Pomożesz innym, a sam zyskasz: dwa dni wolne od pracy, ulgę za transport kolejowy i transport miejski oraz pakiet konsultacji medycznej – kardiologa, neurologia, pulmonologa itp. – wyjaśnia komunikat na rządowej witrynie gov.pl.
Dodatkowo ozdrowieńcy po oddaniu osocza nabierają wszystkie praw honorowych dawców krwi. To oznacza, że mogą skorzystać z tzw. ulgi na darowiznę. To ulga, z której można skorzystać, wypełniając załącznik do PIT rocznego.
Przywileje za oddanie osocza – jakie?
Osoby, które oddadzą osocze, mogą skorzystać z kilku przywilejów:
- 2 dni wolne od świadczenia pracy dla Honorowych Dawców Osocza i Honorowych Dawców Krwi,
- ulga za transport kolejowy (33%),
- pakiet konsultacji medycznej przez rok od ostatniego oddania krwi,
- prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych,
- bon na 3 darmowe przejazdy autostradą,
- ulga PIT – osocze krwi to darowizna, którą można odliczyć od podatku.
Co dalej dzieje się z osoczem?
Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-250 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 ml osocza.
Publiczna służba krwi jest przygotowana do pobierania i magazynowania osocza pobranego od ozdrowieńców. Osocze po pobraniu i wykonaniu niezbędnych procedur jest magazynowe w poszczególnych centrach krwiodawstwa, tak samo jak inne składniki krwi.
Od początku pandemii został powołany zespół ds. zarządzania ciągłością publicznej służby krwi, który na bieżąco analizuje sytuację w zakresie wirusa SARS-CoV-2 i dostosowuje zalecenia dla CKiK w oparciu o wytyczne rekomendowane przez instytucje europejskie, tj. KE, WHO, ECDC. Pierwsze procedury pobierania osocza od ozdrowieńców zostały wdrożone już w pierwszej połowie kwietnia 2020 roku.
Gdzie mieszkańcy Zgorzelca mogą oddać osocze?
Mieszkańcy Zgorzelca mogą oddawać osocze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Wcześniej należy wysłać maila w tej sprawie na adres ozdrowieniec@rckik.walbrzych.pl lub zadzwonić do RCKiK pod numer telefonu 74 664 63 19.
Osocze, tak samo jak krew, trafia do szpitali funkcjonujących na obszarze działania RCKiK, czyli do powiatów: bolesławiecki, dzierżoniowski, jeleniogórski, kamiennogórski, kłodzki, lwówecki, lubański, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki i zgorzelecki.