Jak informuje Ministerstwo Zdrowia w ostatnich dniach wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w Polsce. W dniach od 30 czerwca do 6 lipca zanotowano o 4163 przypadkach zachorowań, z czego 556 to ponowne zakażenia. Natomiast w poprzednim raporcie odnotowano 2422 przypadki zakażenia COVID-19.
Nowe przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (931), śląskiego (541), małopolskiego (384), dolnośląskiego (360), pomorskiego (292), wielkopolskiego (251), łódzkiego (229), lubelskiego (172), kujawsko-pomorskiego (152), opolskiego (131), podkarpackiego (130), , podlaskiego (118), świętokrzyskiego (111), zachodniopomorskiego (111), warmińsko-mazurskiego (96), lubuskiego (76).
W powiecie zgorzeleckim mamy obecnie 2 potwierdzone przypadki, w powiecie lubańskim 1, w powiecie bolesławieckim 2, w powiecie żarskim również 1.
To spora zmiana, gdzie przez ostatnie tygodnie nie notowaliśmy w naszym regionie żadnych zachorowań na COVID-19.
W Niemczech personel medyczny trafia masowo na kwarantannę
Jak podaje portal rynekzdrowia.pl liczba infekcji koronawirusem w Niemczech wyraźnie wzrosła w ostatnich tygodniach. Za większość zakażeń odpowiada podwariant Omikrona BA.5. Instytut Roberta Kocha (RKI) podaje, że zachorowalność wynosi prawie 650 osób (na 100 tys. mieszkańców). Jak szacują eksperci, faktyczna liczba infekcji może być dwa razy wyższa, ponieważ wiele osób nie wykonuje już testów.
To u naszych zachodnich sąsiadów spowodowało spory problem jeśli chodzi o personel medyczny. Ze względu na duży wzrost zakażeń koronawirusem, w wielu szpitalach brakuje lekarzy i pielęgniarek, którzy masowo trafiają na kwarantannę. Według portalu rynekzdrowia.pl z raportów otrzymanych ze wszystkich krajów związkowych wynika, że wiele oddziałów szpitalnych nie może już teraz funkcjonować z powodu braku personelu.
W powiecie Görlitz w okresie od 27 czerwca do 3 lipca odnotowano 864 nowe przypadki zakażenia COVID - 19, z czego 37 osób jest hospitalizowanych.
Czy czeka nas kolejna fala pandemii?
Na razie nie ma powodów do niepokoju. Jak zapewnia minister zdrowia Adam Niedzielski, nie jesteśmy obecnie zagrożeni brakiem personelu medycznego w szpitalach, jak ma to miejsce w Niemczech.
Mamy do czynienia z rosnącą liczbą zakażeń, która wg prognoz nie stanowi ryzyka dla wydolności systemu opieki zdrowotnej - poinformował na Twitterze.