Prokuratura powołała biegłych psychiatrów
Śledztwo w sprawie Magdaleny Ż. zostało przedłużone do 2 maja 2018 r. Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze tłumaczy, że powodem tej decyzji jest wystąpienie z wnioskiem o opinię biegłych psychiatrów. - Biegli mają się wypowiedzieć na temat stanu psychicznego, w którym znajdowała się kobieta podczas pobytu w Egipcie – genezy tego stanu, jego przebiegu i objawów. Mają także ocenić, jaki wpływ na jej zachowanie, mogło mieć ewentualne zażywanie a następnie odstawienie leków przeciwdepresyjnych – informuje Prokurator Marek Gorzkowicz. Dodał także, że prokuratura wciąż czeka na uzupełniającą opinię biegłych z zakresu toksykologii, która jest konieczna dla pełnej interpretacji wyników uzyskanych na podstawie przeprowadzonych dotychczas badań.
Kilkanaście tomów akt
Do tej pory śledczy zgromadzili dowody w postaci dokumentacji medycznej z leczenia Magdaleny Ż. w Polsce oraz opinie biegłych z zakresu badań histopatologicznych, genetycznych i toksykologicznych. Prokuratorzy przesłuchali około 200 świadków (pasażerów podróżujących z bogatynianką do Egiptu, turystów mieszkających w tym samym hotelu, osoby, które widziały ją na lotnisku, przedstawicieli biura podróży oraz inne osoby deklarujące wiedzę o zdarzeniu). Przesłuchano także osoby z najbliższego otoczenia zmarłej – w tym członków rodziny oraz narzeczonego. Dokonano oględzin telefonów i laptopów należących do pokrzywdzonej i innych osób. Akta śledztwa mają kilkanaście tomów, a każdy z nich liczy po 200 stron.
Nie ma dowodów na gwałt
- Na podstawie wyników sekcji zwłok i badań laboratoryjnych biegli z Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wskazali, że zmiany urazowe świadczą o tym, że przyczyną zgonu Magdaleny Ż. był upadek z wysokości. Nie znaleziono śladów, które dawałyby podstawy do przypuszczeń, że zmarła padła wcześniej ofiarą gwałtu albo innych aktów przemocy – dodaje Gorzkowicz.
W pierwszych dniach stycznia tego roku zastępca Prokuratora Generalnego wystąpił do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o podjęcie interwencji u władz Egiptu, by możliwie szybko doprowadzić do pełnej realizacji wniosku polskiej prokuratury o pomoc prawną.