NaStyku.pl

Widmo restrukturyzacji unosi się nad bogatyńskim szpitalem

Gmina Bogatynia stoi przed podjęciem strategicznej decyzji w sprawie SP ZOZ-u,
Jaka będzie przyszłość bogatyńskiego szpitala?
Jaka będzie przyszłość bogatyńskiego szpitala?

11 października 2019 r. burmistrz Wojciech Błasiak był gospodarzem spotkania, na którym zaprezentowano wyniki audytu i proponowany program restrukturyzacji bogatyńskiego SP ZOZ-u. Po raz pierwszy tak gruntownie omówiono zarówno obecny stan placówki jak i możliwe warianty jej funkcjonowania w przyszłości.

Restrukturyzacja najlepszym rozwiązaniem?

Kierownictwo urzędu, radni, dyrekcja, lekarze, pielęgniarki i pracownicy szpitala, przedstawiciele izby lekarskiej, rady społecznej, związków zawodowych, wicedyrektor Elektrowni Turów, a podczas części spotkania także gość specjalny – posłanka Marzena Machałek, wysłuchali raportu ze zleconego przez gminę, audytu bogatyńskiego SP ZOZ-u. Zebranym zaprezentowano także warianty restrukturyzacji placówki. Materiał ten przekazano również PGE jako potencjalnemu partnerowi (niestety, nikt z zarządu spółki nie mógł pojawić się na spotkaniu). Profesjonalne, kompleksowe opracowanie, może stać się kluczowym narzędziem na potrzeby strategicznych decyzji samorządu. Zarówno zdaniem audytora, jak i władz lokalnych, najlepszym rozwiązaniem dla ZOZ-u byłaby jego restrukturyzacja i partnerstwo z PGE, jednak, jak do tej pory, energetyczny gigant nie przekazał gminie swojego oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Powołując się na rozmowę z prezesem PGE, posłanka Marzena Machałek przekazała natomiast informację o możliwości zakupu przez spółkę usług medycznych. Niestety, ten wariant nie zażegna finansowych problemów placówki, która obecnie generuje stratę w wysokości ok. 9 mln zł rocznie, m.in. dlatego, iż nie jest on rozwiązaniem trwałym.

Zła kondycja bogatyńskiego szpitala

Niskie, odbiegające od jakichkolwiek norm krajowych, obłożenie łóżek szpitalnych (całościowo niższe niż 37%), koszty stałe (głównie wynagrodzenia) przewyższające zdecydowanie przychody, co wynika z oddalenia Bogatyni od dużych ośrodków z większą liczbą personelu medycznego, strata generowana przez wszystkie oddziały szpitalne czy baza wymagająca częściowo pilnych i istotnych nakładów finansowych to tylko niektóre czynniki składające się na obecną kondycję naszego SP ZOZ-u. Istotne jest również ograniczenie rynku usług medycznych do samej gminy Bogatynia, ze względu na silny ośrodek medyczny w Zgorzelcu na północy, a wokół Czechy i Niemcy.

PREZENTACJA: wyniki audytu i proponowany program restrukturyzacji bogatyńskiego SP ZOZ-u

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

Maszynista

OGŁOSZENIE O NABORZE DO PRACY: MASZYNISTA ZUW

Życie
czwartek, 16 maja 2024, 18:36
W związku z wakatem w Zakładzie Uzdatniania Wody, Zarząd Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji „Nysa” Sp. z o.o. ogłasza nabór na stanowisko: Maszynista ZUW

Zobacz również

Woda w kulturze i sztuce
Życie
środa, 15 maja 2024, 11:47

Woda w kulturze i sztuce

Woda od zawsze fascynowała ludzi i miała ogromne znaczenie w...