NaStyku.pl

Z tym pożarem strażacy walczyli ponad 18 godzin!

65 strażaków walczyło z pożarem śmieci na terenie Revity Bio – byłego zakładu przetwarzającego odpady w Bogatyni. Akcja ratowniczo-gaśnicza trwała ponad 18 godzin.
Pożar śmieci w Bogatyni / fot. KP PSP Zgorzelec
Pożar śmieci w Bogatyni / fot. KP PSP Zgorzelec

Bogatynia. Piątek (11 czerwca) godzina 02:19. Dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP Zgorzelec otrzymał zgłoszenie o pożarze śmieci na terenie Revity Bio – byłego zakładu przetwarzającego odpady mieszczącego się przy ul. Zgorzeleckiej.

Po przybyciu ma miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej okazało się, że płoną śmieci zgromadzone w hali.

Pożarem objęta była pryzma śmieci o wymiarach 15 x 8 x 5 m. W pierwszej fazie działań podano jeden prąd wody w natarciu, jeden prąd w obronie składowiska otwartego oraz przystąpiono do budowy punktu czerpania wody. Sprawiono zbiornik brezentowy ZL2500, do którego pompowano wodę z potoku Miedzianka przy pomocy pomp pływających. Następnie przetłaczano wodę w kierunku pożaru z wykorzystanie GBA 2,5/25 – informuje Lech Lewandowski z KW PSP Wrocław.

Niestety pożar był silne rozwinięty, dlatego konieczne było zadysponowanie dodatkowych sił i środków. Łącznie w akcji uczestniczyło 65 strażaków: 15 zastępów JRG PSP (31 strażaków), 8 zastępów OSP KSRG (24 strażaków), 3 zastępy OSP (10 strażaków).

Po przybyciu dodatkowych sił i środków podano 6 prądów wody w natarciu okrążającym. Z uwagi na niestabilną konstrukcję budynku działania gaśnicze w natarciu na palące się materiały prowadzone były z zewnątrz obiektu. Jak się okazało była to słuszna decyzja, ponieważ część zadaszenia budynku oraz ścian bocznych zawaliła się do wnętrza obiektu. Zawalone konstrukcje żelbetowe ograniczyły dostęp do materiału palnego znajdującego się wewnątrz – wyjaśnia Lewandowski.

Podczas działań wykorzystano ciężki sprzęt – koparki oraz ładowarki użyczone przez przedstawicieli starosty i pozostałych służb. Dzięki temu możliwe było dotarcie do ognisk pożaru i jego ugaszenie.

Działania ratowniczo gaśnicze trwały 18 godzin i 14 minut.

Oprócz straży pożarnej na miejscu pracowali także policjanci, strażnicy miejscy, inspektorzy WIOŚ, przedstawiciele starosty – Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego (PCZK) oraz Gminnego Zarządzania Kryzysowego z Bogatyni.

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również