Woda jest nam niezbędna do życia i stanowi nawet do 70 proc. masy ludzkiego organizmu. Bez jedzenia człowiek jest w stanie przetrwać nawet kilka tygodni, bez wody zaledwie kilka dni. Utrata tylko 4 proc. objętości tego płynu z naszego organizmu powoduje odwodnienie, natomiast utrata 15 proc. oznacza dla człowieka śmierć.
Jaką rolę pełni woda dla życia człowieka?
Każda reakcja zachodząca w naszym organizmie wymaga cząsteczki wody, która jest jednocześnie doskonałym nośnikiem składników odżywczych. Woda umożliwia oddychanie poprzez stałe nawilżanie płuc. Wewnątrz komórek cząsteczka wody bierze udział w ważnych procesach utleniania i redukcji umożliwiających wytworzenie energii.
W ciągu doby ciało traci około 2 litrów wody. Jest niezbędna by oczyszczać organizm z toksyn, a za ten proces odpowiadają nerki. Bez odpowiedniej ilości płynu nie są w stanie nas chronić przed szkodliwymi czynnikami.
Do prawidłowego funkcjonowania wodę potrzebują też mózg (składa się w 80 proc. z wody), mięsnie i wątroba. Również osocze krwi składa się w 90 proc. z wody, która jednocześnie pomaga nam utrzymać prawidłowe ciśnienie i objętość krwi.
Największym narządem, który pełni bardzo ważną rolę w życiu człowieka jest skóra. To dzięki niej się pocimy utrzymując odpowiednią temperaturę ciała, ale przez skórę, a w zasadzie pot, tracimy nawet pół litra wody dziennie. Dlatego jej uzupełnianie jest dla nas tak istotne.
Ile wody należy pić by dobrze funkcjonować?
Trwa lato, więc bardzo istotne jest obecnie dla nas by pić jak najwięcej wody. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca by pić 2,5 litra wody dziennie. Jednak podczas upałów należy pić nawet 3-3,5 litra wody i innych płynów dziennie. Ważne jest by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. A jakie są jego objawy?
Oznaki odwodnienia u dorosłego i starszych osób to:
- suche usta;
- suchość śluzówek;
- ekstremalne pragnienie;
- rzadsze oddawanie moczu;
- ciemny kolor moczu;
- zmęczenie;
- senność;
- spadek ciśnienia krwi w pozycji stojącej;
- zawroty i bóle głowy;
- dezorientacja, zaburzenia świadomości.
Oznaki odwodnienia u dzieci i niemowląt to:
- suchy język i suche usta;
- brak łez podczas płaczu;
- zapadnięte oczy, policzki;
- zapadnięte ciemiączko;
- apatia lub drażliwość;
- mniej niż sześć mokrych pieluch dziennie (dla niemowląt) i brak mokrych pieluch lub oddawania moczu przez osiem godzin (dla małych dzieci);
- podkrążone oczy;
- sucha i pomarszczona skóra;
- głęboki, szybki oddech;
- zimne dłonie i stopy.