NaStyku.pl

Wolno żyjące koty z parku im. Błachańca w Zgorzelcu mają swoją stołówkę

"Kocie osiedle" dla wolno żyjących mruczków, które znajduje się w parku im. Andrzeja Błachańca w Zgorzelcu rozbudowano o "kocią stołówkę". Nie wiemy, kto stoi za tą inicjatywą, ale bez wątpienia zasługuje ona na pochwałę…
"Kocia stołówka" dla wolno żyjących kotów w parku im. A. Błachańca w Zgorzelcu
"Kocia stołówka" dla wolno żyjących kotów w parku im. A. Błachańca w Zgorzelcu

Kocie osiedle w parku im. A. Błachańca

Wolno żyjące koty od wielu lat bytują na terenach nadnyskich. Zwierzęta te w większości przypadków urodziły się na wolności i nigdy nie były udomowione. Są elementem ekosystemu miejskiego. Ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni, dlatego nie należy na siłę ich wyłapywać. Możemy je spotkać podczas spacerów, zwłaszcza w okolicy ogródków działkowych przy ul. Parkowej (w parku im. Andrzeja Błachańca w Zgorzelcu). Wcześniej znajdowały one schronienie w prowizorycznie wykonanych domkach, które w listopadzie 2018 r. zastąpiono nowymi, drewnianymi, ocieplonymi i zabezpieczonymi przed wilgocią konstrukcjami. Ich zakup sfinansowano ze środków budżetu obywatelskiego.

Kocia stołówka

Wśród mieszkańców naszego miasta wciąż znajdują się osoby, którym los tych zwierząt nie jest obojętny… Sprzątają po czworonogach, dokarmiają je, a ostatnio nawet nieznany nam społecznik zbudował "kocią stołówkę", która swoją drewnianą konstrukcją idealnie wpasowała się w "kocie osiedle".

Koty wolno żyjące są chronione prawem

Koty bytujące na terenach miejskich, wiejskich oraz na terenach rodzinnych ogrodów działkowych to koty wolno żyjące, których status prawny został unormowany w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Koty te stanowią naturalny element ekosystemu. Co istotne, koty wolno żyjące nie są kotami bezdomnymi, lecz zwierzętami dzikimi i zgodnie z art. 21 u.o.z. stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Najprościej rzecz ujmując – oznacza to, że koty wolno żyjące mogą bytować w miejscu, w którym bytuje kocia populacja i nie mogą być przeganiane, wyłapywane i wywożone ani przesiedlane. Właścicielem wolno żyjących kotów jest Skarb Państwa, na gminie zaś spoczywa obowiązek zapewnienia wolno żyjącym kotom opieki. Gminy wykonują swoje ustawowe obowiązki przy pomocy społecznych opiekunów kocich populacji. Prawidłowa opieka nad wolno żyjącymi kotami sprawowana jest w taki sposób, aby koty oprócz schronienia i dokarmiania były również sterylizowane (w celu ograniczania liczebności kocich populacji) i leczone.

Koty wolno żyjące podlegają również prawnej ochronie wynikającej z innych przepisów powoływanej ustawy, które dotyczą wszystkich zwierząt, a mianowicie – art. 6 ust. 1 u.o.z., z którego wprost wynika zakaz zabijania zwierząt oraz art. 6 ust. 1a u.o.z., z którego wynika zakaz znęcania się nad zwierzętami. W art. 6 ust. 2 u.o.z. uregulowana została także definicja ustawowa znęcania się nad zwierzęciem, przez którą rozumieć należy zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień. W tym samym przepisie ustawodawca wskazał przykładowe działania sprawcy, które mogą być zakwalifikowane jako znęcanie się nad zwierzęciem. Odnosząc się wyłącznie do sytuacji kotów wolno żyjących bez wątpienia znęcaniem się będą następujące zachowania sprawcy (wymienione wprost w ustawie):

  • umyślne zranienie lub okaleczenie (art. 6 ust. 2 pkt 1 u.o.z.),
  • bicie (art. 6 ust. 2 pkt 4 u.o.z.),
  • złośliwe straszenie, drażnienie (art. 6 ust. 2 pkt 9 u.o.z.),
  • utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania (art. 6 ust. 2 pkt 10 u.o.z.),
  • utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku (art. 6 ust. 2 pkt 19 u.o.z.)
  • oraz każde inne zachowanie sprawcy, które polegałoby na zadawaniu albo świadomym dopuszczaniu do zadawania bólu lub cierpień.

Za zabicie zwierzęcia z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie zwierząt oraz za znęcanie się nad zwierzęciem sprawcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do lat 2, a jeżeli działał ze szczególnym okrucieństwem – do lat 3. Dodatkowo, jako środek karny, sąd może orzec również zakaz posiadania zwierząt od 1 roku do 10 lat oraz nawiązkę w wysokości od 500 zł do 100 000 zł na cel związany z ochroną zwierząt.

Apel do przechodniów i opiekunów siedlisk kotów wolno żyjących

  • szanuj prawa zwierząt,
  • szanuj spokój takiego siedliska,
  • pamiętaj o bezpieczeństwie zwierząt,
  • nie zaśmiecaj takiego siedliska,
  • nie niszcz kocich budek,
  • karm codziennie, przynajmniej raz na dobę,
  • sprzątaj siedlisko po każdym karmieniu,
  • nie zostawiaj niespożytej karmy (tym samym nie zachęcaj do schadzek innych zwierząt, nie będących mieszkańcami "kociego osiedla"),
  • odławiaj kocicie do sterylizacji.
Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również