłową aktywność ALT. Badanie obecności anty-HCV zaleca się więc u wszystkich osób, które miały przeprowadzane kiedykolwiek zabiegi medyczne lub niemedyczne z przerwaniem ciągłości tkanek (np.: iniekcje, zabiegi diagnostyczne i operacyjne, tatuaże), były leczone preparatami krwi przed 1993 rokiem lub też są partnerami seksualnymi osób zakażonych HCV.

W przypadku stwierdzenia obecności przeciwciał anty-HCV w surowicy, należy wykonać badanie potwierdzające obecność materiału genetycznego wirusa, czyli HCV RNA. Dopiero wykazanie HCV RNA w surowicy chorego jest ostatecznym potwierdzeniem faktu zakażenia. Może się bowiem zdarzyć, że pacjent samoistnie wyeliminuje zakażenie we wczesnej fazie infekcji, a wtedy przeciwciała anty-HCV będą się utrzymywać w surowicy do końca życia, nie będą jednak świadczyć o aktywnym zakażeniu.

W przypadku potwierdzenia zakażenia, następne etapy diagnostyki polegają na ocenie zaawansowania zmian chorobowych w wątrobie i wydolności tego narządu (celem ustalenia wskazań do leczenia) oraz rodzaju genotypu HCV (celem wyboru odpowiednich leków i zaplanowania długości terapii).

Oceny zaawansowania zmian chorobowych w wątrobie dokonuje się wykonując biopsję wątroby, a następnie ocenę pobranego wycinka wątroby pod mikroskopem albo wykonując nieinwazyjne badanie elastograficzne (Fibroscan - patrz słowniczek). W przypadku braku cech patologii w wątrobie lub gdy zmiany są minimalne, można leczenie odroczyć i obserwować chorego. W przypadku stwierdzenia znacznego uszkodzenia wątroby, któremu towarzyszy jej niewydolność, obecnie stosowane leczenie przeciwwirusowe jest przeciwwskazane, gdyż na ogół znacznie pogarsza stan chorego. Wskazania do leczenia istnieją natomiast u wszystkich chorych z potwierdzonym zapaleniem i lub włóknieniem wątroby oraz rozpoczynająca się marskością w okresie wydolności wątroby.

Jak wygląda leczenie?

Leczenie WZW typu C w Polsce odbywa się w ramach programów lekowych Ministerstwa Zdrowia: "Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C" oraz "Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową" i jest w pełni refundowane. Możliwe są trzy metody terapeutyczne a o wyborze leczenia decyduje lekarz prowadzący pacjenta: terapia dwulekowa (złożona z pegylowanego interferonu alfa i rybawiryny), terapia trójlekowa (złożona z pegylowanego interferonu alfa, rybaviryny oraz inhibitora proteazy) oraz najnowocześniejsza, terapia bezinterferonowa (blokuje działanie białka wirusa zapalenia wątroby typu C zwanego „NS5A” oraz „NS3/4A”. Oba te białka są niezbędne do namnażania się wirusa. Poprzez blokowanie tych białek lek uniemożliwia namnażanie się wirusa zapalenia wątroby typu C oraz zakażanie nowych komórek). Leczenie można uznać za skuteczne jeżeli 24 tygodnie po jego zakończeniu nie stwierdza się obecności HCV RNA we krwi co oznacza uzyskanie trwałej odpowiedzi wirusologicznej (SVR) czyli wyleczenie z zakażenia wirusowego.

Nowoczesne, bezinterferonowe terapie dają niemal 100% skuteczność osiągnięcia SVR w trakcie krótkiej, przeważnie 12 tygodniowej terapii.

W następstwie eliminacji wirusa zmiany chorobowe w wątrobie zaczynają się powoli cofać. Proces ten może trwać kolejne miesiące lub lata, w zależności od zaawansowania choroby przed leczeniem lecz z czasem prowadzi do znacznej poprawy lub całkowitego wycofania się zmian zapalnych i włóknienia w wątrobie.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również