NaStyku.pl

W Gminie Węgliniec nagrywane są sceny do filmu „Platerówki”

Na terenie gminy Węgliniec realizowane są nagrania do filmu pt.: "Platerówki" – projektu upamiętniającego waleczne kobiety, które z odwagą i poświęceniem walczyły w czasie II wojny światowej o wolność Ojczyzny.
ZdZdjęcia udostępnione Gminie Węgliniec przez Zbyszka Zawadzkiego oraz "Wędrowiec Ruszowski"
ZdZdjęcia udostępnione Gminie Węgliniec przez Zbyszka Zawadzkiego oraz "Wędrowiec Ruszowski"

Będzie to film dokumentalny z fabularyzowanymi scenami przedstawiającymi wojenne i powojenne losy żołnierek z 1. Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater. Film powstaje w ramach cyklu Dolny Śląsk pełen historii, którego głównym twórcą jest Maciej Kieres - doświadczony reżyser, dokumentalista filmowy, współpracujący od kilkunastu lat z TVP Wrocław, dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor i realizator widowisk muzycznych realizowanych dla Telewizji Polskiej.

Realizowany film to projekt z dziedziny historii o walorach dydaktycznych, promujący wartości patriotyczne i obywatelskie poprzez popularyzację wiedzy w ciekawej formie. Obecnie powstają zdjęcia fabularyzowane. W sam projekt zaangażowanych jest obecnie bezpośrednio i pośrednio blisko 40 osób, w trakcie realizacji zdjęć plenerowych zaangażowanych jest około 30 osób odgrywających postacie historyczne. W zdjęciach biorą udział wolontariusze również z mieszkańcy naszej gminy, którzy odgrywają epizody z ludnością cywilną. np.: zsyłkę Polaków na Sybir.

Zasięg gotowego filmu, dzięki dystrybucji przez TVP 3 Wrocław i prezentacji w TVP Historia to przede wszystkim Dolny Śląsk, ale również cała Polska. To co najmniej kilkadziesiąt tysięcy odbiorców. W przyszłości film nieodpłatnie będzie prezentowany w instytucjach kultury oraz szkołach.

Zdjęcia udostępnione Gminie Węgliniec przez Zbyszka Zawadzkiego oraz "Wędrowiec Ruszowski"

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. UM Zgorzelec

Złote Gody Państwa Krystyny i Wiesława Nowakiewiczów

Życie
piątek, 01 marca 2024, 09:02
W Urzędzie Stanu Cywilnego swoje Złote Gody świętowali Państwo Krystyna i Wiesław Nowakiewiczowie – para, która złożyła swoje przyrzeczenie małżeńskie 50 lat wcześniej.

Zobacz również