Podczas konferencji, która odbyła się 15 października w Bolesławcu, przedstawiciele 20. jednostek samorządu terytorialnego podpisało porozumienie o utworzeniu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Zachodniego Obszaru Integracji. Chcą skuteczniej pozyskiwać środki z funduszy UE dla zgorzelecko-lubańsko-bolesławieckiego obszaru funkcjonalnego.
Porozumienie podpisane w Bolesławcu przez burmistrzów, wójtów i starostów pomoże samorządom jeszcze skuteczniej niż dotychczas pozyskiwać środki unijne dla zgorzelecko-lubańsko-bolesławieckiego obszaru funkcjonalnego. Sygnatariusze porozumienia o utworzeniu ZIT Zachodniego Obszaru Integracji, łączą siły po to, aby w nowej perspektywie finansowej 2021 – 2027 pozyskać jak najwięcej pieniędzy dla swoich gmin i powiatów oraz dla całego regionu zachodniego. Na Dolnym Śląsku funkcjonują już Zintegrowane Inwestycje Terytorialne dla Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego, Aglomeracji Wałbrzyskiej i Aglomeracji Jeleniogórskiej, a urząd marszałkowski poinformował o utworzeniu kolejnego, czwartego już dolnośląskiego ZIT-u obejmującego powiaty kłodzki, dzierżoniowski i ząbkowicki. Samorządowcy, którzy w połowie października spotkali się w Bolesławcu, walczą o piąty, obejmujący gminy i powiaty zachodniej części województwa. Są przekonani, że potrzeby i problemy z jakimi mierzą się ich gminy i powiaty potrzebują innych rozwiązań i dlatego negocjują z samorządem województwa utworzenie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Zachodniego Obszaru Integracji.
Sygnatariusze porozumienia o utworzeniu ZIT ZOI
Podpisy pod porozumieniygnem o współpracy określającym zasady współdziałania jednostek samorządu terytorialnego w zakresie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Zachodniego Obszaru Integracji złożyli przedstawiciele: Gminy Miejskiej Zgorzelec, Gminy Zgorzelec, Miasta i Gminy Pieńsk, Miasta i Gminy Węgliniec, Miasta i Gminy Bogatynia, Gminy Miejskiej Zawidów, Gminy Sulików, Gminy Miejskiej Bolesławiec, Gminy Bolesławiec, Gminy Gromadka, Gminy Warta Bolesławiecka, Miasta i Gminy Nowogrodziec, Gminy Osiecznica, Gminy Miejskiej Lubań, Gminy Lubań, Gminy Platerówka, Gminy Siekierczyn oraz powiatów: bolesławieckiego, lubańskiego i zgorzeleckiego.
Czym jest ZIT?
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to nowy instrument, który pojawił się w obecnym okresie programowania 2014-2020 Unii Europejskiej. Narzędzie pozwala realizować strategie terytorialne w sposób zintegrowany, a podejmowane w jego ramach działania są ukierunkowane na zrównoważony rozwój obszarów miejskich po to, by zwiększyć zaangażowanie miast w realizację polityki spójności. Komisja Europejska zobowiązała wszystkie kraje członkowskie do przeznaczenia minimum 5% środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na realizację tego instrumentu.
Najważniejsze cele ZIT to:
- promowanie partnerskiego modelu współpracy różnych jednostek administracyjnych na miejskich obszarach funkcjonalnych;
- zwiększenie efektywności podejmowanych interwencji poprzez realizację zintegrowanych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby i problemy miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie;
- realizacja zintegrowanych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby i problemy miast i ich obszarów funkcjonalnych;
- zwiększenie wpływu miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie na kształt i sposób realizacji działań wspieranych na ich obszarze w ramach polityki spójności.
W Polsce ZIT realizowany jest obligatoryjnie na terenie miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych, jednak w odróżnieniu od innych państw UE po ten instrument mogą sięgać także miasta o charakterze regionalnym/subregionalnym wraz z obszarami powiązanymi z nimi funkcjonalnie. O realizacji ZIT w takich obszarach miejskich decydują samorządy województw.