NaStyku.pl

W Zawidowie odnaleziono szczątki niemieckiego żołnierza

Przy ul. Dworcowej w Zawidowie znaleziono i ekshumowano szczątki niemieckiego żołnierza. Informacje przekazał facebookowy profil: Zawidów – Moim miastem.
fot. Facebook: Zawidów - Moim miastem
fot. Facebook: Zawidów - Moim miastem

Jak wynika z relacji naocznych świadków w październiku 1945 roku prowadzona była przez żołnierzy radzieckich kolumna niemieckich żołnierzy, w kierunku Lubania od strony Czech. Na ulicy Dworcowej, tuż przy skrzyżowaniu z ulicą Moniuszki zastrzelony został jeden z jeńców - prawdopodobnie powodem egzekucji był brak możliwości kontynuowania przez niego marszu.

Niemieccy obywatele pobliskiego domu przy ulicy Moniuszki, którzy byli świadkami całego zajścia, pochowali żołnierza w miejscu jego śmierci. Z relacji wynika, że postawiono mu krzyż oraz tabliczkę z imieniem i nazwiskiem. Grób przez wiele lat funkcjonował - Niemcy przyjeżdżali, pytali się o niego, zapalali przy nim znicze. Z biegiem czasu ludzie pamiętający o grobie zaczęli umierać, a wraz z nimi odchodziła historia tamtego pochówku. Po grobie nie pozostał żaden ślad. 

Inicjatorem wydarzenia był Jerzy Stankiewicz, który po przeczytaniu w czasopiśmie "Odkrywca" informacji o ekshumacji grobów żołnierzy wermachtu, postanowił skontaktować się z polsko-niemiecką fundacją POMOST. Pierwszy kontakt nastąpił półtora roku temu. Pół roku temu z członkami tej fundacji wziął udział w wizji lokalnej, natomiast dnia 5 listopada 2018 roku sprawa doszła do skutku - przedstawiciele fundacji przybyli do Zawidowa z odpowiednim sprzętem potrzebnym do poszukiwań, okrycia oraz ekshumacji szczątek. Na obecną chwilę imię i nazwisko żołnierza jest nieznane – czytamy na Facebooku Zawidów – Moim miastem.

fot.  Zawidów – Moim miastem

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Maszynista

OGŁOSZENIE O NABORZE DO PRACY: MASZYNISTA ZUW

Życie
czwartek, 16 maja 2024, 18:36
W związku z wakatem w Zakładzie Uzdatniania Wody, Zarząd Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji „Nysa” Sp. z o.o. ogłasza nabór na stanowisko: Maszynista ZUW

Zobacz również

Woda w kulturze i sztuce
Życie
środa, 15 maja 2024, 11:47

Woda w kulturze i sztuce

Woda od zawsze fascynowała ludzi i miała ogromne znaczenie w...