NaStyku.pl

Więcej patroli i kontroli na drogach

W czasie Świąt Wielkanocnych policjanci, jak co roku będą prowadzić wzmożone działania kontrolne. Również na drogach powiatu zgorzeleckiego spotkamy więcej patroli policyjnych. Kierowcy mogą spodziewać się kontroli stanu trzeźwości oraz prędkości.
Dzisiaj rozpoczęła się policyjna akcja "Bezpieczny weekend".
Dzisiaj rozpoczęła się policyjna akcja "Bezpieczny weekend".

Bezpieczny weekend. Bezpieczna Wielkanoc

Wyjazdy na święta, sama Wielkanoc i powroty to czas, kiedy na drogach możemy zauważyć znacznie więcej policyjnych patroli. Wzmożone kontrole rozpoczęły się już dzisiaj i potrwają do późnych godzin wieczornych w poniedziałek. Mundurowi wezmą pod lupę przede wszystkim trasy, na których spodziewają się większego ruchu, ale nadzorem zostaną objęte również drogi wylotowe z miejscowości oraz rejony kościołów i cmentarzy. Na drogach kierowcy mogą spotkać zarówno radiowozy oznakowane, jak i te nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory. W niektórych miejscach patrole zostaną ustawione kaskadowo, czyli na wyznaczonym odcinku drogi, w pewnej odległości kolejno po sobie jest kilka radiowozów. Niewykluczone, że w miejscach gdzie będzie wymagała tego sytuacja, funkcjonariusze będą kierować ruchem.

Zakaz ruchu dla ciężarówek

Ograniczenia ruchu dla kierowców samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton ustanowione są w celu poprawy przepustowości dróg w dniach, w których wzmożony jest ruch pojazdów osobowych. I tak zakaz ruchu dla ciężarówek obowiązuje 31 marca w godzinach 18.00-22.00 oraz 1 i 2 kwietnia w godzinach 8.00-22.00.

Co będą sprawdzać policjanci?

Policjanci będą monitorować przede wszystkim prędkość, ale uwagę zwrócą także na popełniane wykroczenia, szczególne te najbardziej niebezpieczne takie jak: nieprawidłowe wyprzedzanie, omijanie i wyprzedzanie pojazdów przed i na przejściach dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, czy niestosowanie się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa.

Kierując pojazdem pamiętaj

  • przed wyjazdem sprawdź: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt, gaśnicę), potrzebne dokumenty (prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz ważny dowód rejestracyjny),
  • przed podróżą nie spożywaj alkoholu, bądź wypoczęty i wyspany,
  • zaplanuj sobie trasę podróży oraz bezpieczne miejsca do odpoczynku,
  • w czasie jazdy korzystaj z pasów bezpieczeństwa oraz fotelików ochronnych, gdy podróżujesz z dziećmi,
  • dostosuj prędkość jazdy do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych,
  • zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu,
  • pamiętaj o zastosowaniu zasady "ograniczonego zaufania ", szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami – oni nie zawsze są widoczni na drogach,
  • wyraźnie i odpowiednio wcześniej, w sposób widoczny i zrozumiały dla innych uczestników ruchu, sygnalizuj swoje zamiary na drodze takie jak: manewry wyprzedzania i omijania, zmiany kierunku lub pasa ruchu oraz zatrzymanie i postój.

Przed wyjazdem zabezpiecz mieszkanie

  • najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest życzliwy sąsiad,
  • przed wyjazdem poproś osoby, do których masz zaufanie – zaprzyjaźnionego sąsiada lub członków rodziny, aby zaopiekowali się Twoim mieszkaniem i stwarzali pozory pobytu właściciela, np. wietrząc mieszkanie, czy włączając światło wieczorem,
  • poproś, żeby życzliwy sąsiad zabierał z Twojej wycieraczki gazetki reklamowe oraz listy ze skrzynki pocztowej, ponieważ tego typu poczta, to dla złodzieja znak, że w mieszkaniu nikogo nie ma,
  • przed wyjazdem zamknij drzwi i okna, a w budynkach wolnostojących pamiętaj o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo się dostać do domu,
  • nie pozostawiaj w mieszkaniu wartościowych przedmiotów lub większej ilości gotówki,
  • zakręć zawory z wodą i gazem,
  • gdyby po powrocie okazało się, że włamano się do Twojego mieszkania niczego nie dotykaj, żeby nie zatrzeć śladów i natychmiast wezwij policję.

Lany poniedziałek

Mundurowi przypominają, żeby podchodzić do zwyczaju wielkanocnego, jakim jest śmigus-dyngus z rozsądkiem. Należy pamiętać, że nie wolno oblewać wodą przypadkowych przechodniów oraz rzucać foliowych worków wypełnionych wodą np. z wiaduktów na przejeżdżające samochody. Takie sytuacje mogą powodować naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała lub zniszczenie. Takie osoby muszą się liczyć z konsekwencjami prawnymi swojego nieodpowiedzialnego zachowania.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również