NaStyku.pl

Wrocław a Zgorzelec, co łączy oba miasta?

Miasta Dolnego Śląska są zaskakujące. Kryją wiele tajemnic i niespodzianek, a Wrocław i Zgorzelec są tylko jednym z tego przykładów.
Wrocław a Zgorzelec
Wrocław a Zgorzelec

Zgorzelec to niewielkie miasto położone na granicy polsko-niemieckiej. Bliźniaczy odpowiednik saksońskiego Goerlitz, z którym łączy go wspólna, wielowiekowa historia, brutalnie przerwana na konferencji w Poczdamie, gdzie ustalono nowy przebieg granic w powojennej Europie.  

Co łączy to (trans)graniczne miasto z Wrocławiem, stolicą, a zarazem perłą Dolnego Śląska?

Mosty, które łączą

Mosty są wizytówką Wrocławia. Każdy, kto choć był w tym mieście musiał zauważyć, że Wrocław „na wodzie stoi”. Przepływająca przez miasto Odra dzieli się na kilka odnóg, które tworzą liczne kanały wodne. Nad nimi przerzucono ponad 100 mostów i kładek, które łączą poszczególne części miasta w jeden organizm. Dzięki nim Wrocław tętni życiem.

Zgorzelec i Goerlitz to dziś dwa miasta podzielone jedną rzeką. Niegdyś Nysa była sercem jednego ośrodka miejskiego, usytuowanego na skrzyżowaniu ważnych dróg handlowych. Dzisiaj wyznacza granicę między dwoma krajami, miastami i językami. Niegdyś dwa brzegi rzeki spinało sześć mostów- dzisiaj są tylko trzy, ale jakże ważne. Zgorzeleckie mosty to wyraz solidarności i zbliżenia mieszkańców Europa-Miasta. Stały się również inspiracją do utworzenia Nagrody Mostu, którą wyróżniane są niezwykłe osoby budujące przyjaźń i porozumienie między ludźmi. W 2019 roku nagrodę tę otrzymała Bente Kahan, norweska dramatopisarka, aktorka i reżyserka żydowskiego pochodzenia. Honorowa obywatelka Wrocławia, gdzie od 2005 roku pełni funkcję dyrektora Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej. Oprócz dynamicznej działalności artystycznej, angażuje się ona mocno w ochronę dziedzictwa i historii Żydów dolnośląskich.

Na styku kultur

Na wyjątkowość obu miast duży wpływ ma ich różnorodność i wielokulturowość. Czy mielibyśmy dzisiaj okazję spacerować po Europa-Mieście Zgorzelec/Görlitz, gdyby nie jego polsko-niemiecka historia?  Jaki dzisiaj byłby Wrocław, gdyby nie jego czesko-niemiecko-polskie korzenie? Przez wieki ludzie tworzyli specyficzny klimat tych miast.

Na ulicach można było spotkać Polaków, Czechów, Niemców, Żydów, Walonów czy Rusinów. Tutaj mieszały się języki, religie i wyznania. Tę różnorodność widać dziś w architekturze, kulturze i charakterze mieszkańców obu miast.

Via regia i szlak świętego Jakuba

Zgorzelec i Wrocław to miasta o bogatej i wielowiekowej historii. Rozwinęły się dzięki położeniu przy jednym z najważniejszym szlaków komunikacyjnych w Europie zwanym Via Regia, który prowadził z zachodu na wschód Europy. Via Regia, to także jedna z głównych nitek szlaku pielgrzymkowego św. Jakuba, który prowadzi do Santiago de Compostela w Hiszpani. Zaklasyfikowany jako Europejski Szlak Kulturowy również i dzisiaj przyciąga rzesze pielgrzymów z całego kontynentu, dzięki czemu stara droga handlowa przeżywa swój renesans w nowej formie.

Mistrzowie duchowości śląskiej

Zgorzelec ma swojego Jakuba Boheme, a Wrocław wydał Anioła Ślązaka, poetę religijnego doby baroku, którego przekładał i rekomendował sam Adam Mickiewicz. Jakub Boheme to szefc-filozof, żyjący na przełomie XVI i XVII wieku. Uważany jest na najwybitniejszego mieszkańca Zgorzelca, który swoimi dziełami rozsławił miasto na cały świat. Po dzień dzisiejszy inspiruje naukowców, teologów, filozofów, a nawet aktorów, jak choćby Nicholasa Cage’a, który podczas swojej wizyty w mieście szukał śladów wielkiego mistrza. Mimo, iż sława Boheme przyćmiewa przyćmiewa dorobek Anioła Ślązaka, to oboje uznawani są za mistrzów duchowości śląskiej.

Miasta Dolnego Śląska są zaskakujące. Kryją wiele tajemnic i niespodzianek, a Wrocław i Zgorzelec są tylko jednym z przykładów tego, jak historia i kultura miast, z pozoru zupełnie ze sobą niezwiązanych, przenika się i uzupełnia.

Więcej na temat Wrocławia znajdziecie na naszym partnerskim portalu: www.kochamwroclaw.pl

Aktualna ocena: 3,5/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również