NaStyku.pl

Wystartowała Krajowa Sieć Onkologiczna [GDZIE DZWONIĆ?]

Na początku lutego ruszył pilotaż programu Krajowej Sieci Onkologicznej. Pacjenci zyskali m.in. jeden numer telefonu, pod którym będą mogli umówić się na wizytę we wszystkich ośrodkach należących do sieci.
Na Dolnym Śląsku ruszył pilotaż Sieci Onkologicznej / fot. UMWD
Na Dolnym Śląsku ruszył pilotaż Sieci Onkologicznej / fot. UMWD

Krajowa Sieć Onkologiczna

To zapowiedziany przez Ministerstwo Zdrowia program, który zakłada przetestowanie nowego modelu organizacji opieki onkologicznej. W pilotażu zaplanowano udział dwóch województw: dolnośląskiego i świętokrzyskiego.

Leczenie chorób onkologicznych traktujemy na Dolnym Śląsku priorytetowo. To bardzo ważne, żeby w tym trudnym czasie zmagania się z chorobą pacjenci mieli godne warunki do leczenia. Jeszcze ważniejsze, aby możliwie najwięcej chorych osób mogło być odpowiednio wcześnie zdiagnozowanych. Szybka diagnoza w większości przypadków oznacza wyleczenie. Dołożymy wszelkich starań, żeby program pilotażowy sieci onkologicznej się powiódł – zaznacza marszałek Cezary Przybylski.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, nowa organizacja opieki ma poprawić wyniki leczenia onkologicznego. W ramach programu analizowana będzie i oceniana kompleksowość diagnostyki na podstawie ścieżek postępowania w 5 wybranych typach nowotworów, najczęściej występujących w Polsce (rak piersi, płuca, jajnika, jelita grubego i gruczołu krokowego). 

Niezależnie od miejsca zamieszkania pacjent będzie miał zapewnioną kompleksową opiekę, zgodnie z przyjętą ścieżką postępowania terapeutycznego, a także przydzielony zostanie mu koordynator, który poprowadzi go "za rękę" przez cały proces leczenia – mówi dr Adam Maciejczyk, Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Pod jakie nr telefonów dzwonić?

Istotnym elementem pilotażu ma być uruchomienie CALL CENTER, dzięki któremu pacjent będzie miał możliwość:

  • umówienia wizyty w poradni onkologicznej na konsultację lub badania, odwołania lub zmiany terminu wizyty,
  • uzyskania informacji o dostępności wyników badań (tylko informacja, czy wyniki są już do odebrania),
  • uzyskania niezbędnych informacji dotyczących postępowania w przypadku wykrycia nowotworu,
  • informacji, jak przygotować się do wizyty w szpitalu (na badanie diagnostyczne, operację, chemio- lub radioterapię), 
  • uzyskania informacji o certyfikowanych (współpracujących w ramach regionalnych sieci onkologicznych) placówkach/oddziałach onkologicznych w pobliżu miejsca zamieszkania.

Należy dzwonić na numer telefonu 22/755 11 55. W godzinach pracy (7.00-18.00) można również skorzystać z infolinii DCO: 71/36 89 483. Dzwoniąc pod te numery uzyskamy wszystkie niezbędne informacje dotyczące procedur i postępowania w przypadku wykrycia nowotworu, ale także będziemy mogli umówić się na wizytę. Osoby obsługujące infolinię poinformują również chorego o tym, jak powinien się przygotować do wizyty w szpitalu.

Zmiany w organizacji opieki onkologicznej

Całkowity koszt realizacji pilotażu jest oszacowany na 48 mln zł. Zakłada on wprowadzenie zmian w zakresie organizacji opieki onkologicznej. Ich celem jest:

  • postawienia możliwie szybkiego i precyzyjnego rozpoznania,
  • zwiększenie wykrywalności nowotworów we wczesnych stadiach,
  • właściwe kwalifikowanie chorych do określonej metody leczniczej i leczenia skojarzonego,
  • zastosowanie optymalnych procedur terapeutycznych o kompleksowym charakterze i odpowiedniej jakości,
  • zmniejszenie liczby powikłań, a w konsekwencji poprawę wyników leczenia,
  • wprowadzone jednolitych standardów diagnostyki i leczenia, niezależnie od miejsca zamieszkania pacjenta w celu uzyskania poprawy rokowania i jakości życia chorych,
  • wydłużenie 5-letnich przeżyć,
  • obniżenie umieralności.

Systematycznie poprawiamy ochronę zdrowia w naszym regionie. W związku z niepokojącymi prognozami o wzroście zachorowań dolnoślązaków na nowotwory, szczególną uwagą otaczamy pacjentów onkologicznych. Jestem przekonany, że dzięki skoordynowanej pracy podmiotów leczniczych w naszym województwie podniesiemy jakość leczenia onkologicznego – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Koordynator

Na Dolnym Śląsku ośrodkiem wiodącym ma być Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu wraz z 12 współpracującymi podmiotami leczniczymi z Wrocławia i Dolnego Śląska:

  1. Izerskie Centrum Pulmunologii i Chemioterapii "Izer-Med" Sp. zo.o w Szklarskiej Porębie
  2. "Miedziowe Centrum Zdrowia" S.A. w Lubinie
  3. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy
  4. Specjalistyczne Centrum Medyczne im. św. Jana Pawła II S.A. w Polanicy Zdroju
  5. Wielospecjalistyczny Szpital – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu
  6. Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu
  7. Specjalistyczny Szpital im. Sokołowskiego w Wałbrzychu
  8. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu
  9. 4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką we Wrocławiu
  10. Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze
  11. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy
  12. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy we Wrocławiu

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również