NaStyku.pl

W Zgorzelcu urodziło się tyle samo dziewczynek, co chłopców. Znamy najpopularniejsze imiona!

W Zgorzelcu urodziło się tyle samo dziewczynek, co chłopców – po 186. Jakie imiona nadawali dzieciom świeżo upieczeni rodzice? W których miesiącach najczęściej decydowano się na zawarcie małżeństwa? Ile zanotowano zgonów i rozwodów?
Urząd Miasta Zgorzelec, ul. Domańskiego 7
Urząd Miasta Zgorzelec, ul. Domańskiego 7

Poznaj statystyki Urzędu Stanu Cywilnego.

W Zgorzelcu urodziło się tyle samo dziewczynek, co chłopców

Urząd Stanu Cywilnego w Zgorzelcu podsumował rok 2019. W przygranicznym mieście zameldowanych na pobyt stały (stan na 31 grudnia 2019 r.) było 28 720 osób (kobiety: 15 347, mężczyźni: 13 373). Na świat przyszło 372 zgorzelczanek i zgorzelczan. Dokładnie tyle samo dziewczynek, co chłopców, po 186. To jednak dużo mniej niż liczba zgonów, jaką zarejestrowano w ubiegłym roku. Urzędnicy sporządzili 700 aktów zgonów.

Rok 2019 należał do Oliwii i Marcela

Najczęściej nadawane imiona dla dzieci to temat, który interesuje nie tylko rodziców. Zuzanna i Antoni – to imiona, które według danych Ministerstwa Cyfryzacji Polacy najczęściej nadawali maluchom w ubiegłym roku. W Zgorzelcu rodzice dziewczynek najczęściej decydowali się na imię Oliwia, Lena, Wiktoria, Zuzanna. Z kolei wśród chłopców królowały takie imiona jak: Marcel, Antoni, Jakub, Kacper.

A na jakie imiona rodzice dzieci decydowali się najrzadziej? Wśród dziewczynek: Dominika, Bianca i Marta. Natomiast wśród chłopców najrzadziej wybierano imiona takie jak: Dastan, Sebastian, Kordian i Julian.

Rodzicu, zarejestruj swoje dziecko online

Od 1 czerwca 2018 r. rodzice mają możliwość zarejestrowania narodzin dziecka online. Potrzebny do tego jest dostęp do Internetu oraz Profil Zaufany. Usługa miała ułatwić świeżo upieczonym rodzicom załatwienie formalności. Jednak Urząd Stanu Cywilnego w Zgorzelcu wskazuje, że większość narodzin zarejestrowano osobiście.

Jak zarejestrować narodziny dziecka przez Internet?

Rodzic, który będzie rejestrował narodziny (może to być zarówno mama, jak i tata) musi mieć aktualny Profil Zaufany. Co dalej? Na stronie www.obywatel.gov.pl można wybrać usługę rejestracji narodzin. Po zalogowaniu, system poprosi Cię o potwierdzenie, że jesteś matką/ojcem dziecka. Następnie - o zweryfikowanie Twoich danych.

Jak tylko to zrobisz, przejdziesz do zarejestrowania narodzin potomka. To czego potrzebujesz na tym etapie to m.in. nazwa szpitala, w którym dziecko przyszło na świat oraz imię dziecka. Dobrze, by było uzgodnione przez oboje rodziców ;-) Ustal także numer twojego aktu małżeństwa lub urodzenia (jeśli nie jesteś w związku małżeńskim) - to znacznie ułatwi weryfikację Twoich danych w Urzędzie Stanu Cywilnego. Kilka kliknięć i gotowe.

Kolejny krok to wybór adresu, pod którym chcesz zameldować dziecko oraz sposobu odebrania dokumentów. Do wyboru masz skrzynkę na ePUAP, odbiór osobisty lub przesyłkę tradycyjną pocztą. Ostatni krok to podgląd wniosku i podpis (Profilem Zaufanym). Gotowe! Wszystko powinno potrwać krócej, niż poobiednia drzemka malucha.

Jeśli ślub, to najczęściej w czerwcu, lipcu lub sierpniu

W ubiegłym roku w zgorzeleckim Urzędzie Stanu Cywilnego zawarto 215 małżeństw. Z prowadzonych rejestrów wynika, że młode pary na zawarcie związku małżeńskiego wybierają „wakacyjne” miesiące – czerwiec, lipiec i sierpień. Najmniej par pobiera się w lutym i listopadzie.

W 2019 r. urząd zarejestrował 106 wzmianek o rozwodzie.

Aktualna ocena: 1,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Urząd Skarbowy w Zgorzelcu.

Więcej czasu na złożenie PIT

Życie
środa, 01 kwietnia 2020, 09:59
Standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia. W tym roku deklaracje można jednak składać do końca maja.

Zobacz również