NaStyku.pl

Warsztaty w Gozdaninie: Posadzono ponad 100 drzew!

Warsztaty na temat starych odmian drzew owocowych w Gozdaninie były finałowym akcentem projektu „Myśl globalnie, Działaj lokalnie – promocja i ochrona bioróżnorodności”.
Warsztaty w Gozdaninie „Stare odmiany drzew owocowych źródłem bioróżnorodności” / fot. Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu
Warsztaty w Gozdaninie „Stare odmiany drzew owocowych źródłem bioróżnorodności” / fot. Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu

Dr Ewelina Gudarowska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podzieliła się z uczestnikami warsztatów swoją szeroką wiedzą z zakresu uprawy roślin – szczególnie przydatną dla rolników i miłośników zieleni.

Co daje ochrona i promocja nasadzeń starych odmian drzew owocowych?

  • Sadząc drzewa chronimy się przed skutkami postępujących zmian klimatu. Zadrzewienia śródpolne i przydrożne chronią pola przed osuszającymi je wiatrami, magazynują wodę i filtrują glebę z zanieczyszczeń.
  • Stare odmiany drzew owocowych przez swój niekomercyjny charakter zagrożone są wyginięciem. Na przykładzie jabłoni – obecnie w Europie przemysłowo uprawia się jedynie jej kilka odmian. Dla porównania w samej Polsce występuje ponad 100 historycznych odmian. Każda z nich ma swój indywidualny zestaw cech (takie jak odporność na daną chorobę, suszę, czy kształt i smak owoców) mogący być bazą do tworzenia nowych odmian, lepiej dostosowanych do zmian klimatu.
  • Drzewo to nie tylko owoce, którymi mogą żywić się ludzie i dzikie zwierzęta. To cały ekosystem gdzie tysiące stworzeń ma swój dom. Wiele z nich są naszymi sojusznikami w walce ze szkodnikami i chorobami.

Po prelekcji Ewelina Gudarowska zaprezentowała jak prawidłowo sadzić, przycinać i okulizować drzewa owocowe. Uczestnicy warsztatów wspólnie posadzili w sumie ponad 100 drzew starych odmian drzew owocowych!

W przerwach uczestnicy mogli spróbować regionalnych dań i napojów przygotowanych przez mieszkańców Gozdanina.

Aby rozpropagować to co dobre, dla przedstawicieli sąsiednich sołectw, lokalnych stowarzyszeń i samorządów przygotowano dodatkową pulę drzew, które zostaną posadzone jako zaczątek nowych nasadzeń w miejscu ich działania.

Projekt „Myśl globalnie, Działaj lokalnie – promocja i ochrona bioróżnorodności” zrealizowany został dzięki Programowi „Dolnośląskie Małe Granty” współfinansowanemu ze środków Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Warsztaty w Gozdaninie „Stare odmiany drzew owocowych źródłem bioróżnorodności” / fot. Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu

Warsztaty w Gozdaninie „Stare odmiany drzew owocowych źródłem bioróżnorodności” / fot. Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również