Czym są Cerkarie?
Cerkarie pojawiają się w otwartych zbiornikach wodnych słodkowodnych (jeziorach, stawach, rzekach), rzadziej w wodzie morskiej - w dłuższych okresach dobrej pogody i temperaturach wody powyżej 20°C. Rozwijają się w miejscach, gdzie jest dużo ślimaków wodnych (nosicieli pośrednich) oraz ptaków wodnych (nosicieli ostatecznych).
*Dojrzałe formy pasożytów żyją we krwi zwierząt takich jak kaczki, gęsi, łabędzie, piżmaki oraz szopy. Produkują jaja, które są wydalane z kałem zwierząt. Z chwilą, gdy jaja trafiają do wody, wylęgają się z nich mikroskopijne, mające zdolność poruszania się, larwy. Aktywnie poszukują one kolejnego żywiciela, którym jest określony gatunek ślimaka. W jego ciele larwa dojrzewa i mnoży się, czego konsekwencją jest wydzielanie do wody kolejnego stadium larw, określanych jako cerkarie.
Cerkarie w Berzdorfer See
Jak informuje Wydział Zdrowia w Görlitz, z powodu tego skomplikowanego okresu rozwoju, nie można przepowiedzieć lub też "mierzyć" częstotliwości wystąpienia cerkarii. Ze względu na ich nieznaczną wielkość nie można ich rozpoznać gołym okiem i dlatego ich istnienie w jeziorach można zauważyć dopiero wtedy, kiedy wystąpią pierwsze oznaki dermatologicznych podrażnień.
Cerkarie żyją 24 godziny. Aby kontynuować swój cykl życiowy również poszukują kolejnego żywiciela (ptaka lub ssaka). Człowiek nie jest odpowiednim żywicielem, ale mimo to wnikają one do skóry wywołując reakcję alergiczną w formie okrągłych obrzęków oraz bąbelków połączonych z gwałtownym świądem. Objawy są podobne do tych, które występują po ukąszeniu komara i utrzymują się od 3 do 4 dni.
Proces dojrzewania w ciele człowieka jest niemożliwy, dlatego szybko obumierają. Połknięcie cerkarii nie doprowadza do żadnej choroby, a zapalenie skóry nie przenosi się z człowieka na człowieka. Jej wystąpienie nie ma też wpływu na jakość wody w kąpieliskach.
Ryzyko podrażnienia cerkariami można zmniejszyć poprzez:
- unikanie przebywania w pobliżu wodnych zarośli (pobrzeża jezior),
- zmianę strojów kąpielowych po wyjściu z wody,
- wytarcie ciała ręcznikiem kąpielowych (przez to zredukuje się cerkarie na skórze),
- nie karmienie kaczek i innych ptaków wodnych.
Co można zrobić w przypadku podejrzenia podrażnienia dermatologicznego wywołanego przez cerkarie?
- W celu złagodzenia objawów należy zastosować środki przeciw zapaleniu i swędzeniu skóry (płyny, maści i inne środki dostępne w aptekach).
- W razie wątpliwości (co do kształtu i rodzaju wysypki) należy skontaktować się z lekarzem.
*Zapalenie skóry wywołane przez cerkarie – dermatologia.mp.pl