NaStyku.pl

Ważne konsultacje - samorządy walczą o ZIT

Trwają konsultacje Zarysu Planu Działań Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Zachodniego Obszaru Integracji. Uwagi i opinie do planu można zgłaszać do 30 listopada. Miasto Zgorzelec jest jednym z sygnatariuszy ZIT ZOI.
Zachodni Obszar Integracji
Zachodni Obszar Integracji

Podczas konferencji, która odbyła się 15 października w Bolesławcu, przedstawiciele 20. jednostek samorządu terytorialnego podpisało porozumienie o utworzeniu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Zachodniego Obszaru Integracji. Chcą skuteczniej pozyskiwać środki z funduszy UE dla zgorzelecko-lubańsko-bolesławieckiego obszaru funkcjonalnego.

Porozumienie podpisane w Bolesławcu przez burmistrzów, wójtów i starostów pomoże samorządom jeszcze skuteczniej niż dotychczas pozyskiwać środki unijne dla zgorzelecko-lubańsko-bolesławieckiego obszaru funkcjonalnego. Sygnatariusze porozumienia o utworzeniu ZIT Zachodniego Obszaru Integracji, łączą siły po to, aby w nowej perspektywie finansowej 2021 – 2027 pozyskać jak najwięcej pieniędzy dla swoich gmin i powiatów oraz dla całego regionu zachodniego. Na Dolnym Śląsku funkcjonują już Zintegrowane Inwestycje Terytorialne dla Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego, Aglomeracji Wałbrzyskiej i Aglomeracji Jeleniogórskiej, a urząd marszałkowski poinformował o utworzeniu kolejnego, czwartego już dolnośląskiego ZIT-u obejmującego powiaty kłodzki, dzierżoniowski i ząbkowicki. Samorządowcy, którzy w połowie października spotkali się w Bolesławcu, walczą o piąty, obejmujący gminy i powiaty zachodniej części województwa. Są przekonani, że  potrzeby i problemy z jakimi mierzą się ich gminy i powiaty potrzebują innych rozwiązań i dlatego negocjują z samorządem województwa utworzenie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Zachodniego Obszaru Integracji.

Sygnatariusze porozumienia o utworzeniu ZIT ZOI

Podpisy pod porozumieniygnem o współpracy określającym zasady współdziałania jednostek samorządu terytorialnego w zakresie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Zachodniego Obszaru Integracji złożyli przedstawiciele: Gminy Miejskiej Zgorzelec, Gminy Zgorzelec, Miasta i Gminy Pieńsk, Miasta i Gminy Węgliniec, Miasta i Gminy Bogatynia, Gminy Miejskiej Zawidów, Gminy Sulików, Gminy Miejskiej Bolesławiec, Gminy Bolesławiec,  Gminy Gromadka, Gminy Warta Bolesławiecka, Miasta i Gminy Nowogrodziec, Gminy Osiecznica, Gminy Miejskiej Lubań, Gminy Lubań, Gminy Platerówka, Gminy Siekierczyn oraz powiatów: bolesławieckiego, lubańskiego i zgorzeleckiego.

Czym jest ZIT?

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to nowy instrument, który pojawił się w obecnym okresie programowania 2014-2020 Unii Europejskiej. Narzędzie pozwala realizować strategie terytorialne w sposób zintegrowany, a podejmowane w jego ramach działania są ukierunkowane na zrównoważony rozwój obszarów miejskich po to, by  zwiększyć zaangażowanie miast w realizację polityki spójności. Komisja Europejska zobowiązała wszystkie kraje członkowskie do przeznaczenia minimum 5% środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na realizację tego instrumentu.

Najważniejsze cele ZIT to:

  • promowanie partnerskiego modelu współpracy różnych jednostek administracyjnych na miejskich obszarach funkcjonalnych;
  • zwiększenie efektywności podejmowanych interwencji poprzez realizację zintegrowanych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby i problemy miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie;
  • realizacja zintegrowanych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby i problemy miast i ich obszarów funkcjonalnych;
  • zwiększenie wpływu miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie na kształt i sposób realizacji działań wspieranych na ich obszarze w ramach polityki spójności.

W Polsce ZIT realizowany jest obligatoryjnie na terenie miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych, jednak w odróżnieniu od innych państw UE po ten instrument mogą sięgać także miasta o charakterze regionalnym/subregionalnym wraz z obszarami powiązanymi z nimi funkcjonalnie. O realizacji ZIT w takich obszarach miejskich decydują samorządy województw.

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również