NaStyku.pl

Za oddanie osocza 2 dni wolnego i pakiet ulg

Osocze ozdrowieńców może pomóc pacjentom ciężko przechodzącym COVID-19. Pobrane podczas jednej wizyty może zostać zastosowane aż u 3 pacjentów. Żeby zwiększyć liczbę chętnych do oddawania osocza, rząd zaoferował dodatkowe korzyści. Jakie?
Oddawanie krwi / fot. Pranidchakan Boonrom / pexels.com
Oddawanie krwi / fot. Pranidchakan Boonrom / pexels.com

Pomożesz innym, a sam zyskasz: dwa dni wolne od pracy, ulgę za transport kolejowy i transport miejski oraz pakiet konsultacji medycznej – kardiologa, neurologia, pulmonologa itp. – wyjaśnia komunikat na rządowej witrynie gov.pl.

Dodatkowo ozdrowieńcy po oddaniu osocza nabierają wszystkie praw honorowych dawców krwi. To oznacza, że mogą skorzystać z tzw. ulgi na darowiznę. To ulga, z której można skorzystać, wypełniając załącznik do PIT rocznego.

Przywileje za oddanie osocza – jakie?

Osoby, które oddadzą osocze, mogą skorzystać z kilku przywilejów:

  • 2 dni wolne od świadczenia pracy dla Honorowych Dawców Osocza i Honorowych Dawców Krwi,
  • ulga za transport kolejowy (33%),
  • pakiet konsultacji medycznej przez rok od ostatniego oddania krwi,
  • prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych,
  • bon na 3 darmowe przejazdy autostradą,
  • ulga PIT – osocze krwi to darowizna, którą można odliczyć od podatku.

Co dalej dzieje się z osoczem?

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-250 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

Publiczna służba krwi jest przygotowana do pobierania i magazynowania osocza pobranego od ozdrowieńców. Osocze po pobraniu i wykonaniu niezbędnych procedur jest magazynowe w poszczególnych centrach krwiodawstwa, tak samo jak inne składniki krwi.

Od początku pandemii został powołany zespół ds. zarządzania ciągłością publicznej służby krwi, który na bieżąco analizuje sytuację w zakresie wirusa SARS-CoV-2 i dostosowuje zalecenia dla CKiK w oparciu o wytyczne rekomendowane przez instytucje europejskie, tj. KE, WHO, ECDC. Pierwsze procedury pobierania osocza od ozdrowieńców zostały wdrożone już w pierwszej połowie kwietnia 2020 roku.

Gdzie mieszkańcy Zgorzelca mogą oddać osocze?

Mieszkańcy Zgorzelca mogą oddawać osocze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Wcześniej należy wysłać maila w tej sprawie na adres ozdrowieniec@rckik.walbrzych.pl lub zadzwonić do RCKiK pod numer telefonu 74 664 63 19.

Osocze, tak samo jak krew, trafia do szpitali funkcjonujących na obszarze działania RCKiK, czyli do powiatów: bolesławiecki, dzierżoniowski, jeleniogórski, kamiennogórski, kłodzki, lwówecki, lubański, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki i zgorzelecki.

 

Przeczytaj też: Osocze na wagę złota! Kto może je oddać?

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również